Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-03, 14:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny. "Teraz o powstaniach mówi cała Polska" [ZDJĘCIA]

Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Przedstawiciele ugrupowań patriotyczno-narodowych spotkali się dzisiaj (3.05) na Górze św. Anny, żeby uczcić setną rocznice wybuchu III powstania śląskiego. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od udziału we mszy świętej w bazylice, następnie nastąpiło złożenie kwiatów i modlitwa przy pomniku Jana Pawła II, po czym uczestnicy uroczystości spotkali się przed Pomnikiem Czynu Powstańczego.
- Wczoraj hołd powstańcom oddał prezydent Andrzej Duda, dzięki temu o powstaniach i Górze św. Anny mówi cała Polska – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To miejsce przesiąknięte jest krwią powstańców śląskich. Przypominamy sobie o nim tylko w tych chwilach rocznic. Chciałoby się, ażebyśmy częściej to miejsce odwiedzali. Chciałoby się, ażeby to miejsce było też w innym stanie, żebyśmy potrafili o nie zadbać. I tak proszę państwa będzie.

Niemal co roku w 3-majowych uroczystościach na Górze św. Anny bierze udział historyk związany z tym rejonem, profesor Franciszek Marek.

- Tu niedaleko jest Granica, to przysiółek wsi Lichynia. Tam mój dziadek miał pole, na którym przed III powstaniem 150 chłopców składało przysięgę wstępując do Polskiej Organizacji Wojskowej – mówi Franciszek Marek. - Odbierał ją pan Jońca ze Sławięcic. Przysięga się obywała na tym polu według regulaminu wojskowego, więc było patrole, kontrola, każdy musiał znać odzew. Hasło było „wiewiórka”, a odzew był „jaszczurka”.

Profesor Marek przytoczył treść przysięgi – ochotnicy przyrzekali bronić Góry św. Anny, nawet kosztem własnego życia.

Główny organizator dzisiejszych uroczystości, senator Jerzy Czerwiński podkreślał konieczność dokładnego poznawania historii, która działa się sto lat temu. - Szeroka wiedza pozwala poznać kontekst tych wydarzeń – mówił Jerzy Czerwiński. - Plebiscyt był, ale błędem było – być może także naszym – że jako strona polska zgodziliśmy się na to, że osoby, które nie mieszkały na Śląsku, mogły brać w tym plebiscycie udział. To przez to między innymi wyniki zostały spaczone i dlatego musiało wybuchnąć III powstanie śląskie.

Mimo niesprzyjającej pogody przedstawiciele uczestnicy, w tym m.in. członkowie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk czy stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle złożyli wieńce przed pomnikiem, a uroczystość zakończyli odśpiewaniem „Roty”.
Sławomir Kłosowski
Franciszek Marek
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »