Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-02, 11:40 Autor: PAP

Politycy o sytuacji na granicy: poważny, zorganizowany atak wschodnich służb

Mamy do czynienia z poważnym, zorganizowanym atakiem wschodnich służb na polską granicę; nie widzimy kryzysu uchodźców, tylko elementy wojny hybrydowej - przekonywali w niedzielę politycy w radiu Zet. Częścią tej wojny, jak przekonywali, był też cyberatak na PAP.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że na granicy z Białorusią przywrócona zostanie strefa buforowa o szerokości "mniej więcej 200 metrów". Zgodnie z projektem MSWiA, obejmie ona 27 miejsc na Podlasiu, w tym 26 w powiecie hajnowskim.


O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiali goście programu "7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET".


"Sytuacja jest bardzo poważna, poważne są więc rozwiązania niezbędne do tego, by chronić polskie bezpieczeństwo, dlatego apel premiera o uszanowanie tych decyzji. Bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej, bezpieczeństwo polskich żołnierzy jest priorytetem, bo oni bronią naszej granicy" - powiedział wiceprzewodniczący PO poseł Borys Budka.


Zaznaczył, że nie może mówić "o wszystkich informacjach, bo one są klauzulowane". Ocenił, że "to jest bardzo poważny, zorganizowany atak na granicę ze strony wschodnich służb".


Pytany o to, czym to się różni od roku 2021, odpowiedział: "intensywnością oraz tym, że jest to zorganizowane na poziomie już służb rosyjskich, białoruskich". "Mamy sytuację dramatyczną i dlatego są konieczne takie rozwiązania" - zaznaczył.


"Widzimy jak zmieniły się proporcje osób, które forsują granicę. To są młodzi ludzie wręcz wynajmowani, a czasami zmuszani do tego. Tam odsetek osób, które po przekroczeniu granicy mogłyby mieć status uchodźcy jest niewielki. Są ludzie transportowani z Afryki w transportach organizowanych przez służby rosyjskie, białoruskie. Dowożeni do granicy, wyposażeni w niebezpieczne narzędzia, to jest już zorganizowany system łamania polskiej granicy i państwo musi być silne w takich przypadkach" - podkreślił.


Sekretarz stanu w MSZ Andrzej Szejna (Lewica) mówił, żeby na sprawę patrzeć całościowo. "Sytuacja na froncie w Ukrainie się zaostrza, jest bardzo trudna. Rosja przecież nie dalej niż dwa dni temu poderwała swoje samoloty bojowe, my poderwaliśmy swoje samoloty bojowe, ponieważ atak był blisko polskiej granicy. Możemy się spodziewać za chwilę również wielkiej fali uchodźczej, gdyby Ukraina się nie obroniła. Trzeba na to wszystko patrzeć w szerokim kontekście" - zaznaczył.


"Dodając ten komponent, czyli wojna hybrydowa, którą prowadzą Rosja i Białoruś, to jest też element osłabiania Polski, Unii Europejskiej, zwłaszcza w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, również wojna w cyberprzestrzeni, ostatni atak na Polską Agencję Prasową, to całokształt sytuacji, stąd dzisiaj nasze działania, decyzje muszą być bardzo stanowcze" - wyjaśnił Szejna.


Według Michała Koboski z Polski 2050 na polsko-białoruskiej granicy "potrzebne są takie zabezpieczenia, które będą skuteczne". "Mamy do czynienia z sytuacją poważną, która się zmienia w ostatnich dniach i tygodniach. Działania tego typu są konieczne i potrzebne" - podkreślił.


Zwrócił uwagę, że "na granicy nie widzimy kryzysu uchodźców, tylko elementy wojny hybrydowej".


Odnosząc się do sprawy piątkowego cyberataku na PAP, powiedział: "To są elementy działań dezinformacyjnych wprowadzanych w Polsce. To jest niepokojące. Mam nadzieję, że służby zajęły się od pierwszej minuty tą sytuacją, dlatego że Polska Agencja Prasowa to jest państwowa instytucja, z której media różnego rodzaju - gazety, portale, stacje radiowe, biorą informacje. Jak coś podaje PAP to generalnie jest uważane za fakt, za informację prawdziwą, której nie trzeba już weryfikować, więc mam nadzieję, że nie będzie więcej tego typu sytuacji. Ale to też pokazuje, jak jesteśmy wrażliwi i na jak aktywne działania rosyjskie, białoruskie, jesteśmy wystawieni".


Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) chwalił działania rządu PiS. "Wyszło na nasze, mieliśmy rację. W sprawie bezpieczeństwa Polski PiS od początku przyjęło właściwą strategię, a także taktykę. Cieszymy się, że dzisiaj zostało to docenione" - powiedział.


"Zbudowaliśmy mur, który absolutnie ograniczył możliwość penetracji polskiego terytorium, ale nawet z najbardziej strzeżonego amerykańskiego więzienia można uciec, więc ten mur jest wielką wartością, natomiast nie tylko ten mur powinien funkcjonować" - zaznaczył.


Dopytywany, czy PiS poprze budowę "Tarczy Wschód", nie zaprzeczył. "Każdy instrument, który służy bezpieczeństwu Polski, łącznie z większą możliwością strzelania we własnej obronie przez polskich funkcjonariuszy, żołnierzy - teraz za bardzo krępują ich przepisy - każdy instrument jest potrzebny" – powiedział.


W ocenie prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, "bardzo dobrze się stało, że premier Tusk, Platforma, zmieniała swoją politykę w sposób radykalny".


"Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dzisiaj widać, że to rozpoznanie, którego dokonała Zjednoczona Prawica, polityka bezpieczeństwa, którą prowadził prezydent, była właściwa. Wszystkie wypowiedzi premiera, jego działania są dowodem na bankructwo tamtej polityki, która była atakowaniem Straży Granicznej, podważaniem sensowności budowy muru (...) Trzy lata temu i dzisiaj mamy dokładnie tę samą sytuację - hybrydowy atak ze strony Białorusi wspierany przez Kreml" - podkreślił Kolarski.


Zaznaczył, że sprawy bezpieczeństwa muszą łączyć i trzeba je wyjąć poza spór partyjny. "Widzimy wszyscy ataki na żołnierzy, nasilenie prób przejścia przez granicę, na to musi być reakcja" – dodał.


Pytany o sprawę włamania do serwisu PAP, powiedział: "BBN we współpracy z odpowiednimi służbami, informowało w tej sprawie prezydenta". "Mamy do czynienia z kolejnym dowodem na to, w którym miejscu jesteśmy, w jakich czasach żyjemy" - dodał.


W efekcie piątkowego cyberataku w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza o rzekomej mobilizacji w Polsce. PAP nie była źródłem tej informacji. Depesza nie powstała w Agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP; została natychmiast anulowana i wycofana z serwisu. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ js/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 18:20 Węgry/ Media: w piątek Orban spotka się z Putinem w Moskwie Premier Węgier Viktor Orban spotka się w piątek w Moskwie z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem - podał w czwartek na portalu X Szabolcs Panyi, dziennikarz… » więcej 2024-07-04, godz. 18:20 Małopolskie/ Sesja sejmiku małopolskiego rozpoczęła się od przerwy (krótka) Od godzinnej przerwy zaczęła się w czwartek wieczorem nadzwyczajna sesja sejmiku małopolskiego. Radni mają podjąć szóstą próbę wyboru marszałka województwa… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 Kazachstan/ Media: władze tłumią rozgłos po śmierci opozycyjnego dziennikarza Władze Kazachstanu nie dopuszczają do protestów po śmierci zabitego w Kijowie opozycyjnego dziennikarza z tego kraju, a wszelkie próby manifestacji i nagłaśniania… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 USA/ Liga Przeciw Zniesławieniom: jesteśmy podbudowani podejściem nowego polskiego rządu do antysemityzmu Raport Departamentu Stanu odzwierciedla wiele naszych obaw dotyczących antysemityzmu odnośnie poprzedniego polskiego rządu, ale jesteśmy podbudowani postawą… » więcej 2024-07-04, godz. 18:10 Chiny/ Gęsta zabudowa Szanghaju spowalnia prędkość wiatru o ok. 50 proc. Gęsta zabudowa Szanghaju pochłania znaczną ilość energii wiatru, spowalniając go o ok. 50 proc. - podali naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w Chinach. » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak w ćwierćfinale w Gstaad Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zapewnili sobie awans do ćwierćfinału Beach Pro Tour Elite 16 w szwajcarskim Gstaad. Polacy wygrali dwa mecze… » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Szef PKA: współpracujemy z prokuraturą i CBA ws. wyjaśnienia nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach Polska Komisja Akredytacyjna prowadzi intensywną współpracę z prokuraturą oraz Centralnym Biurem Antykorupcyjnym celem dogłębnego i kompleksowego wyjaśnienia… » więcej 2024-07-04, godz. 18:00 Putin: nie będzie zawieszenia broni, dopóki Kijów nie podejmie nieodwracalnych decyzji Władimir Putin powiedział w czwartek, że nie zgodzi się na zawieszenie broni na Ukrainie, dopóki Kijów nie podejmie kroków, które są 'nieodwracalne' i… » więcej 2024-07-04, godz. 17:50 Rosja/ Miedwiediew: 190 tys. osób podpisało w tym roku kontrakty z armią 190 tys. osób podpisało w tym roku kontrakty z armią, poinformował w czwartek Dmitrij Miedwiediew, były prezydent, obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa… » więcej 2024-07-04, godz. 17:50 Tour de France - Groenewegen wygrał 6. etap, Pogacar nadal liderem (krótka) Holender Dylan Groenewegen wygrał w Dijon szósty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Mistrz Niderlandów wyprzedził Belga Jaspera Philipsena (Alpecin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »