Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS o Biurze Polityki…
2021-01-08, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jerzy Czerwiński, senator PiS o Biurze Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP oraz o sytuacji w Stanach Zjednoczonych

Jerzy Czerwiński o Biurze Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP oraz sytuacji w Stanach Zjednoczonych
- Dziwne dlaczego ten pomysł jest tak późno wprowadzany, oczywiście to nie jest pretensja do Pana Prezydenta - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński komentując zapowiedź utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
Kompetencje prezydenta w znaczniej mierze oscylują wokół polityki międzynarodowej.
- Nie były one do tej pory w żaden sposób oprzyrządowane prawnie. Pomysł powołania tego biura ma na celu naprawienie tej luki - uważa. - Powodem wybrana akurat tego momentu do powołania biura jest między innymi zmiana sytuacji na arenie międzynarodowej i sytuacja pandemiczna, przez którą działania międzynarodowe zostały zamrożone, uśpione.

Na razie mówi się o trzech obszarach działania dyplomatycznego BBN: stosunki transatlantyckie, czyli przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego, Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i polityka trójmorza.

- Ministerstwo zajmuje się tymi obszarami w kwestiach bieżących, a jeśli chodzi o kwestie koncepcyjne, planowania strategicznego, to do tego idealnie nadaje się instytucja prezydenta - wyjaśnił gość Porannej Loży Radiowej. - Konstytucja określa, że rząd ma współpracować w kwestii polityki zagranicznej z Prezydentem PR.

Senator Czerwiński skomentował także twitta Prezydenta Andrzeja Dudy o sytuacji w USA.
Jego zdaniem nie był zbyt zachowawczy. - Był bardzo dobry i odpowiedni do sytuacji. Nie chcemy, żeby w rządzenie naszym państwem wtrącali się inni, ale żeby tak było to my też nie możemy wtrącać się w sprawy innych - powiedział. - Cóż Polska mogłaby zaoferować Stanom w tej sytuacji? Jedyne co mogłaby zrobić to pogorszyć stosunki i do tego chyba namawia opozycja.

Jeśli chodzi o przyszłe stosunki ze Stanami Zjednoczonymi to niepokoi go wiceprezydent Kamala Harris. - To moje osobiste poglądy, bo pani wiceprezydent będzie pracować na swoją pozycję polityczną, a żeby to zrobić będzie musiała się rozpychać na arenie politycznej, czyli będzie prezentować swoje poglądy. Bardzo ciągnące w lewą stronę - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-03-05, godz. 20:04 Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organi… PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów… » więcej 2021-03-05, godz. 18:47 Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o zagrożeniu wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego… W kilku województwach Polski pojawiły się nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirusa HPAI zlokalizowano na fermach drobiu. Znaczący wzrost takich… » więcej 2021-03-05, godz. 14:43 Młodzieżowa Loża Radiowa o Żołnierzach Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach Polski ale i regionu organizowano obchody czy też inne formy upamiętnienia żołnierzy… » więcej 2021-03-05, godz. 09:28 Michał Kobosko o 3 mandatach dla Polska 2050 na Opolszczyźnie oraz o rozmowach z samorządowcami naszego regionu Trudno się nie cieszyć, jesteśmy młodym, powstającym ruchem społeczno-politycznym, jeszcze nie doczekaliśmy się rejestracji partii politycznej. Takie wyniki… » więcej 2021-03-05, godz. 09:12 Anna Zalewska o projekcie rezolucji PE "UE strefą wolności LGBTIQ", możliwości odebrania Polsce unijnych funduszy przez… - Nie ma powodu, dla którego taką rezolucję i dyskusję należałoby podejmować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Anna Zalewska, eurodeputowana PiS… » więcej 2021-03-04, godz. 18:02 "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". Radiowa debata o likwidacji OFE Rząd przyjął projekt ustawy, która ostatecznie zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przekształci je w Indywidualne Konta Emerytalne. Przeniesienie środków… » więcej 2021-03-04, godz. 12:12 Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z europoseł PiS Beatą Kempą Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" była Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii najnowszego zestawienia… » więcej 2021-03-04, godz. 10:32 Marcin Palade o podziale mandatów wyliczonych na podstawie średniej sondażowej z lutego 2021 - Zmiany są, ale to nie są jakieś zmiany rewolucyjne. One wynikają z tego co dzieje się na szczeblu ogólnopolskim. Mamy zmiany w tendencjach, które są… » więcej 2021-03-04, godz. 09:39 Violetta Porowska o podziale mandatów sejmowych na luty 2021, który opublikował Marcin Palade. "PiS w regionie nie tylko… - Opolszczyzna zawsze była uznawana za województwo w którym PiS ma najsłabszą pozycję, a tu się okazuje w trzech wyborach, że to nieprawda. PiS w regionie… » więcej 2021-03-03, godz. 18:40 Małgorzata Błażejowska-Baklarz, rzecznik Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy o wsparciu młodzieży… Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce blisko pięć procent osób po szesnastym roku życia wypada z systemu edukacji, co oznacza, że porzucają naukę w szkołach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »