Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-09-16, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Gmina Pokój: jesienna odsłona festiwalu weberowskiego już w ten weekend

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przed nami 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju w jesiennej odsłonie. Podobnie jak rok temu, chcąc uniknąć konieczności zawieszania wydarzenia na rok, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie festiwalu na jesień, a dokładniej na najbliższy weekend 17-19 września.
- To będą trzy koncerty jesienne, które troszkę się zbiegają z tymi dniami dziedzictwa kultury [Dni Kultury w gminie Pokój - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota, dyrektor artystyczny festiwalu weberowskiego. - W piątek w kościele katolickim będziemy prezentować "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego. W sobotę koncert z muzyką kameralną, kameralna wersja koncertu [fortepianowego] e-moll Fryderyka Chopina ze znakomitym pianistą, laureatem konkursu chopinowskiego, Jackiem Kortusem. Finał w kościele ewangelickim w Pokoju - w niedzielę, z kwartetem smyczkowym z Katowic. Kwartet wykona utwory C.M. von Webera, będzie też W.A. Mozart i L. van Beeethoven.

Dodajmy, że tym razem koncert inauguracyjny odbędzie się w piątek (17.09) o godzinie 18:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju. Wystąpią Agnieszka Węgrzynowska (sopran), Magdalena Dydo (mezzosopran), Hubert Prochota (organy) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Iga Dąbrowska (I skrzypce), Martyna Magosz (II skrzypce), Paulina Świerczek (altówka), Maria Stawska (wiolonczela).

Kolejny koncert odbędzie się w sobotę (18.09), również o godzinie 18:00, ale tym razem w Domaradzkiej Kuźni - Betanii. Oprócz kameralnej odsłony koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zabrzmi także kwartet smyczkowy nr 8 c-moll op. 110 Dmitrija Szostakowicza. Oprócz pianisty Jacka Kortusa wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Kosarga (skrzypce), Malwina Kotz (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Jan Czaja (wiolonczela).

Finał festiwalu weberowskiego zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00 w Kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. Tym razem w programie przewidziane są dwa kwintety klarnetowe - Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 C.M. von Webera i Kwintet klarnetowy A-dur K 581 W.A. Mozarta - oraz kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95 L. van Beethovena. Na koncercie wystąpi klarnecista Krzysztof Zbijowski oraz zespół Airis String Quartet.

Wstęp na wszystkie te koncerty, organizowane przez Stowarzyszenie Pokój OPP przy wsparciu Gminy Pokój i objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny. Warto także podkreślić, że wielu spośród muzyków zaproszonych do udziału w 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju to artyści pochodzący z Opolszczyzny lub z nią związani.

Przypomnijmy, że zwyczajowo Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju rozpoczyna się w "Boże Ciało" i trwa trzy dni. Na etapie planowania aktualnej edycji, a przede wszystkim w kluczowym momencie dla podjęcia decyzji o realizacji wydarzenia, prognozy dotyczące obostrzeń pandemicznych nie były pozytywne, dlatego organizatorzy zdecydowali się ponownie przenieść koncerty na jesień. Więcej na ten temat w czwartkowej (16.09) audycji "Rewiry kultury".
Hubert Prochota

Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »