Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Szymon Godyla, radny sejmiku z Nowoczesnej o funduszach…
2021-01-25, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Szymon Godyla, radny sejmiku z Nowoczesnej o funduszach dla Opolszczyzny w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej

Szymon Godyla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Godyla [fot. Justyna Krzyżanowska]
W nowym rozdaniu funduszy unijnych Opolszczyzna otrzyma mniej na program regionalny, niż w minionej perspektywie finansowej UE. Pieniądze dla poszczególnych województw dzielone są według algorytmu i zależą m.in. od liczby mieszkańców oraz dochodu na osobę w regionie.
- Fundusz Spójności przeznaczony jest dla państw członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca wynosi mniej niż 90 procent średniego DNB w UE. Polska bardzo dużo z tego korzystała. Wraz z bogaceniem się naszego społeczeństwa mniej otrzymamy z Funduszu Spójności. To już było sygnalizowane przez Brukselę w 2019 roku. Teraz pojawiły się pierwsze prognozy i Opolszczyzna dostanie na regionalny program ok. 20 procent mniej, czyli z obecnych 944 mln spadnie to do 763 mln euro. Te województwa, gdzie prym wiedzie PiS mają zdecydowanie więcej – powiedział m.in. Szymon Godyla.

W nowej perspektywie finansowej UE znaczna pula unijnych pieniędzy będzie w dyspozycji rządu.

- Znana jest linia rządu, który raczej dąży do tego żeby centralizować, a nie decentralizować władzę nad tymi środkami unijnymi. Opolszczyzna ma duży problem z tym, że się wyludnia. Młodzi, zdolni ludzie mają blisko do Wrocławia, Katowic i bardzo dużo z nich wyjechało za granicę. Społeczeństwo województwa starzeje się. To jest problem, z którym trzeba walczyć. To uszczuplenie w funduszach unijnych tego nam nie ułatwi. Mam nadzieję, że o dodatkowe pieniądze unijne dla regionu zawalczą nasi parlamentarzyści – mówił Szymon Godyla.

W programie pytaliśmy też o przetasowania personalne we władzach samorządu województwa opolskiego. Wicemarszałek Roman Kolek i przewodniczący sejmiku Rafał Bartek mają zamienić się funkcjami. Obaj są z Mniejszości Niemieckiej. Jaki może być odbiór społeczny takich roszad?

Zobacz także

2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej 2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej 2021-03-03, godz. 13:33 Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski o uporządkowaniu rzeki Mora i centralizacji szpitali - Powódź to za duże słowo, ale te podtopienia które wystąpiły na początku września i w październiku dały się nam we znaki. I to nie rzeka Nysa Kłodzka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »