Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2020-08-27, 14:51 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o deficycie budżetowym

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
O deficycie budżetowym, inflacji oraz o sposobach wyjścia z kryzysu gospodarczego rozmawiali:
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Mamy takie czasy, że nie do końca parametry ekonomiczne powinny decydować o tym, co powinniśmy robić - zastrzegł Artur Żurakowski.

Deficyt państwa w sumie oszacował na ok. 300 miliardów złotych. Ale rodzi się pytanie, czy w takim razie należy zatrzymać gospodarkę i narazić ludzi na zubożenie a kraj na protesty społeczne, czy pracować w inflacji. Kompromis w tej sytuacji byłby najlepszą receptą.

W ocenie Artura Żurakowskiego wielką rolę do odegrania ma też bank centralny, który powinien stać na straży wartości pieniądza, ale teraz tej roli nie spełnia.

- Spadek PKB Japonii wyniósł 28 procent, deficyt budżetowy Hiszpanii to 87 miliardów euro – Witold Potwora określił sytuację innych krajów w dobie pandemii.

Dodał, że obecna sytuacja wymaga niestandardowych rozwiązań. Deficyt odczuwa nie tylko budżet państwa, ale też na przykład wiele samorządów. Jednak jego zdaniem istnieje szansa na to, by polska gospodarka wyszła z kryzysu wprawdzie poobijana, ale relatywnie do innych krajów - choćby europejskich - w dobrej kondycji.

Ważne, by pojawiły się inne pomysły na gospodarkę. Nasz gość ma nadzieję, że w sprawach gospodarki dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia wszystkich sił politycznych.

- Wiemy wreszcie ile mamy tego deficytu, mamy założenia budżetowe na przyszły rok – podkreślił Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem polski rząd myśli o wychodzeniu z kłopotów gospodarczych, czego dowodem jest chłodna ocena stanu finansów państwa. Jednak niejasna jest rola banku centralnego, który powinien dbać o wartość rodzime waluty.

Jerzy Szteliga podkreślił, że teraz powinniśmy marzyć o silnym, stabilnym rządzie. I o porozumieniu politycznym ponad podziałami, które da rządowi szansę na efektywne działanie.

Zobacz także

2020-10-05, godz. 15:19 Dr Marek Kawa w "Loży Radiowej" o kampanii w USA w obliczu chorego na koronawirusa Donalda Trumpa - Myślę, że cały świat wstrzymał oddech na wieść o tym, że Donald Trump i jego małżonka są zakażeni koronawirusem. Ponoć Trump dobrze przechodzi… » więcej 2020-10-05, godz. 15:07 Ryszard Galla o spodziewanej dziś rekonstrukcji rządu i kontrolach poselskich - Patrzę na nowy skład rządu z dozą ostrożności. Wsłuchując się w poranny wywiad z ministrem Ociepą, stwierdzenie, że to w wyniku epidemii następuje… » więcej 2020-10-02, godz. 16:16 Młodzieżowa Loża Radiowa ocenia skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Krukowski (forum Młodych PiS), Mikołaj Olchowy (Lewica), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci) i Michał Maliński… » więcej 2020-10-02, godz. 10:31 Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus o spotkaniach z Lewicą na Opolszczyźnie i wizji Polski - Na to spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób i to pokazało, że opolanie potrzebują rozmowy o tym jakiej chcą polski i jak ta wizja powinna wyglądać –… » więcej 2020-10-01, godz. 15:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o tym jakie zmiany wypracować w kodeksie pracy w związku z pandemi… Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli: Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu), dr Jerzy Szteliga… » więcej 2020-10-01, godz. 12:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Violettą Porowską o porozumieniu prawicy i nowym… Gościem Magdaleny Ogórek była Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa tej partii w regionie » więcej 2020-09-30, godz. 14:28 Bartłomiej Kolanoś o myśliwych i stereotypach o ich pasji - Ja przygodę z zawodowym łowiectwem kontynuuję już 14 lat - zastrzegł łowczy okręgowy Bartłomiej Kolanoś – swoją funkcję pełni od dwóch i pół… » więcej 2020-09-30, godz. 14:20 Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków - Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa. - Czeska uczelnia z Litomyśla… » więcej 2020-09-29, godz. 13:53 Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie - Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. » więcej 2020-09-28, godz. 15:17 Violetta Porowska o porozumieniu w prawicy oraz przygotowaniach do wewnątrzpartyjnych wyborów - To wielkie wydarzenie i wielka satysfakcja, że umowa koalicyjna została podpisana – oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości i szefowa… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***