Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-17, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA]

Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst (obój), Tomasz Sowa (klarnet), Małgorzata Wygoda (fagot), Konrad Gołda (waltornia). A wszystko to przy niecodziennym, bo "odwróconym" układzie estrady.
Występ utytułowanego kwintetu młodego pokolenia otworzył tym samym serię koncertów kameralnych w bieżącym, 69. sezonie artystycznym opolskiej filharmonii. Ze względu na panującą pandemię i obowiązujące powszechnie restrykcje wydarzenie odbyło nie, jak zwykle, w sali kameralnej, a w sali koncertowej. Niecodzienny był także układ publiczności względem muzyków, ta bowiem ulokowana była w części sceny, którą zwykle zajmują orkiestrowi muzycy z sekcji dętej i perkusji. Wyłączona z użycia była natomiast tradycyjna część widowni, względem której muzycy odwróceni byli plecami.

- Rzeczywiście jest to inne wrażenie i troszkę nawet inaczej się przeżywa - przyznaje uczestnik koncertu. - Aczkolwiek raz już byłem na scenie, bo byliśmy w Katowicach, w słynnej sali [NOSPRu - przyp. red.] i tam siedzieliśmy za muzykami, ale wrażenia rzeczywiście trochę innego formatu.

Wrażenie na uczestnikach koncertu zrobiła jednak nie tylko niecodzienna organizacja widowni i zagospodarowanie sceny. Emocje wzbudził także występ muzyków i dobór repertuaru (obejmujących dzieła współczesnych twórców), w którym obok kwintetów na instrumenty dęte wprost z twórczości polskich kompozytorów (Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara) znalazły się także dowcipne utwory nawiązujące do popularnych melodii, jak kompozycja "Three Shanties" Malcolma Arnolda nawiązująca do muzyki szantowej.

- Rozkręcił się ten koncert i tak jak na początku trochę sceptycznie podchodziłem, bo się nastawiłem na coś innego, to druga połowa koncertu zadowoliła mnie i naprawdę świetna muzyka - dodaje uczestnik koncertu.

- Kwintet dęty to taka formacja, gdzie instrumenty, ze względu na to, że jest ich tylko pięć, mogą w sposób dość częsty dialogować ze sobą - wyjaśnia flecistka Natalia Jarząbek. - Kompozytorzy bardzo sprytnie pisali ich partie, dlatego jest to tak barwna konfiguracja instrumentów.

A więcej na ten temat tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole, w najbliższej (21.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
uczestnik koncertu i członkowie zespołu Cracow Golden Quintet

Zobacz także

2021-03-25, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Kluczbork: na spotkania z muzyką organową i kameralną musimy poczekać do kwietnia Drugi koncert stanie się pierwszym - taki jest aktualny plan, a jednocześnie nadzieja organizatorów 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, miało rozpocząć się w najbliższą… » więcej 2021-03-25, godz. 10:46, Kultura i rozrywka Solidarność i odpowiedzialność ważniejsza od koncertowego planu. Koncert organowy w katedrze odwołany Solidarność ze środowiskiem muzycznym i troska o bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia - to dwa przesłania, które zaważyły na podjętej decyzji o przełożeniu niedzielnego (28.03) koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje… » więcej 2021-03-18, godz. 11:11, Patronaty - polecamy Barokowy koncert w filharmonii duetu Oak Brothers dostępny online do 2 kwietnia Filharmonia Opolska nadal publikuje koncerty w formie on-line. Jeszcze do 2 kwietnia można na jej stronie posłuchać koncertu duetu Oak Brothers, a tym samym przenieść się w czasie do XVII wieku i wsłuchać w dźwięki muzyki, która… » więcej 2021-03-13, godz. 11:51, Kultura i rozrywka Klasyczne niespodzianki na scenie Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Oprócz popularnej, Symfonii G-dur nr 94 (Hob.I:94) Josepha Haydna, znanej m.in. jako Symfonia 'Niespodzianka' zabrzmiał także II koncert waltorniowy Es-dur KV 417 Wolfganga Amadeusa Mozarta i była to okazja, by usłyszeć jednego z muzyków… » więcej 2021-03-12, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Naucz się podstaw realizacji dźwięku. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na kurs Jeszcze do 16 marca Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przyjmuje zapisy na kurs pod tytułem „Podstawy realizacji dźwięku”. Warsztaty będą realizowane stacjonarnie w Edukacyjnym Studiu Nagrań. Bloki tematyczne składają się zarówno… » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »