Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-02, 16:25 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Obchody na Górze św. Anny są początkiem świętowania stulecia III Powstania Śląskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny, 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego
Wizyta Andrzeja Dudy, Prezydenta RP jest najważniejszym momentem obchodów stulecia wybuchu III Powstania Śląskiego, ale mimo ograniczeń pandemicznych świętowanie będzie trwało znacznie dłużej, a wydarzenia z tym związane będą odbywały się m.in. na Górze św. Anny, Poznowicach i w Opolu.
- Od ponad dwudziestu lat samorządy lokalne organizują obchody kolejnych rocznic powstania. Tegoroczne są zdecydowanie największe – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica, na której terenie leży Góra św. Anny. - Mówi się, że 22 maja te największe bitwy odbywały się tutaj, na Górze św. Anny. Tego 22 maja również na Górze św. Anny będą się odbywały uroczystości organizowane przez urząd marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich i gminę Leśnica. Ale 2 maja, to taka symboliczna data rozpoczęcia powstania, dlatego tutaj dzisiaj się spotykamy.

Na weekend 22-23 maja zaplanowano m.in. zakończenie Spływu Odrzańskiego z udziałem harcerzy i uczniów szkół im. Powstańców Śląskich i Powstań Śląskich, wtedy odbędzie się także bieg pamięci powstań, który organizuje Klub Sportowy „Koziołek” z Kędzierzyna-Koźla.

- O powstaniach śląskich nie mówi się zbyt wiele, teraz jest okazja, żeby dowiedzieli się o nich mieszkańcy również innych regionów, nie tylko Śląska – mówi starosta strzelecki Józef Swaczyna. - Tutaj na Górze św. Anny i wokół góry odbywała się największa bitwa III Powstania Śląskiego. Bardzo dobrze, że tutaj jest miejsce przyjazdu pana prezydenta, bo to jest uwieńczeniem obchodów stulecia III Powstania Śląskiego.

W maju odbędą się również uroczystości w Poznowicach, w gminie Izbicko, przy grobie powstańców. Planowany jest też pochówek szczątków wydobytych w czasie ekshumacji prowadzonej w okolicy wsi Ligota Dolna. Natrafiono tam na szkielety członków 5-osobowego patrolu. Żołnierze i nastoletni łącznik zginęli w pierwszych dniach ofensywy zbrojnej u stóp zbocza Góry św. Anny.
Łukasz Jastrzembski
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-07, godz. 20:00 Rodzic pyta, czy cztery sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół to dobry pomysł? Kuratorium odpowiada… - Cztery duże sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu do nauki stacjonarnej i niezapowiedziane kartkówki, których można się spodziewać. Czy tak właśnie… » więcej 2021-05-07, godz. 18:30 Ogłaszała, że odda dziecko do adopcji i naciągała mężczyzn w internecie. Kamila Z. dopuściła się 21 przestępstw… Kamila Z., która publikowała w internecie anonse o gotowości oddania dziecka do adopcji i dopuściła się w sumie 21 przestępstw, może trafić do więzienia… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 Uciążliwym objazdem będziemy jeździć dłużej? Kolejne opóźnienie przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie… Wszystko wskazuje na to, że przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu nie zakończy się w sierpniu. Według umowy między miastem… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 W asyście kompani honorowej policji pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz został śmiertelnie… W Raciborzu pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego, który we wtorek (04.05) został śmiertelnie postrzelony w trakcie policyjnej interwencji. W uroczystościach… » więcej 2021-05-07, godz. 18:00 Ciężarówka w rowie na drodze wojewódzkiej, potrącenie rowerzystki w Opolu W miejscowości Kup, na drodze wojewódzkiej 461 w kierunku Brynicy i Jełowej samochód ciężarowy wpadł do rowu. » więcej 2021-05-07, godz. 17:00 Jest akt oskarżenia w sprawie o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Do 10 lat więzienia grozi Krzysztofowi M, który w grudniu ubiegłego roku podczas imprezy w mieszkaniu miał ciężko ranić nożem właściciela lokalu. Prokuratura… » więcej 2021-05-07, godz. 16:30 Pijana urzędniczka przyszła do pracy w nyskim urzędzie miejskim. Burmistrz na razie nie komentuje sprawy Kompletnie pijana w pracy była jedna z urzędniczek nyskiego magistratu. Do takiej sytuacji doszło 27 kwietnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »