Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Dr inż. Dariusz Suszanowicz o budowie w Opolu centrum…
2023-08-01, 11:28 Autor: Daniel Klimczak

Dr inż. Dariusz Suszanowicz o budowie w Opolu centrum zielonej transformacji

Dr inż. Dariusz Suszanowicz o budowie w Opolu centrum zielonej transformacji
- Przy tej termicznej przeróbce odpadów mówimy o bardzo kontrolowanym procesie i wysegregowanym odpadzie. To nie jest tak, ze my bierzemy jakieś pojemniki z odpadami i wrzucamy do kotła i spalamy. My mówimy o bardzo racjonalnej gospodarce, która polega na wysegregowaniu frakcji, która jest frakcją energetyczną, wykorzystaniu pozostałych odpadów we właściwy sposób i to zapewnia, że dla środowiska uciążliwość tych procesów będzie zdecydowanie mniejsza niż teraz jest ze składowiskami odpadów - tak o planach dotyczących inwestycji między innymi w spalarnię odpadów w Opolu powiedział gość popołudniowego pasma publicystycznego, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego dr inż. Dariusz Suszanowicz.
Nasz gość wskazał, że instalacje nowego typu znacząco różnią się od tych, które budowano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jak mówił, oprócz nowoczesnych technologii do filtrowania spalin, podczas ich budowy powstaje także system do monitorowania wpływu spalarni na środowisko.

- Tutaj mamy monitoring ciągły, który jest monitoringiem elektronicznym. To nie jest tak, że ktoś przychodzi na 8 godzin do pracy, później wychodzi i monitoring się nie odbywa. To wszystko jest zapisywane na dyskach i inspekcja może cały czas to sprawdzić.

Naukowiec uspokajał także, że tego typu zakłady cechują się też dużą niezawodnością.

- Jeżeli przez 6 godzin w roku nie będą zachowane normy, w tym także nie będzie działał monitoring, to instalacja traci swoje uprawnienia do działania i musi występować o wszystkie uprawnienia od nowa [...] żaden szanujący się inwestor sobie na taką sytuację, że zainwestował pieniądze, musi je spłacić, a przez jakieś zaniedbania traci uprawnienia do działalności. Takie sytuacje nie zdarzają się w tego typu instalacjach - przyznał.

Naszego gościa zapytaliśmy także o wpływ spalarni odpadów na ceny ogrzewania, a także o możliwości w zakresie budowy kolejnych takich instalacji w kraju.

Zobacz także

2023-09-25, godz. 18:00 Młodzi politycy w Radiu Opole - o "aferze wizowej" i napięciach między Polską a Ukrainą (25.09.2023) W ostatnim czasie chłodniej zrobiło się nie tylko za oknami. Oziębieniu uległy też relacje polsko-ukraińskie. To reakcja Kijowa na zapowiadane między innymi… » więcej 2023-09-26, godz. 19:58 "Spięcie" magazyn międzynarodowy (26.09.2023) - To już nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy przed laty - ocenił na antenie Radia Opole dzisiejszy (26.09) gość Magazynu Międzynarodowego, europoseł… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 O sytuacji na rynku pracy w Europie oraz skutkach statystycznego starzenia się pracowników Kto w Europie pracuje najdłużej i dlaczego niektóre dane mogą zaskakiwać? Czym zachęcić osoby, którym przysługuje prawo przejścia na emeryturę do pozostania… » więcej 2023-09-22, godz. 19:10 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o konferencji lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska pod siedzibą TVP oraz zwrocie… W komentarzu do najważniejszych wydarzeń tygodnia red. Magdalena Ogórek odniosła się do konferencji lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska pod siedzibą… » więcej 2023-09-20, godz. 18:15 Antoni Konopka o kampanii, lasach i sporze z Ukraińcami - Proponujemy myślenie zdroworozsądkowe. Przebijamy się z naszym programem, tak żeby po 15 października nie powiedzieć: "jakiego myśmy tutaj wyboru dokonali?"-… » więcej 2023-09-20, godz. 18:01 Tomasz Ognisty o "lokalnej półce" i ukraińskim rolnictwie - Sieci handlowe oczywiście boją się tego tematu, ale my jako związek pójdziemy dalej! - w ten sposób Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników… » więcej 2023-09-19, godz. 18:05 Władysław Kosiniak-Kamysz o konflikcie z Ukrainą o zboże -Niekontrolowany napływ zboża, owoców miękkich i innych produktów zachwiał bezpieczeństwem producentów czyli rolników i konsumentów. Konsumentów dlatego… » więcej 2023-09-18, godz. 14:32 Włodzimierz Skalik krytycznie o polityce imigracyjnej i raportach NIK - Okazuje się, że Konfederacja, która przestrzegała przed wieloma bardzo niebezpiecznymi zjawiskami, przed złymi decyzjami rządzących, miała racje, choć… » więcej 2023-09-18, godz. 18:15 Senator Jerzy Czerwiński o brutalizacji polityki i prognozach powyborczych - Brutalność nie daje efektów. Ludzie tym się nudzą jeśli nie usłyszą argumentów, jeśli nie usłyszą liczb, dat, faktów, po prostu odejdą od telewizorów… » więcej 2023-09-20, godz. 13:38 Jaki skutek dla rynku pracy będzie miał skandal związany z masowym wydawaniem wiz pracowniczych ludziom spoza UE? Jaki skutek dla rynku pracy będzie miał skandal związany z masowym wydawaniem wiz pracowniczych ludziom spoza UE? Kto ponosi za niego odpowiedzialność i jakie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »