Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa'…
2020-09-10, 15:22 Autor: Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce

Debata
Naszymi gośćmi byli:
Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej
Grzegorz Kuliś z BCC
dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu
- Na gospodarce polskiej bardziej może się odbić recesja w Unii Europejskiej niż recesja w Stanach Zjednoczonych – zastrzegł dr Witold Potwora.

Jego zdaniem Amerykanie mają gospodarkę na tyle specyficzną - silną i elastyczną, że sobie ona poradzi. Inna sprawa, że na przykład europejscy partnerzy USA obawiają się, że także wobec nich Amerykanie zastosują podobne kroki gospodarcze jak wobec Chin. A kondycja państw zachodnich, głównie Niemiec rzecz jasna będzie miała wpływ na kondycję Polski.

- Nie wszyscy wyciągnęli lekcje z historii - powiedział Piotr Pancześnik, nawiązując do kryzysu spowodowanego zamachami terrorystycznymi.

I przypomniał niezwykły mechanizm, jaki wpłynął na gospodarkę amerykańską. Chodzi o patriotyzm gospodarczy. Dlatego Amerykanie byli skłonni przestać jeść francuskie sery, pić francuskie czy niemieckie wina. Niestety, ten swoisty patriotyzm nie jest doceniany w Polsce. A powinniśmy się uczyć od Amerykanów umiejętności zadbania swoją gospodarkę.

- Są dwa czynniki, od których zależeć będzie kondycja polskiej gospodarki po pandemii - podkreślił Grzegorz Kuliś.

Pierwszy: jak sami przejdziemy pandemię, jak zmierzymy się z jej kolejna falą. Drugi: kondycja naszych kooperantów, w szczególności gospodarki niemieckiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że Niemcy są w niezłej sytuacji. Nasz rozmówca zastrzegł także, że polscy przedsiębiorcy zawsze wykazywali się wielką pomysłowością, co też ma swoje znaczenie.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***