Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry…
2021-01-21, 17:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali Grzegorz Adamczyk, Grzegorz Kuliś i dr Witold Potwora

31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego? Czy to dobry pomysł i dobry czas na wprowadzanie takich zmian? O tym debatowali Grzegorz Adamczyk, Grzegorz Kuliś i dr Witold Potwora
31 zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego - to jeden z postulatów złożonych w Radzie Dialogu Społecznego przez związki zawodowe. Czy dyskutowanie takiej zmiany to dobry pomysł w dobie pandemii i problemów gospodarczych? Organizacje pracodawców mówią "nie". A związki zawodowe przypominają, że Polacy w pracy spędzają więcej czasu z niż ich koledzy z Europy Zachodniej.
- Polacy są jednym z najdłużej pracujących w ciągu roku narodów w Europie. Pracujemy ponad 2 tys. godzin rocznie, w innych krajach jest to średnia 1,5 tys, 1.6 tys godzin rocznie - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność. - Chcemy, żeby pracownicy mieli czas na regenerację - dodał.

- To zły czas na wysuwanie takich postulatów. Mamy pandemię, konsekwencje gospodarcze są zrozumiałe dla wszystkich. Jest duże zagrożenie wzrostu bezrobocia - powiedział Grzegorz Kuliś z Business Centre Club. Dodał, że firmy cierpią, a wydłużenie urlopu odbędzie się kosztem pracodawcy. Koszty pracy wzrosną w sytuacji, kiedy firmy walczą o przetrwanie.

Ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji dr. Witold Potwora zgadza się z Grzegorzem Kulisiem, że teraz nie jest czas na rozważanie takich zmian w kodeksie pracy.

- Ważniejsza jest teraz ordynacja podatkowa i próby poszukiwania rozwiązań, które odciążą pracodawców - powiedział. - I długość i charakter pracy, nakład sił nie zawsze jest związany z wydajnością. W ostatnich latach zrobiliśmy ogromny postęp jeśli chodzi o wydajność pracy. Zaskoczenie pracodawców zwiększeniem długości urlopu wypoczynkowego jest zrozumiałe - dodał.

Zobacz także

2021-02-26, godz. 17:12 Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych… W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów… » więcej 2021-02-26, godz. 13:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej z RPO i odrzuceniu przez senat kandydatury prof. Wawrzyka Piotr Wawrzyk, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz, Robert Gwiazdowski, Jan Rokita, Piotr Ikonowicz - wiele nazwisk już padło w kontekście wyboru na Rzecznika Praw… » więcej 2021-02-26, godz. 10:10 Ryszard Wilczyński o koalicji z PSL i konsultacjach Krajowego Programu Odbudowy - Może pan Hetman pomyślałby o Namysłowie i Nysie, gdzie działacze PSLu ręka w rękę wyczyniają rzeczy niestworzone. W Namysłowie rozgrzewa emocje sprawa… » więcej 2021-02-25, godz. 17:00 Debata "Wspólna sprawa" - pracodawcy, związkowcy i eksperci o dochodzie gwarantowanym Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), dr Witold Potwora (ekonomista z… » więcej 2021-02-25, godz. 12:12 Ryszard Galla w "Prosto z Sejmu" z Magdaleną Ogórek o sytuacji w koalicji w regionie, a także o radach programowych… - Koalicja myślę, że będzie trwała - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla w rozmowie "Prosto z Sejmu"z Magdalena Ogórek. Pytany był… » więcej 2021-02-25, godz. 10:07 Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL o lasach koalicji z PO w samorządzie województwa i budowaniu centroprawicy na polskiej… - Jestem szczerze zdziwiony, że z jednej strony przewodniczący Platformy Obywatelskiej proponuje Koalicję 276, a na poziomie lokalnym koledzy z Platformy nie… » więcej 2021-02-24, godz. 18:38 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic, o dofinasowaniu zadań w popegeerowskich… 59 gmin z Opolszczyzny złożyło 143 wnioski o wsparcie inwestycji w miejscowościach, gdzie zlikwidowano państwowe gospodarstwa rolne. Wnioskodawcy ci wystąpili… » więcej 2021-02-24, godz. 13:35 Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka o rozwoju tamtejszej strefy inwestycyjnej - Do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej należymy od 2005 roku. W 2018 roku całe 55 hektarów było już zajęte przez inwestorów, dlatego dołączyliśmy… » więcej 2021-02-24, godz. 12:58 Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek wspomina Karola Kanię, tragicznie zmarłego przedsiębiorcę. "Aż brak tchu, że odszedł… - Z dużym niedowierzaniem oglądałem paski w telewizji, że nastąpiła taka tragedia. Od razu pozwoliłem sobie zadzwonić do firmy i dowiedziałem się, że… » więcej 2021-02-24, godz. 09:16 Zuzanna Donath-Kasiura o objęciu funkcji wicemarszałka regionu, zadaniach jakie ją czekają i planach na politykę zdrowotną… - Mam świadomość, że otrzymałam duży mandat poparcia ze strony radnych. Mam też świadomość, że wiąże się to z ogromna odpowiedzialnością i wierzę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »