Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Szymon Godyla, radny sejmiku z Nowoczesnej o funduszach…
2021-01-25, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Szymon Godyla, radny sejmiku z Nowoczesnej o funduszach dla Opolszczyzny w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej

Szymon Godyla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Godyla [fot. Justyna Krzyżanowska]
W nowym rozdaniu funduszy unijnych Opolszczyzna otrzyma mniej na program regionalny, niż w minionej perspektywie finansowej UE. Pieniądze dla poszczególnych województw dzielone są według algorytmu i zależą m.in. od liczby mieszkańców oraz dochodu na osobę w regionie.
- Fundusz Spójności przeznaczony jest dla państw członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca wynosi mniej niż 90 procent średniego DNB w UE. Polska bardzo dużo z tego korzystała. Wraz z bogaceniem się naszego społeczeństwa mniej otrzymamy z Funduszu Spójności. To już było sygnalizowane przez Brukselę w 2019 roku. Teraz pojawiły się pierwsze prognozy i Opolszczyzna dostanie na regionalny program ok. 20 procent mniej, czyli z obecnych 944 mln spadnie to do 763 mln euro. Te województwa, gdzie prym wiedzie PiS mają zdecydowanie więcej – powiedział m.in. Szymon Godyla.

W nowej perspektywie finansowej UE znaczna pula unijnych pieniędzy będzie w dyspozycji rządu.

- Znana jest linia rządu, który raczej dąży do tego żeby centralizować, a nie decentralizować władzę nad tymi środkami unijnymi. Opolszczyzna ma duży problem z tym, że się wyludnia. Młodzi, zdolni ludzie mają blisko do Wrocławia, Katowic i bardzo dużo z nich wyjechało za granicę. Społeczeństwo województwa starzeje się. To jest problem, z którym trzeba walczyć. To uszczuplenie w funduszach unijnych tego nam nie ułatwi. Mam nadzieję, że o dodatkowe pieniądze unijne dla regionu zawalczą nasi parlamentarzyści – mówił Szymon Godyla.

W programie pytaliśmy też o przetasowania personalne we władzach samorządu województwa opolskiego. Wicemarszałek Roman Kolek i przewodniczący sejmiku Rafał Bartek mają zamienić się funkcjami. Obaj są z Mniejszości Niemieckiej. Jaki może być odbiór społeczny takich roszad?

Zobacz także

2021-03-01, godz. 18:33 Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu… W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to… » więcej 2021-03-01, godz. 13:23 Jerzy Czerwiński o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, Krajowym Planie Odbudowy i kontrowersjach wokół prezesa PKN… „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie powinno by dedykowane tym, których potomkowie są w niektórych miejscach, szczególnie… » więcej 2021-03-01, godz. 10:18 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o wyczynianiu niestworzonych rzeczy i sytuacji Namysłowskiego Centrum Zdrowia - Nie mogę się nie zgodzić ze słowami posła Ryszarda Wilczyńskiego, ale bardziej w wydźwięku pozytywnym - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad… » więcej 2021-03-01, godz. 09:23 Arkadiusz Karbowiak, pomysłodawca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o tym jak wyglądały starania o ustanowienie… - W 2006 roku został posadowiony w Opolu pomnik poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Budził on w środowiskach kombatanckich proweniencji… » więcej 2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej 2021-02-26, godz. 10:10 Ryszard Wilczyński o koalicji z PSL i konsultacjach Krajowego Programu Odbudowy - Może pan Hetman pomyślałby o Namysłowie i Nysie, gdzie działacze PSLu ręka w rękę wyczyniają rzeczy niestworzone. W Namysłowie rozgrzewa emocje sprawa… » więcej 2021-02-25, godz. 17:00 Debata "Wspólna sprawa" - pracodawcy, związkowcy i eksperci o dochodzie gwarantowanym Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), dr Witold Potwora (ekonomista z… » więcej 2021-02-25, godz. 12:12 Ryszard Galla w "Prosto z Sejmu" z Magdaleną Ogórek o sytuacji w koalicji w regionie, a także o radach programowych… - Koalicja myślę, że będzie trwała - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla w rozmowie "Prosto z Sejmu"z Magdalena Ogórek. Pytany był… » więcej 2021-02-25, godz. 10:07 Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL o lasach koalicji z PO w samorządzie województwa i budowaniu centroprawicy na polskiej… - Jestem szczerze zdziwiony, że z jednej strony przewodniczący Platformy Obywatelskiej proponuje Koalicję 276, a na poziomie lokalnym koledzy z Platformy nie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »