Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 11:40 Autor: PAP

Polscy naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do badania lasów

Naukowcy z IDEAS NCBR wykorzystują sztuczną inteligencję i teledetekcję do tworzenia cyfrowych modeli lasów. Można w ten sposób monitorować kondycję drzew, oceniać bioróżnorodność leśnych ekosystemów i obserwować ich zmiany – czytamy w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Badacze z IDEAS NCBR opracowali narzędzie do zarządzania lasami z zastosowaniem sztucznej inteligencji - poinformowano w dokumencie.


To rozwiązanie stworzono z myślą o dziedzinie zwanej leśnictwem precyzyjnym, która zajmuje się m.in. badaniem drzew na podstawie materiałów teledetekcyjnych. Ręczne pomiary skanerem laserowym dostarczają danych o poszczególnych liściach lub igłach i zagłębieniach kory na drzewach, a lotnicze i satelitarne skanowanie laserowe informuje o stanie całych lasów. Leśnicy wykorzystują te dane do oceny kondycji drzewostanów w poszczególnych lasach, oszacowania bioróżnorodności i monitorowania zmian ekosystemów leśnych, związanych m.in. ze zmianami klimatu.


Badaniami w dziedzinie leśnictwa precyzyjnego zajmuje się w Polsce zespół badawczy IDEAS NCBR. Naukowcy skupiają się na automatyzacji procesu rozpoznawania gatunku, określania kształtu i wymiarów pojedynczych drzew, a także rozwijaniu metod monitorowania zmian: dla pojedynczych drzew i całych drzewostanów.


„Dzięki nowoczesnym metodom opartym na teledetekcji (pozyskiwaniu danych za pomocą zdjęć lotniczych czy satelitarnych) i geomatyce (zarządzaniu informacją geoprzestrzenną) oraz danym takim jak lotnicze skanowanie laserowe (ALS), satelitarne czy lotnicze obrazowanie w podczerwieni (CIR), połączonym z algorytmami AI, możemy lepiej poznać lasy. A to przekłada się na bardziej świadome decyzje dotyczące ich przyszłości i zarządzania nimi. Na podstawie analizy danych możemy obserwować wpływ zmian klimatu na lasy, monitorować gatunki inwazyjne, zarządzać cięciami pielęgnacyjnymi czy modelować wzrost drzewostanów" – powiedział cytowany w komunikacie prof. Krzysztof Stereńczak, lider zespołu badawczego Leśnictwo precyzyjne w IDEAS NCBR.


Badania dotyczą m.in. użycia systemu GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation) do pomiaru pokrywy leśnej. Zespół prof. Stereńczaka wykorzystał lotnicze dane skanowania laserowego do oceny jakości informacji uzyskiwanych z systemu GEDI, który bazuje na danych satelitarnych.


To pierwsza tak dokładna i przeprowadzona na tak dużą skalę ewaluacja pokrycia wielu obszarów Ziemi drzewami. Okazało się, że ten sposób inwentaryzacji lasu jest skuteczny, co stanowi znaczący krok naprzód w monitorowaniu zdrowia lasów i planowaniu działań ochronnych całych ekosystemów leśnych – czytamy w dokumencie.


Naukowcy IDEAS NCBR, przy współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa, prowadzili też badania w Puszczy Białowieskiej. Porównali tradycyjne pomiary terenowe z danymi teledetekcyjnymi, co pozwoliło na dokładniejsze mapowanie gatunków drzew. W innym badaniu prowadzonym na terenie puszczy zastosowano ocenę różnorodności gatunkowej drzew przed i po szczytowym ognisku kornika, który uszkodził świerki.


„Puszcza Białowieska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, to las pierwotny z różnorodnymi drzewostanami gatunków iglastych i liściastych, zajmujący w Polsce prawie 62 tysiące hektarów. Liczący 35 gatunków drzew i krzewów las posiada bogate walory ekologiczne. Dlatego jest to idealne miejsce do badania różnorodności gatunków" – powiedział cytowany w dokumencie Yousef Erfanifard z zespołu badawczego IDEAS NCBR Leśnictwo precyzyjne.


Zdaniem naukowców połączenie AI i nowoczesnych technologii w leśnictwie precyzyjnym otwiera nowe możliwości w zarządzaniu lasami.


„W Polsce powstaje wiele godnych uwagi projektów, które są realizowane ad hoc, jednorazowo, a po krótkim czasie zapomina się o nich, więc nie mogą przynieść owoców. Obecnie nie mamy barier we wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań w leśnictwie (...). Mamy za to potężną barierę technologiczną utrzymania takich projektów i transferu know-how do ludzi, którzy później mieliby długofalowo wykorzystywać efekty badań" – uważa prof. Stereńczak.


Jak wyjaśniają w komunikacie naukowcy, okres wzrostu drzew w lasach gospodarczych wynosi zazwyczaj od 100 do 160 lat, a naturalny proces odnowienia drzewostanu trwa kilkadziesiąt lat. A to oznacza, że konsekwencje decyzji dotyczących lasów podjęte dziś zaobserwujemy w XXII wieku.


IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy utworzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2021 r. Celem tej instytucji jest prowadzenie badań z zakresu sztucznej inteligencji.(PAP)


abu/ bar/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 12:30 UE/ Wydawania środków unijnych przez Ukrainę przypilnuje Rada Audytowa Kontrolę nad tym, jak Ukraina wyda 50 mld euro wsparcia z UE, będzie sprawować powołana przy Komisji Europejskiej Rada Audytowa. Będzie ona działać do połowy… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 Céline Dion na premierze poświęconego jej dokumentu nagrodzono owacjami na stojąco W poniedziałkowy wieczór w Nowym Jorku odbyła się uroczysta premiera dokumentu „I Am: Céline Dion”, który opowiada o błyskotliwej karierze kanadyjskiej… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu "Dobry start" Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu 'Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 Polski operator przyjęty na studia w American Film Institute Polski operator filmowy Andrzej Woźniakiewicz jako jedyny Polak został w tym roku przyjęty na dwuletnie studia operatorskie w American Film Institute w Los… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 Dyrektor Wód Polskich Gliwice: wszystkie wyloty do Kanału Gliwickiego są legalne Wszystkie wyloty wód do Kanału Gliwickiego mają obowiązujące pozwolenia wodnoprawne, a zanieczyszczenia są monitorowane - powiedział we wtorek dyrektor… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 ME 2024 - Bereszyński: porażka Austrii z Francją jest dla nas korzystna (opis) Reprezentant Polski Bartosz Bereszyński stwierdził, że poniedziałkowa porażka Austrii z Francją (0:1) jest korzystna dla biało-czerwonych w perspektywie… » więcej 2024-06-18, godz. 12:30 Ukraina/ Media: nocne pożary w rosyjskich bazach paliwowych wynikiem operacji SBU (aktl.) Nocne pożary w dwóch rosyjskich bazach paliwowych w obwodzie rostowskim na południowym zachodzie Rosji są wynikiem operacji specjalnej Służby Bezpieczeństwa… » więcej 2024-06-18, godz. 12:20 Warszawa/ Pogrzeb operatora filmowego Arkadiusza Tomiaka - 25 czerwca Uroczystości pogrzebowe operatora filmowego Arkadiusza Tomiaka rozpoczną się 25 czerwca mszą świętą o godz. 11 w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu… » więcej 2024-06-18, godz. 12:20 Kraków/ 10 z 12 badanych zanieczyszczeń powietrza było w normie w 2023 roku 10 z 12 zanieczyszczeń, które wpływają na ocenę jakości powietrza osiągnęły w zeszłym roku w Krakowie wartości normatywne. Pozostałe dwa: dwutlenek… » więcej 2024-06-18, godz. 12:10 ME w pływaniu - polska sztafeta mieszana najszybsza w eliminacjach Polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym była najszybsza w porannych eliminacjach i wieczorem powalczy o medal mistrzostw Europy w pływaniu, które trwają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »