Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry…
2021-01-21, 17:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali Grzegorz Adamczyk, Grzegorz Kuliś i dr Witold Potwora

31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali Grzegorz Adamczyk, Grzegorz Kuliś i dr Witold Potwora
31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego - to jeden z postulatów złożonych w Radzie Dialogu Społecznego przez związki zawodowe. Czy dyskutowanie takiej zmiany to dobry pomysł w dobie pandemii i problemów gospodarczych? Organizacje pracodawców mówią "nie". A związki zawodowe przypominają, że Polacy w pracy spędzają więcej czasu z niż ich koledzy z Europy Zachodniej.
- Polacy są jednym z najdłużej pracujących w ciągu roku narodów w Europie. Pracujemy ponad 2 tys. godzin rocznie, w innych krajach jest to średnia 1,5 tys, 1.6 tys godzin rocznie - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność. - Chcemy, żeby pracownicy mieli czas na regenerację - dodał.

- To zły czas na wysuwanie takich postulatów. Mamy pandemię, konsekwencje gospodarcze są zrozumiałe dla wszystkich. Jest duże zagrożenie wzrostu bezrobocia - powiedział Grzegorz Kuliś z Business Centre Club. Dodał, że firmy cierpią, a wydłużenie urlopu odbędzie się kosztem pracodawcy. Koszty pracy wzrosną w sytuacji, kiedy firmy walczą o przetrwanie.

Ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji dr. Witold Potwora zgadza się z Grzegorzem Kulisiem, że teraz nie jest czas na rozważanie takich zmian w kodeksie pracy.

- Ważniejsza jest teraz ordynacja podatkowa i próby poszukiwania rozwiązań, które odciążą pracodawców - powiedział. - I długość i charakter pracy, nakład sił nie zawsze jest związany z wydajnością. W ostatnich latach zrobiliśmy ogromny postęp jeśli chodzi o wydajność pracy. Zaskoczenie pracodawców zwiększeniem długości urlopu wypoczynkowego jest zrozumiałe - dodał.

Zobacz także

2021-03-05, godz. 20:04 Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organi… PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów… » więcej 2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej 2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »