Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-23, 16:30 Autor: PAP

Polscy naukowcy coraz lepiej rozumieją proces tworzenia naczyń krwionośnych

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW i Instytutu Chemii Fizycznej PAN przeprowadzili badania, które pozwalają na lepsze zrozumienie procesu tworzenia naczyń krwionośnych. Wyniki badań zostały opublikowane w „APL Bioengineering”.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki wpływają na proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych jest ważne z punktu widzenia terapii przeciwnowotworowej, ponieważ guzy nowotworowe wykorzystują angiogenezę (proces tworzenia naczyń krwionośnych) do wspomagania swojego wzrostu i rozprzestrzeniania się w organizmie. Proces ten jest kluczowy dla ich przetrwania i ekspansji, gdyż umożliwia dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i tlenu oraz usuwanie produktów przemiany materii.


W celu bliższego zrozumienia angiogenezy współpracę podjęli naukowcy reprezentujący dwie odrębne dziedziny naukowe – biologię i fizykę.


„Interdyscyplinarne podejście łączy wiedzę biologiczną o komórkach i molekułach z koncepcjami fizyki dotyczącymi zjawisk samoorganizacji, procesów wzrostu i transportu, co umożliwia lepsze zrozumienie i kontrolowanie angiogenezy” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.


Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów in vitro nad wczesnym wzrostem naczyń włosowatych, używając kulek pokrytych komórkami śródbłonka, umieszczonych w żelu fibrynowym. Taki układ eksperymentalny zapewnił precyzyjną kontrolę nad warunkami wzrostu, co umożliwiło uzyskanie bardziej wiarygodnych i powtarzalnych wyników.


„Jednym z kluczowych czynników, który został zbadany był wpływ naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka (VEGF), kluczowej cząsteczki dla tworzenia naczyń krwionośnych. Badanie wykazało, że wyższe stężenia VEGF prowadzą do wcześniejszego i bardziej rozgałęzionego wzrostu sieci” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Szymczak z Wydziału Fizyki UW.


Naukowcy opracowali zestaw narzędzi do analizy obrazów. Jest to oprogramowanie, które może mierzyć różne parametry sieci (takie jak całkowita długość, powierzchnia, długości segmentów i kąty rozgałęzień) i służy do szybkiego przetwarzania obrazów.


Praca, którą wykonali badacze może być cenna dla przyszłych testów leków angiogennych, bo umożliwia szybkie dostarczenie szczegółowych informacji na temat wpływu potencjalnych terapii na wzrost naczyń. Ponadto zrozumienie dynamiki wzrostu sieci naczyń krwionośnych może pomóc w projektowaniu uprzednio unaczynionych konstruktów tkankowych, co może być ważne dla z punktu widzenia rozwoju medycyny regeneracyjnej.


Więcej informacji w artykule źródłowym - https://pubs.aip.org/aip/apb/article/8/1/016106/3261946/Long-term-day-by-day-tracking-of-microvascular (PAP)


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ bar/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 14:10 Francja/ Były prezydent Nicolas Sarkozy: rozwiązanie parlamentu jest ryzykiem dla kraju Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy ocenił, że rozwiązanie parlamentu, co zrobił przed tygodniem prezydent Emmanuel Macron, jest 'ryzykiem dla kraju'… » więcej 2024-06-16, godz. 14:10 ME 2024 - skład na Holandię z Urbańskim i Romanczukiem Kacper Urbański i Taras Romaczuk są w wyjściowym składzie reprezentacji Polski na mecz Euro 2024 z Holandią w Hamburgu. Brakuje m.in. kontuzjowanych wcześniej… » więcej 2024-06-16, godz. 14:10 Prezydent Duda powrócił do kraju ze Szwajcarii Prezydent Andrzej Duda w niedzielę po południu powrócił do kraju z wizyty w Szwajcarii, gdzie wraz z przedstawicielami ok. 100 państw wziął udział w szczycie… » więcej 2024-06-16, godz. 14:10 Turniej ATP w 's-Hertogenbosch - triumf Australijczyka de Minaura Najwyżej rozstawiony Alex de Minaur wygrał turniej ATP 250 na trawiastych kortach w holenderskim 's-Hertogenbosch. Australijski tenisista w finale pokonał Amerykanina… » więcej 2024-06-16, godz. 14:10 MŚ w pięcioboju nowoczesnym - piąte miejsce polskiej sztafety mieszanej Oktawia Nowacka i Daniel Ławrynowicz zajęli piąte miejsce w sztafecie mieszanej w mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym w chińskim Zhengzhou. Zwyciężyli… » więcej 2024-06-16, godz. 13:50 Norwegia zapowiada 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy Norwegia zapowiedziała w niedzielę, że dostarczy Ukrainie pomoc w wysokości 103 mln dol. na naprawę struktury energetycznej i zapewnienie elektryczności… » więcej 2024-06-16, godz. 13:50 ME 2024 - media: pierwsze dane dotyczące kontroli granicznych wprowadzonych na czas turnieju Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser zarządziła kontrole na wszystkich niemieckich granicach na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej. Policja federalna… » więcej 2024-06-16, godz. 13:20 Challenger ATP w Bratysławie - zwycięstwo Majchrzaka Kamil Majchrzak pokonał Portugalczyka Henrique Rochę 6:0, 2:6, 6:4 w finale challengera ATP w Bratysławie. Polski tenisista mozolnie odbudowuje pozycję w światowym… » więcej 2024-06-16, godz. 13:20 Chorwacja/ Na czas "piekielnego lata" zaangażowano pięć tysięcy strażaków, wojsko i drony W związku z zapowiadanym w Chorwacji 'piekielnie gorącym sezonem' do walki z jego skutkami oddelegowanych zostało pięć tysięcy strażaków, dwustu żołnierzy… » więcej 2024-06-16, godz. 13:10 ME 2024 - coraz więcej polskich kibiców pod stadionem, trwa próba hymnów Kilka godzin przed meczem mistrzostw Europy Polski z Holandią w Hamburgu widać już wokół stadionu atmosferę piłkarskiego święta. Z różnych stron nadciągają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »