Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 13:30 Autor: PAP

Ekspertka: decyzja MTS wobec Izraela nie zmieni wojny, ale może wpłynąć na państwa trzecie

Przyjęte w piątek przez MTS środki tymczasowe, nakazujące m.in. wstrzymanie przez Izrael operacji w Rafah w Strefie Gazy, raczej nie zmienią biegu wojny, ale mogą wpłynąć na podejście państw trzecich do Izraela - powiedziała PAP prof. UW Patrycja Grzebyk. MTS jest jednym z głównych organów ONZ, jego decyzji nie da się tak łatwo zlekceważyć - dodała.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) nakazał Izraelowi m.in. wstrzymanie operacji w Rafah, otwarcie przejścia granicznego w tym mieście i umożliwienie odpowiednich do potrzeb dostaw pomocy humanitarnej oraz zapewnienie niezakłóconego dostępu międzynarodowych śledczych, którzy mogliby badać sytuację na miejscu.


Są to środki tymczasowe, wydane w ramach sprawy, wytoczonej przez Republikę Południowej Afryki, w której zarzuca się Izraelowi, że ten podczas wojny w Strefie Gazy łamie zapisy Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.


Izrael może spróbować zlekceważyć niektóre z tych postanowień, argumentując, że nie prowadzi w Rafah operacji, która ma prowadzić do ludobójstwa, ale korzysta ze swojego prawa do samoobrony - zaznaczyła Patrycja Grzebyk, prof. prawa międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego.


Walka Izraela z Hamasem będzie więc na pewno kontynuowana, a przed MTS będzie się toczyła batalia prawna między przedstawicielami RPA i Izraela o to, czy środki są rzeczywiście naruszane czy nie - dodała ekspertka.


Grzebyk podkreśliła, że cała sprawa dotyczy zagrożenia ludobójstwem. Zarządzone przez MTS środki zabezpieczające są więc ograniczone, ich celem jest zatrzymanie wojsk izraelskich, jeśli ich działania prowadzą do zagrożenia ludobójstwem czy umożliwienie bezstronnym śledczym zbadania zarzutów dotyczących tej zbrodni.


Sędziowie MTS w swoich opiniach zaznaczają, że Izrael ma prawo do obrony, ale musi z niego korzystać przestrzegając międzynarodowego prawa humanitarnego, nie chodzi więc tutaj tylko o zarzut prowadzenia działań zbrojnych w sposób ludobójczy, ale też np. o ataki prowadzone w sposób nieproporcjonalny - uzupełniła rozmówczyni PAP.


Zdaniem Grzebyk, piątkowa decyzja MTS może mieć głównie wpływ na kraje trzecie, ich podejście do współpracy z Izraelem i skutkować dalszą izolacją tego państwa. "MTS jest jednym z głównych organów ONZ; jego decyzji nie da się tak łatwo zlekceważyć, to bardzo poważny argument dla państw trzecich" - podkreśliła. Państwa mogą np. ograniczać współpracę z Izraelem w obawie przed postępowaniami podobnymi do tego, które Nikaragua wytoczyła już przed MTS Niemcom, oskarżając je o wspieranie ludobójstwa Palestyńczyków w Gazie przez sprzedaż broni Izraelowi - dodała ekspertka.


Środki zarządzone przez MTS mogą być też wskazówką dla Rady Bezpieczeństwa czy Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by to te instytucje podjęły jakieś działania bądź rekomendacje, np. poprzez powołanie niezależnych komisji śledczych, które zbadałyby sytuację na miejscu - zwróciła uwagę Grzebyk.


Ważnym aspektem piątkowej decyzji MTS jest też to, że odnosi się do sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i - w opinii rozmówczyni PAP - to tutaj można się spodziewać pewnych działań ze strony Izraela. "Spodziewam się, że Izrael będzie przynajmniej wskazywał, że pomoc humanitarna jest w stanie dotrzeć do potrzebujących i przynajmniej w tym zakresie powinna nastąpić poprawa" - skomentowała Grzebyk.


Jerzy Adamiak (PAP)


adj/ zm/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 06:20 Wykryto nietypowe minineptuny Za pomocą naziemnych teleskopów i kosmicznego obserwatorium, wokół czterech czerwonych karłów naukowcy znaleźli cztery minineptuny. Wszystkie znajdują… » więcej 2024-06-17, godz. 06:10 Włochy/ Nadciąga antycyklon afrykański, któremu nadano imię Minos - z Piekła Dantego Temperatury do 42-43 stopni Celsjusza ma przynieść nadciągający nad Włochy antycyklon afrykański, który nazwano Minos. Upał ma być według zapowiedzi… » więcej 2024-06-17, godz. 06:00 Kierowcy z tzw. taksówek na aplikację muszą mieć polskie prawo jazdy Od poniedziałku wszyscy kierowcy z tzw. taksówek na aplikację, muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo przewozów… » więcej 2024-06-17, godz. 06:00 Polska spółka koordynatorem systemu dla kosmicznej misji Ariel Specjalizująca się w inżynierii kosmicznej spółka Sener Polska będzie koordynować budowę systemu anteny do komunikacji z Ziemią dla dużej misji ESA… » więcej 2024-06-17, godz. 06:00 Prognoza pogody na 17 i 18 czerwca Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże z układami frontów, jedynie krańce północno-wschodnie kontynentu oraz częściowo basen Morze Śródziemnego… » więcej 2024-06-17, godz. 05:50 Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa Badanie z udziałem 40 instytucji wskazuje, że w czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone. Winne ma być głównie… » więcej 2024-06-17, godz. 05:50 Chiny/ Straż przybrzeżna: filipiński statek nielegalnie wpłynął na nasze wody, powodując kolizję Chińska straż przybrzeżna podała, że w poniedziałek filipiński statek zderzył się z chińską jednostką w pobliżu spornego atolu na Morzu Południowochińskim… » więcej 2024-06-17, godz. 05:50 ME 2024 - w poniedziałek grają rywale Polaków - Francja i Austria W poniedziałek grę w piłkarskich mistrzostwach Europy rozpoczną rywale Polaków w grupie D - o godz. 21 w Duesseldorfie Francja zagra z Austrią. Odbędą… » więcej 2024-06-17, godz. 04:50 "Dziennik Gazeta Prawna": O krok od katastrofy w e-zdrowiu Dane ok. 10 mln pacjentów przez lata były narażone na kradzież z aplikacji używanych przez apteki i lekarzy. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać… » więcej 2024-06-17, godz. 04:50 "DGP": Drony, KOP i Gryf przeciw wojnie hybrydowej Wojska Obrony Terytorialnej budują nowe kompetencje do walki z zagrożeniami poniżej progu wojny. Obrona Terytorialna będzie miała swoich specjalsów, artylerię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »