Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2020-08-27, 14:51 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o deficycie budżetowym

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
O deficycie budżetowym, inflacji oraz o sposobach wyjścia z kryzysu gospodarczego rozmawiali:
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
- Mamy takie czasy, że nie do końca parametry ekonomiczne powinny decydować o tym, co powinniśmy robić - zastrzegł Artur Żurakowski.

Deficyt państwa w sumie oszacował na ok. 300 miliardów złotych. Ale rodzi się pytanie, czy w takim razie należy zatrzymać gospodarkę i narazić ludzi na zubożenie a kraj na protesty społeczne, czy pracować w inflacji. Kompromis w tej sytuacji byłby najlepszą receptą.

W ocenie Artura Żurakowskiego wielką rolę do odegrania ma też bank centralny, który powinien stać na straży wartości pieniądza, ale teraz tej roli nie spełnia.

- Spadek PKB Japonii wyniósł 28 procent, deficyt budżetowy Hiszpanii to 87 miliardów euro – Witold Potwora określił sytuację innych krajów w dobie pandemii.

Dodał, że obecna sytuacja wymaga niestandardowych rozwiązań. Deficyt odczuwa nie tylko budżet państwa, ale też na przykład wiele samorządów. Jednak jego zdaniem istnieje szansa na to, by polska gospodarka wyszła z kryzysu wprawdzie poobijana, ale relatywnie do innych krajów - choćby europejskich - w dobrej kondycji.

Ważne, by pojawiły się inne pomysły na gospodarkę. Nasz gość ma nadzieję, że w sprawach gospodarki dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia wszystkich sił politycznych.

- Wiemy wreszcie ile mamy tego deficytu, mamy założenia budżetowe na przyszły rok – podkreślił Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem polski rząd myśli o wychodzeniu z kłopotów gospodarczych, czego dowodem jest chłodna ocena stanu finansów państwa. Jednak niejasna jest rola banku centralnego, który powinien dbać o wartość rodzime waluty.

Jerzy Szteliga podkreślił, że teraz powinniśmy marzyć o silnym, stabilnym rządzie. I o porozumieniu politycznym ponad podziałami, które da rządowi szansę na efektywne działanie.

Zobacz także

2020-12-01, godz. 10:52 "Co tam panie w polityce?" Piotra Goćka i Piotra Moca w Loży Radiowej (01.12) W kolejnej odsłonie programu "Co tam panie w polityce" najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie komentują: publicysta i komentator Piotr Gociek (Polskie… » więcej 2020-12-01, godz. 10:51 "Magazyn międzynarodowy" w Loży Radiowej. Piotr Cywiński i Piotr Semka o sporze – Polska&Węgry vs Unia Europejska… Sztab Donalda Trumpa poniósł drugą sądową porażkę w Pensylwanii. Tamtejszy sąd odrzucił apelację prawników prezydenta, dotyczącą rzekomych nieprawidłowości… » więcej 2020-11-30, godz. 18:35 Robert Tistek o końcu politycznego mariażu PSL z Kukiz'15 - To była koalicja z rozsądku i wydawało się, że rozsądek będzie wygrywał, ale górę wzięły emocje – powiedział Robert Tistek z Kukiz’15 pytany… » więcej 2020-11-30, godz. 18:31 Marcin Oszańca o tym dlaczego PSL usunął z klubu Koalicji Polskiej ugrupowanie Pawła Kukiza - Tak naprawdę od "piątki dla zwierząt", które poparli przedstawiciele Kukiz'15 było pewne, że nasza koalicja nie przetrwa - przyznał Marcin Oszańca, rzecznik… » więcej 2020-11-30, godz. 18:27 Jerzy Czerwiński o orędziu marszałka senatu, unijnym budżecie, rezolucji PE ws. aborcji i układankach sejmowych Gościem Loży Radiowej po godzinie 12:05 był senator PiS Jerzy Czerwiński, z którym wróciliśmy do tematu unijnego budżetu i powiązania go z praworządnością… » więcej 2020-11-27, godz. 14:15 Młodzieżowa Loża Radiowa o rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce Zaproszenie do naszej dyskusji przyjęli: Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Grzegorz Pukas (Młoda Prawica), Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci) oraz Paulina… » więcej 2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »