Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej…
2020-09-29, 13:53 Autor: Marcin Boczek

Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie

Wacław Bortnik o Afrykańskim Pomorze Świń
- Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik.
Co nie znaczy, że lekarze weterynarii nie wchodzą wprost do producentów żywności, gdy istnieją poważne wątpliwości dla bezpieczeństwa konsumenta. Wtedy sprawdza się wszelkie obostrzenia produkcyjne i higieniczne, kontroluje, czy przestrzegane są dobre praktyki produkcyjnej.

- Przede wszystkim obowiązuje zasada primum non nocere – przyznał Wacław Bortnik.

Lekarzy weterynarii na Opolszczyźnie jest około 300. Niestety, państwowa służba weterynaryjna cierpi na brak kadr, gdyż absolwenci tego kierunku raczej decydują się na otwieranie własnych gabinetów, prowadzenie prywatnej praktyki.Mamy dużo zwierząt domowych, więc popyt na te usługi nie słabnie.

W administracji rządowej także obowiązuje ścisła specjalizacja. I tak część weterynarzy specjalizuje się na przykład w administracji, epizoocji (chorobach zakaźnych), bezpieczeństwa żywności itd. Dzięki temu między innymi – a także determinacji – Opolszczyzna jest regionem bezpiecznym.

Bezpiecznym także pod względem zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń, kiedy w innych regionach kraju ta choroba daje znać o sobie. Niestety, opolskie fermy czasami rujnuje ptasia grypa. Jednym rozwiązaniem jest wtedy wybicie całego stada. Wirus nie może mieć szansy na rozprzestrzenianie się.

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***