Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS…
2021-02-12, 18:58 Autor: Jan Poniatyszyn

Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS, o strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej perspektywie finansowej

Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
736 mln euro z Unii Europejskiej trafi na Opolszczyznę w latach 2021-2027. W tej puli są też pieniądze, które Polska w ramach składki wpłaca do unijnego budżetu.
- Dla porównania w latach 2014-2020 z krajowych programów rozwojowych, czyli tych nie unijnych, na Opolszczyznę wpłynęły 782 mln euro. Było to o 50 mln więcej niż przez siedem lat z środków europejskich – podała Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych Praw i Sprawiedliwości opolskiego sejmiku.

Wiele mówi się o polityce zrównoważonego rozwoju Opolszczyzny. Czy uwzględnia to zapowiadany podział unijnych funduszy na przyszłe lata?

- Stwierdzenie „zrównoważony" to jest ostatni przymiotnik, jakim można by określić politykę zarządu województwa w minionych latach. Dzisiaj marszałek województwa mówił o podzieleniu Opolszczyzny na pięć subregionów, które będą ze sobą współpracować. Jako przykład podał Kluczbork i Kędzierzyn–Koźle, które są rządzone przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Opolski „półksiężyc biedy” skoncentrowany w trzech regionach dużo mniej skorzystał z możliwości dofinasowania i współpracy z marszałkiem województwa. Nowa strategia regionu nie zapowiada jakiegoś głębokiego nacisku na równoważenie wschodniej i zachodniej części Opolszczyzny. Jak wiemy, w krajowych strategiach rozwoju spora część sił i środków jest kierowana do bardziej zaniedbanych części Polski np. tej tzw. ściany wschodniej – powiedziała Martyna Nakonieczny.
J
akie ważne aspekty życia mieszkańców Opolszczyzny wymagają dodatkowego wsparcia, a nie uwzględniają tego plany władz samorządowych regionu? Zapytaliśmy o to radną PiS: - Przyjrzyjmy się np. temu, co jest dla nas najważniejsze, co jest największą bolączką, czyli demografii, wszystkim związanym z tym programom, które się nie powiodły przez ostatnie lata. W obecnej strategii województwa nie ma właściwie żadnego celu operacyjnego, który mógłby próbować rozwiązać problemy demograficzne. To jest ten największy ból. To, co jest sporą wadą tej strategii, to skierowanie bardzo dużych sił na rozwój aglomeracji opolskiej, co dzieje się zawsze kosztem mniejszych ośrodków.

Martyna Nakonieczny mówiła też o propozycjach, które radni opozycji w opolskim sejmiku zgłosili do realizacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dotyczy to głównie inwestycji drogowych, których nie uwzględniły władze samorządu województwa.

Zobacz także

2021-04-01, godz. 10:32 Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców śląskich, braku dofinansowania z RFIL i sytuacji finansowej Opola - My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów w taki sposób jaki uważamy za słuszny i próby narzucania nam tego, jak to powinno się to odbywać… » więcej 2021-04-01, godz. 17:32 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o emeryturach stażowych, o których wprowadzenie zabiegają związki… Wpisanie emerytury stażowej do "Nowego Ładu" oraz ogólnopolska akcja kierowania do parlamentarzystów wniosków o wprowadzenie emerytur stażowych - tak OPZZ… » więcej 2021-04-01, godz. 13:18 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem o Świętach Wielkanocnych… Tym razem gościem Magdaleny Ogórek był ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, socjolog, do niedawna dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała… » więcej 2021-03-31, godz. 16:45 Życzenia wielkanocne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego dla mieszkańców województwa » więcej 2021-04-01, godz. 10:37 Sylwester Lewicki o inwestycji ze środków RFIL-u oraz o Wilhelmie Bekerze, zmarłym przedsiębiorcy ważnym dla Oles… - Staraliśmy się dostosować tę inwestycję, która chcemy od wielu lat. To nowe centrum rehabilitacyjno-rekreacyjne ma powstać w miejscu ośrodka, który… » więcej 2021-04-01, godz. 09:35 Sławomir Kłosowski o tym, że pieniądze dla samorządów z RFIL-u trafią do nich w przeciągu kilku dni i organizacji… - To są pieniądze bardzo oczekiwane. Cieszy, że ponad 34 mln złotych trafi do województwa opolskiego i te pieniądze będą już niebawem na kontach samorządów… » więcej 2021-03-31, godz. 18:41 Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski, o funkcjonowaniu podległych powiatowi szpitali w Nysie i Głuchołazach oraz działalności… W powiecie nyskim są dwa szpitale z oddziałami covidowymi. W Nysie powstanie nowy punkt szczepień. Ma tam być wykonywanych blisko trzy tysiące szczepień… » więcej 2021-03-31, godz. 17:32 Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla… Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego… » więcej 2021-03-31, godz. 13:37 Violetta Porowska o ponad 34 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafią do opolskich gmin - Cieszymy się informacją, że ponad 34 miliony złotych trafi do naszych gmin. Rządowy program został rozstrzygnięty i kolejne miliony trafią do województwa… » więcej 2021-03-31, godz. 13:07 Piotr Wach o apelu do premiera w sprawie dodatkowych funduszy unijnych dla Opolszczyzny, który przyjęli (niejednogłośnie)… - Satysfakcja jest ogromna, bo rozpoczęliśmy proces wdrażania i uchwalania tego stanowiska sejmiku już ponad miesiąc temu. Miałem wsparcie ze strony marszałka… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »