Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-03, 10:00 Autor: Jacek Rudnik

Mija 100 rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Gość Radia Opole o przebiegu walk i znaczeniu tego zrywu

Bartosz Kuświk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartosz Kuświk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku - dokładnie 100 lat temu - doszło do wybuchu III Powstania Śląskiego - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu. Efektem trwających dwa miesiące walk było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska i większości kopalń, hut oraz innych zakładów przemysłowych. Jak przebiegały walki i na jakie etapy można podzielić decydujący o losach Górnego Śląska zryw powstańców?
- Polscy powstańcy rozpoczęli walki przede wszystkim z samoobroną niemiecką i do 10 maja zajęli cały teren, który nakreślił Wojciech Korfanty, a była to linia stanowiąca granicę między Polską a Niemcami postulowana przez Korfantego i oficjalnie przedstawiona przez Francuzów - wyjaśniał dr Bartosz Kuświk.

W kolejnych dniach zrywu doszło z jednej strony do umacniania się sił powstańczych, ale także podciągania sił niemieckich, wzmacnianych przez przysyłane z Niemiec bardzo dobrze wyszkolone paramilitarne oddziały tzw. freikorpsy.

- Do próby przełamania frontu doszło w okolicach strategicznego miejsca, jakim była Góra Św. Anny - przypomniał dr Kuświk. - Ale mimo przegranej przez nas bitwy, Niemcy nie osiągnęli istotnego celu strategicznego poza odsunięciem Polaków bardziej na wschód.

- Miejsce święte i dla Polaków, i dla Niemców, gdzie doszło do próby przełamania frontu, miejsce strategiczne, zresztą jak stoimy na Górze św. Anny to widzimy piękną perspektywę przemysłowego Śląska i Niemcy próbowali przebić się przez siły powstańcze, a następnie dotrzeć w dół do okręgu przemysłowego, co się nie udało - opowiadał dyrektor Instytutu Śląskiego.

Walki toczyły się praktycznie do 11 czerwca, kiedy oddziały niemieckie próbowały nieskutecznie przełamać front i przejąć Zębowice.

26 czerwca zarówno wojska powstańcze, jak i niemieckie rozpoczęły wycofywanie z terenu plebiscytowego. Przez kolejny rok ten obszar był zarządzany przez wojska alianckie.

Efektem trwających dwa miesiące walk było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska i większości kopalń, hut oraz innych zakładów przemysłowych.

W III Powstaniu Śląskim wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, blisko 2 tys. zginęło lub odniosło rany. Latem 1922 r. na przydzielone terytorium wkroczyły oddziały wojska polskiego.
Bartosz Kuświk 01
Bartosz Kuświk 02

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 07:17 DK 39 w Łukowicach Brzeskich zablokowana przez ciężarówkę Zablokowana jest DK 39 w Łukowicach Brzeskich. Powodem utrudnień w ruchu na trasie Strzelin - Brzeg jest ciężarówka, która przewróciła się na pobocze. » więcej 2021-08-05, godz. 07:02 To będzie deszczowy czwartek Ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. intensywnych opadów deszczu wydało IMGW. Dotyczy ono całego województwa. » więcej 2021-08-04, godz. 20:45 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 20:30 Raport dnia. 3 nowe zakażenia w regionie i 164 w całej Polsce. Przy tysiącu infekcji na dzień będą wracać obost… 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 20:00 Jabłka suszone z pieca na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Jabłka suszone z pieca trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. To, po zupie rakowej i krośnickiej szpajzie… » więcej 2021-08-04, godz. 19:30 Pomarańczowy kolor i nowe logotypy. Uniwersytet Opolski chce być rozpoznawalny dzięki zmienionej symbolice Nowy logotyp, kolor, hasła i kampanie w mediach społecznościowych. Uniwersytet Opolski zaprezentował swój nowy system identyfikacji wizualnej. » więcej 2021-08-04, godz. 18:30 Działacze "Polski 2050" pytali w Opolu o największe problemy i potrzeby naszego regionu. To część ogólnopolskiej… 'Poznajmy się' to tytuł spotkania zorganizowanego w Opolu przez Pokolenie 2050. Młodzi działacze związani w Szymonem Hołownią ankietowali mieszkańców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów do klas? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dwóch liceów w Opolu Dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie. Poznaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół. » więcej 2021-08-04, godz. 17:26 W Jeziorze Nyskim zakwitły sinice. Jest zakaz kąpieli w Skorochowie Sinice i zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim na wysokości Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina w Skorochowie. » więcej 2021-08-04, godz. 17:15 Sarna utknęła w ogrodzeniu. Kolejna nietypowa akcja strażaków Wieczorny spacer po Brzegu zakończyła przy... cmentarzu. Kolejną nietypową interwencję zaliczyli opolscy strażacy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »