Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej…
2020-09-29, 13:53 Autor: Marcin Boczek

Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie

Wacław Bortnik o Afrykańskim Pomorze Świń
- Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik.
Co nie znaczy, że lekarze weterynarii nie wchodzą wprost do producentów żywności, gdy istnieją poważne wątpliwości dla bezpieczeństwa konsumenta. Wtedy sprawdza się wszelkie obostrzenia produkcyjne i higieniczne, kontroluje, czy przestrzegane są dobre praktyki produkcyjnej.

- Przede wszystkim obowiązuje zasada primum non nocere – przyznał Wacław Bortnik.

Lekarzy weterynarii na Opolszczyźnie jest około 300. Niestety, państwowa służba weterynaryjna cierpi na brak kadr, gdyż absolwenci tego kierunku raczej decydują się na otwieranie własnych gabinetów, prowadzenie prywatnej praktyki.Mamy dużo zwierząt domowych, więc popyt na te usługi nie słabnie.

W administracji rządowej także obowiązuje ścisła specjalizacja. I tak część weterynarzy specjalizuje się na przykład w administracji, epizoocji (chorobach zakaźnych), bezpieczeństwa żywności itd. Dzięki temu między innymi – a także determinacji – Opolszczyzna jest regionem bezpiecznym.

Bezpiecznym także pod względem zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń, kiedy w innych regionach kraju ta choroba daje znać o sobie. Niestety, opolskie fermy czasami rujnuje ptasia grypa. Jednym rozwiązaniem jest wtedy wybicie całego stada. Wirus nie może mieć szansy na rozprzestrzenianie się.

Zobacz także

2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej 2020-10-15, godz. 15:50 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o pomyśle powrotu handlu w niedzielę i tarczy 5.0 dla turystyki Zaproszenie do naszej debaty przyjęli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), dr Witold Potwora (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji… » więcej 2020-10-15, godz. 12:25 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceminister sportu Anną Krupką W kolejnej odsłonie programu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem m.in. o sukcesie Igi Świątek i rządowej pomocy dla sportowc… » więcej 2020-10-13, godz. 14:20 Piotr Wach i Kordian Kolbiarz o sytuacji finansowej opolskich samorządów Gośćmi Loży Radiowej byli Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa oraz Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji finansowej… » więcej 2020-10-13, godz. 13:59 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.2 Za nami drugie spotkanie z Piotrem Mocem i Piotrem Goćkiem w cyklu "Co tam Panie w polityce?". Wśród tematów pojawiła się zapowiadana na dziś telekonferencja… » więcej 2020-10-12, godz. 12:29 Rajmund Miller o tym, że działania podejmowane ws. koronawirusa są spóźnione - Z sobotniej konferencji premiera i ministra niewiele się dowiedziałem. Dowiedziałem się jedynie, że DPS-y dostaną 38 mln złotych – mówił Rajmund Miller… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***