Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna spraw…
2020-08-13, 17:01 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
Pracodawcy i związkowcy o restrukturyzacji górnictwa
-Z tego co wiem to odbyło się wielkie spotkanie strony społecznej z rządową – powiedział Jerzy Szteliga z OPZZ. - Ale zakończyło się niczym, bo strona rządowa nie przedstawiła żadnych propozycji.

Jedyne propozycje - zdaniem naszego gościa – padły ze strony związkowej. Pierwsza: ograniczenie importu energii. Druga: ograniczenia importu węgla. Trzecia: znalezienie jakiegoś szybkiego rozwiązania, co należy rozumieć jako kolejne dofinansowanie spółek węglowych.

- Postulat ograniczenia importu głównie węgla jest kluczową kwestią dla rentowności naszych kopalń - zastrzegł Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo –Handlowej.

Dodał, że praprzyczyną kłopotów jest poprawa jakości klimatu. Odchodzenie od kopalnych źródeł energii jest niebezpieczne dla naszej energetyki i górnictwa. Polityka Unii Europejskiej i tempo tych zmian mogą być dla nas zabójcze. Odejście od węgla to nie tylko kwestia klimatu, ale potężne perturbacje na rynku pracy.

- Szef Solidarności Górników Bogusław Hutek zapowiada IV powstanie śląskie a prezes PGG Tomasz Rogala twierdzi, że absolutnie jest konieczna reforma górnictwa w obszarze zatrudnienia - przypomniał Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC.

Chodzi tutaj między innymi o czternastki, o powiązanie wynagrodzeń od wydajności. Nasz gość przyznał, że to bardzo trudne kwestie. I nie zazdrości ani związkowcom, ani rządzącym, gdyż to kwadratura koła. Podkreślił, że na razie nie widać klarownego pomysłu rządu na restrukturyzację górnictwa.
Debata "Wspólna sprawa" w Loży Radiowej (13.08.2020) - rozmowę prowadzą Joanna Matlak i Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***