Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza…
2021-01-20, 19:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego o przywróceniu połączenia kolejowego Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie

Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Piotr Soczyński, starosta głubczycki i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego [zdj. Radio Opole]
Zapewnienie osobowego transportu publicznego jest zadaniem samorządów lokalnych. O wznowienie ruchu kolejowego na trasie z Racławic Śląskich do Raciborza zabiegają samorządy lokalne z województw opolskiego i śląskiego. Szansą na powodzenie tych starań jest rządowy Program Kolej Plus.
Powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączenia kolejowego.

- Był to argument do rozpoczęcia w tamtym roku dyskusji na temat zmiany tej sytuacji. Do tej dyskusji włączone zostały samorządy powiatu raciborskiego, prudnickiego, głubczyckiego oraz samorząd województwa opolskiego i śląskiego. Ważną rolę odgrywali ministrowie Janusz Kowalski i Michał Woś. Samorząd województwa opolskiego, jako lider całego projektu, złożył w ubiegłym roku wniosek do Programu Kolej Plus. Warunkiem jest przywrócenie połączeń osobowych. Niemniej jednak bardzo istotnym elementem dla tej linii jest transport towarowy. Transport płodów rolnych mógłby odbywać się drogą kolejową. Wówczas nie byłyby niszczone drogi krajowe. Budynek dworca kolejowego w Głubczycach został wyłączony z gruntów PKP i sprzedany przez gminę prywatnemu podmiotowi. Ten obiekt nie jest brany pod uwagę dlatego, że cały Program Kolej Plus jest dedykowany na przywracanie połączeń pasażerskich i tymi beneficjentami są samorządy. Nie ma takiej możliwości, aby firma prywatna mogła brać w tym udział. Inicjatywa ta to ważny pomysł i jesteśmy w stanie go zrealizować. Jest jeden warunek. Chodzi o wkład własny, który muszą zabezpieczyć samorządy. Liczymy na pomoc, którą zadeklarował minister Janusz Kowalski. Nie wszystkie samorządy będzie stać na zabezpieczenie wielomilionowego wkładu własnego – powiedział Piotr Soczyński.

Koszty związane z odtworzeniem tych połączeń kolejowych szacowane są na kwotę od 350 do ponad 500 mln złotych.

- Jako samorząd województwa odpowiadamy za ruch pasażerski i nie jest dobrze, gdy jeden powiat jest z tego wykluczony. Ok. 60 mln złotych dopłacamy rocznie do przewozów pasażerskich z budżetu województwa. To kilka lat temu miejscowi przedsiębiorcy apelowali, aby mogli przewozić swoje towary koleją. Złożyliśmy już projekt do Programu Kolej Plus. Natomiast pierwszym warunkiem, żeby móc być rozpatrywanym w ocenie w tymże programie, jest przygotowanie dokumentu, który jest takim studium wykonalności całego przedsięwzięcia. Bardzo ważnym elementem tego procesu, który czeka nas w najbliższych miesiącach, jest analiza potencjału zarówno pasażerskiego, jak i gospodarczego oraz możliwości wykorzystania tej inwestycji, czy przyniesie ona pożądane efekty – powiedział Szymon Ogłaza.

W Popołudniowej Loży Radiowej wypowiadali się też Piotr Bujak, burmistrz Głogówka i Dominik Konieczny, wiceprezydent Raciborza.

Zobacz także

2021-03-05, godz. 20:04 Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organi… PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów… » więcej 2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej 2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »