Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III…
2021-05-04, 10:54 Autor: Paula Hołubowicz

Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - niech ten dzień i ta historia na długo pozostaną w naszej pamięci

Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [fot. Wanda Kownacka]
2 maja obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało szereg programów i audycji przypominających tamte wydarzenia, wspominaliśmy wszystkie okoliczności, które przyczyniły się do wybuchu powstania oraz opowiadaliśmy o ludziach, którzy brali w nim czynny udział. Nasi reporterzy byli wszędzie tam, gdzie w sposób szczególny upamiętniano datę 2 maja 1921 roku.
Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstał krótki film promujący uroczystości (kliknij tutaj, aby go zobaczyć), którego bohaterem jest Franciszek Pieczka - syn Powstańca Śląskiego. Film opowiada o tym, jak ważne jest to, aby pamiętać o bohaterach, którzy brali udział w Powstaniach Śląskich.

Artykuły poświęcone tematyce Powstań Śląskich

Najważniejszą częścią obchodów były uroczystości na Górze św. Anny, w których wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. O godz. 10:00 w Radiu Opole odbyła się transmisja mszy świętej z bazyliki na Górze św. Anny, a po niej w specjalnej audycji przekazywaliśmy relacje z oficjalnych uroczystości przy Pomniku Czynu Powstańczego, w tracie których prezydent wygłosił przemówienie oraz przekazał pierwszą ze 100 okolicznościowych tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich. Cała relacja - łącznie z filmowym zapisem uroczystości przed pomnikiem - z tych wydarzeń dostępna jest w artykułach poniżej:

Transmisja z uroczystości na Górze św. Anny
Posłuchaj transmisji z uroczystości z okazji III Powstania Śląskiego (02.05.2021)
Posłuchaj przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny (02.05.2021)
Posłuchaj transmisji mszy św. z bazyliki na Górze św. Anny (02.05.2021)
Na zakończenie uroczystości na antenie Radia Opole wyemitowany został wywiad Magdaleny ogórek z dr Joanną Lusek, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Tematem rozmowy były "Kobiety w powstaniach", ale nie tylko. Zapraszamy do odsłuchania rozmowy:
Z dr Joanną Lusek rozmawia Magdalena Ogórek (02.05.2021)
Nasze audycje poświęcone tematyce powstańczej

Niedzielny program niemal w całości poświęciliśmy przypadającej na ten dzień setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W cyklu Haliny Nabrdalik "Spod znaku Rodła" (audycji można posłuchać tutaj), autorka audycji opowiadała o przypadającym na ten dzień święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Emitowane były również wspomnienia Jana i Franciszki Wawrzynków z Wójtowej Wsi o czasach powstań śląskich i działalności w ZPwN.

Natomiast w programie "Świąteczna Loża Radiowa" (cała rozmowa dostępna jest tutaj) Joanna Matlak i jej goście, którymi byli opolscy politycy, podzielili się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat? .

W audycji "Śladami Kresowej Atlantydy" (do odsłuchania tutaj) gościem Jana Poniatyszyna był prof. Stanisław Sławomir Nicieja. W programie mówiliśmy o tym, jaki wkład w zmaganiach o przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się Polski mieli ochotnicy z Kresów Wschodnich. Piękną kartę w tych walkach zapisali kilkunastoletni ochotnicy z Korpus Kadetów nr 1 we Lwowie. Szef sztabu Naczelnego Dowództwa Polskiego pisał po walkach: „Kadeci odznaczyli się wybitym męstwem w wielu bitwach, najwięcej koło góry św. Anny, powstrzymując ogólną ucieczkę i popłoch…”.

Dzień ten zakończyliśmy opowieścią o III Powstaniu Śląskim w kontekście akcji "MOSTY". Halina Nabrdalik w audycji "Mój opolski dom" (do odsłuchania tutaj) przybliżyła nam historię działań destrukcyjnych grupy Wawelberga, która zainicjowała III Powstanie Śląskie, odcinając komunikacyjnie tereny powstańcze od reszty Niemiec.

Małgorzata Ślusarczyk w programie "Zapomniana klasyka" emitowanym w Radiu Opole 2 KULTURA prezentowała śląskie pieśni powstańcze w wykonaniu m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego czy artystyczne opracowania śląskiej muzyki ludowej dokonane przez Witolda Lutosławskiego.

Warto dodać, że w tym dniu, Radio Opole grało głównie polską muzykę.

Ponadto Radio Opole przygotowało specjalne programy poświęcone Powstaniom Śląskim, które emitowane były już od marca i przygotowywały nas do właściwego upamiętnienia tamtych wydarzeń.

Jednym z nich jest historyczny cykl "Na linii Korfantego" (kliknij tutaj, aby odwiedzić str. audycji), poświęcony setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Na antenie radia można go słuchać od poniedziałku do piątku, o godz. 10:45 w ramach audycji "Dobry moment". Kalendarium prowadzi Bolesław Bezeg. Audycja emitowana jest od marca do maja.

Tematyce powstańczej poświęcony był również ostatni odcinek cyklu "O polskość Śląska Opolskiego" (do odsłuchania tutaj), prowadzony przez Wiktora Krzewickiego.

Również jedno z wydań "Studia Reportażu" Mariana Staszyńskiego (do odsłuchania tutaj) poświęcone było tematyce powstańczej. Ukazane w tym dniu reportaże Janusza Maćkowiaka i Danuty Nowickiej miały przybliżyć nam wydarzenia z roku 1921.

Zobacz także

2024-10-31, godz. 16:16 Sprawdź zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu Sprawdź zmiany organizacji w ruchu, jakie wprowadzono na drogach w naszym regionie. Policjanci podpowiadają jak bezpiecznie i w miarę komfortowo dojechać na… » więcej 2024-11-01, godz. 21:00 Literackie impresje prof. Adriana Glenia o Patronach Roku 2024 W bardzo wyjątkowy dzień, czyli 1 listopada, przedstawiliśmy kilka opowieści, których bohaterami są polscy literaci, których w roku 2024 Sejm i Senat Rzeczpospolitej… » więcej 2024-10-31, godz. 09:55 Włącz Radio Opole w samochodzie i jedź bezpiecznie Więcej patroli na głównych trasach i zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarzy. Rozpoczyna się policyjna akcja "Wszystkich Świętych". Oprócz tradycyjnych… » więcej 2024-10-11, godz. 05:56 "Wspólnie wspomóżmy powodzian" – charytatywna akcja Radia Opole Woda zabrała im majątki, uszkodziła domostwa, pozbawiła dorobku całego życia. Skutki powodzi odczuły również organizacje wspierające powodzian, a podczas… » więcej 2024-09-26, godz. 09:52 Pozdrawiasz i pomagasz – kup cegiełkę Radia Opole dla powodzian Kup cegiełkę dla powodzian i pozdrów bliskie Ci osoby. Twoje serdeczności wyemitujemy w specjalnym, niedzielnym bloku, z którego cały dochód przekażemy… » więcej 2024-09-23, godz. 13:01 Jak rozważnie zadbać o mieszkania i domy po powodzi? Prof. dr hab. inż. Dariusz Bajno omówił w rozmowie z Radiem Opole najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę, przygotowując zalane przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 20:00 Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny… » więcej 2024-09-17, godz. 08:26 Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 14:39 Sprawdź, jak możesz pomóc powodzianom W obliczu tragicznej powodzi, która dotyka mieszkańców południowej Polski, wspólnie walczymy z wielką wodą. Radio Opole włącza się w kampanię społeczną… » więcej 2024-09-16, godz. 11:13 Sprzątanie po powodzi, liczenie strat – sprawdź Poradnik powodziowy Zanim wejdziesz do domu, upewnij się, że budynek jest stabilny i nie grozi zawaleniem, unikaj kontaktu z wodą popowodziową, dokumentuj wszystkie szkody za… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »