Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 11:30 Autor: PAP

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 przyznana za badania w dziedzinie astrofizyki

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW i prof. dr Joachim Wambsganss z Uniwersytetu w Heidelbergu zostali laureatami 10. edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i niemiecką fundację badawczą DFG.

Nagrodą zostały uhonorowane wspólne badania i osiągnięcia obu naukowców dotyczące planet pozasłonecznych - poinformowała FNP w przesłanym w środę komunikacie.


Laureaci nagrody zostali wyłonieni w drodze konkursu przez ośmioosobowe jury, złożone z uczonych reprezentujących polskie i niemieckie środowisko naukowe.


Prof. Udalski i prof. Wambsganss, którzy współpracują ze sobą od ponad dwudziestu lat, odkryli pierwszą planetę pozasłoneczną o wyjątkowo małej masie - około pięciokrotnie cięższą niż Ziemia. Ustalili także, że wokół niemal każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej krąży planeta.


W opinii Jury - czytamy w komunikacie - Wambsganss i Udalski znacznie przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych i lepszego rozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych.


"Ich badania łączą w sobie wiedzę zarówno teoretyczną, jak i empiryczną na temat zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego i ich wykorzystania w rozmaitych zastosowaniach astrofizycznych, m.in. do poszukiwania planet krążących wokół odległych gwiazd. Odkrycia naukowców opisuje wiele publikacji, m.in. w prestiżowym czasopiśmie Nature. Wyniki naukowe ich badań przyciągają uwagę całego świata – nie tylko astrofizyków" - podała FNP.


Zdaniem jurorów współpraca profesorów będzie miała znaczący wpływ na dalszy rozwój badań planet pozasłonecznych.


Nagroda COPERNICUS przyznawana jest przez DFG i FNP od 2006 r. w cyklach dwuletnich. Może ją otrzymać para współpracujących ze sobą naukowców z Polski i z Niemiec. Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), a jej celem jest promowanie osiągnięć badawczych, będących efektem ścisłej współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i z Niemiec.


Wysokość nagrody wynosi 200 tys. euro. Jest ona przyznawana w równych częściach przez obie organizacje; każdy z laureatów otrzymuje połowę kwoty i może ją wykorzystać na dalsze badania naukowe i wzmacnianie współpracy polsko-niemieckiej.


Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 października br. w Berlinie.


Joachim Wambsganss studiował astronomię i fizykę w Heidelbergu i Monachium. W monachijskiej uczelni odbył studia doktoranckie. Był uczestnikiem staży podoktorskich w Stanach Zjednoczonych. Prowadził badania w Instytucie Astrofizyki Maxa Plancka w Garching koło Monachium oraz w Instytucie Astrofizyki w Poczdamie (AIP). Został profesorem Uniwersytetu w Heidelbergu i do dziś pełni tę funkcję w Astronomisches Rechen-Institut (ARI). W swojej pracy profesor Wambsganss stworzył m.in. teorie oraz modele zastosowania i działania mikrosoczewkowania, co przyniosło mu sławę w świecie astrofizyki. Otrzymał wiele nagród naukowych, jak również w dziedzinie komunikacji naukowej.


Andrzej Udalski ukończył studia i uzyskał stopień doktora w Warszawie. Jest profesorem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Uznaje się go za pioniera obserwacji astronomicznych mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Do największych osiągnięć profesora Udalskiego należy założenie, doskonalenie i rozwój jednego z największych na świecie przeglądów nieba – projektu OGLE – którym kieruje od ponad 30 lat. Za wyniki tego przedsięwzięcia otrzymał międzynarodowe nagrody, np. Medal Karla Schwarzschilda Niemieckiego Towarzystwa Astronomicznego (AG), Nagrodę FNP, izraelską nagrodę Dan David Prize oraz Nagrodę Tycho Brahe Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS). Profesor Udalski jest także członkiem Polskiej Akademii Nauk (PAN), Polskiej Akademii Umiejętności oraz US National Academy of Sciences.(PAP)


agt/ zan/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 18:30 IMGW: ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla zlewni w woj. wielkopolskim W poniedziałek IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia w związku z prognozowanymi opadami burzowymi. » więcej 2024-06-03, godz. 18:30 Od wtorku w Senacie m.in. nowela Kodeksu pracy i ustawa o ochronie sygnalistów We wtorek zbiera się Senat; zajmie się nowelą Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych… » więcej 2024-06-03, godz. 18:30 Ministerstwo Cyfryzacji: 2 miliardy złotych na rozwój szybkiego internetu Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza nowy konkurs na dofinansowanie budowy sieci dostępu do szybkiego internetu w tzw. białych plamach. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni… » więcej 2024-06-03, godz. 18:20 USA/ Rozpoczął się proces karny Huntera Bidena ws. nielegalnego posiadania broni W sądzie federalnym w Delaware rozpoczął się w poniedziałek proces Huntera Bidena, syna prezydenta USA, w związku z zarzutami o nielegalne posiadanie broni… » więcej 2024-06-03, godz. 18:20 Świętokrzyskie/ Grupa Industria zapowiedziała rewitalizację pokopalnianego zalewu w Sukowie Rewitalizację pokopalnianego zbiornika w Sukowie zapowiedziała w poniedziałek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Ma tam powstać główna siedziba… » więcej 2024-06-03, godz. 18:20 Śląskie/ Strażacy dogaszają pożar poddasza domu parafialnego w Tychach Strażacy dogaszają pożar poddasza domu parafialnego przy kościele bł. Karoliny w Tychach, który wybuchł w poniedziałek po południu. Z budynku ewakuowano… » więcej 2024-06-03, godz. 18:20 MSZ: nie zostawaj w domu 9 czerwca, weź udział w eurowyborach W obliczu wojny za wschodnią granica ważne jest, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim; 4 czerwca 1989 r. Polacy dowiedli, że karta wyborcza… » więcej 2024-06-03, godz. 18:10 UE/ Michel chce, żeby w czerwcu doszło do porozumienia ws. obsady najwyższych stanowisk w UE Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał, że pracuje nad tym, aby w czerwcu na szczycie Unii Europejskiej doszło do porozumienia w sprawie obsady najwyższych… » więcej 2024-06-03, godz. 18:10 Kołodziejczak: sytuacja na rynku zbóż bardzo się poprawiła Zapowiada się rekordowy eksport, kontrakty na zboża z dnia na dzień rosną, a pula środków na dopłaty nie zostanie w całości wykorzystana. To pokazuje… » więcej 2024-06-03, godz. 18:10 MRPiPS pracuje nad programami w sprawie dodatków m.in. dla pracowników pomocy społecznej Pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymają dodatek do wynagrodzeń w wysokości 1 tys. zł brutto miesięcznie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »