Nasze audycje poświęcone tematyce powstańczej
Niedzielny program niemal w całości poświęciliśmy przypadającej na ten dzień setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W cyklu Haliny Nabrdalik
"Spod znaku Rodła" (audycji można posłuchać
tutaj),
autorka audycji opowiadała o przypadającym na ten dzień święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Emitowane były również wspomnienia Jana i Franciszki Wawrzynków z Wójtowej Wsi o czasach powstań śląskich i działalności w ZPwN.
Natomiast w programie
"Świąteczna Loża Radiowa" (cała rozmowa dostępna jest
tutaj) Joanna Matlak i jej goście, którymi byli opolscy politycy,
podzielili się osobistą refleksją na temat powstań. Czego uczy nas ta historia dzisiaj, jaka jest optyka poszczególnych polityków na wydarzenia przed 100 lat? .
W audycji
"Śladami Kresowej Atlantydy" (do odsłuchania
tutaj) gościem Jana Poniatyszyna był prof. Stanisław Sławomir Nicieja. W programie mówiliśmy o tym, jaki wkład w zmaganiach o przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się Polski mieli ochotnicy z Kresów Wschodnich. Piękną kartę w tych walkach zapisali kilkunastoletni ochotnicy z
Korpus Kadetów nr 1 we Lwowie. Szef sztabu Naczelnego Dowództwa Polskiego pisał po walkach: „Kadeci odznaczyli się wybitym męstwem w wielu bitwach, najwięcej koło góry św. Anny, powstrzymując ogólną ucieczkę i popłoch…”.
Dzień ten zakończyliśmy opowieścią
o III Powstaniu Śląskim w kontekście akcji "MOSTY". Halina Nabrdalik w audycji
"Mój opolski dom" (do odsłuchania
tutaj) przybliżyła nam historię działań destrukcyjnych grupy Wawelberga, która zainicjowała III Powstanie Śląskie, odcinając komunikacyjnie tereny powstańcze od reszty Niemiec.
Małgorzata Ślusarczyk w programie
"Zapomniana klasyka" emitowanym w Radiu Opole 2 KULTURA prezentowała śląskie pieśni powstańcze w wykonaniu m.in.
Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, dzieła
Henryka Mikołaja Góreckiego czy artystyczne opracowania śląskiej muzyki ludowej dokonane przez
Witolda Lutosławskiego.
Warto dodać, że w tym dniu, Radio Opole grało głównie polską muzykę.
Ponadto Radio Opole przygotowało specjalne programy poświęcone Powstaniom Śląskim, które emitowane były już od marca i przygotowywały nas do właściwego upamiętnienia tamtych wydarzeń.
Jednym z nich jest historyczny cykl
"Na linii Korfantego" (
kliknij tutaj, aby odwiedzić str. audycji),
poświęcony setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Na antenie radia można go słuchać od poniedziałku do piątku, o godz. 10:45 w ramach audycji "Dobry moment". Kalendarium prowadzi Bolesław Bezeg. Audycja emitowana jest od marca do maja.
Tematyce powstańczej poświęcony był również ostatni odcinek cyklu
"O polskość Śląska Opolskiego" (do odsłuchania
tutaj), prowadzony przez Wiktora Krzewickiego.
Również jedno z wydań
"Studia Reportażu" Mariana Staszyńskiego (do odsłuchania
tutaj) poświęcone było tematyce powstańczej. Ukazane w tym dniu reportaże Janusza Maćkowiaka i Danuty Nowickiej miały przybliżyć nam wydarzenia z roku 1921.