Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 05:50 Autor: PAP

Wyschnięta rzeka pomogła w budowie słynnych egipskich piramid

Piramidy w Gizie zostały zbudowane wzdłuż wyschniętej odnogi Nilu - twierdzą archeolodzy. Znalezienie kolejnych, dawnych rzek może pomóc w odkrywaniu nieznanych jeszcze tajemnic Egiptu - sugerują.

Zespół z University of North Carolina Wilmington, na łamach pisma "Communications Earth & Environment" (https://www.nature.com/articles/s43247-024-01379-7) opisał odkrycie, które może tłumaczyć, dlaczego piramidy w Gizie układają się w przybliżeniu w linię prostą.


Zdaniem badaczy piramidy te, postawione na niegościnnym pasmie Sahary, powstały wzdłuż wyschniętego odnóża Nilu.


"Wielu z nas, którzy interesujemy się starożytnym Egiptem, zdaje sobie sprawę z tego, że Egipcjanie musieli wykorzystywać cieki wodne do stawiania swoich monumentalnych budowli, takich jak piramidy czy świątynie. Nikt jednak nie był pewien lokalizacji, kształtu, wielkości czy odległości tych dużych cieków od miejsca postawienia piramid" – zaznacza kierująca pracami prof. Eman Ghoneim. - "Nasze badanie dostarcza pierwszej wykonanej w takiej skali mapy jednej z głównych dawnych odnóg Nilu i łączy ją z największym polem piramid w Egipcie".


Opisywane piramidy zbudowano w ciągu ok. tysiąca lat, a prace rozpoczęły się 4,7 tys. lat temu.


Obecnie leżą na brzegu wyjątkowo nieprzyjaznej Zachodniej Pustyni na Sacharze. Jednak pozostałości sedymentacyjne wskazują, że Nil połączony był z kilkoma nieobecnymi dzisiaj odnogami.


Już wcześniej spekulowano, że jedna z nich mogła biec wzdłuż piramid Gizy. Teorię tę prof. Ghoneim i jej zespół potwierdzili dzięki analizie zdjęć satelitarnych, badań geofizycznych i analiz próbek osadów.


Nieznaną wcześniej odnogę badacze chcą nazwać Ahramat, co po arabsku znaczy "piramidy".


Analizy wskazują, że ok. 4,2 tys. lat temu coraz większe ilości niesionego przez wiatr piasku, towarzyszące suszy, spowodowały przesunięcie cieku na wschód i jego ostateczne wyschnięcie.


Archeolodzy zwracają uwagę, że wiele piramid połączonych jest z groblami, które biegną do brzegów dawnej rzeki. Pozwala to sądzić, że najprawdopodobniej wykorzystano ją do transportu materiału potrzebnego do budowy.


Przyszłe badania mogą natomiast pozwolić na odkrycie innych, wyschniętych koryt rzecznych, wokół których będą mogły skoncentrować się prace wykopaliskowe – uważają naukowcy. (PAP)


Marek Matacz


mat/ zan/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 04:10 Izrael/ Dziewięć osób aresztowanych, trzy ranne podczas antyrządowych protestów w Jerozolimie (aktl.) Dziewięć osób zostało aresztowanych w poniedziałek w starciach z policją podczas antyrządowego protestu w pobliżu rezydencji premiera Izraela Benjamina… » więcej 2024-06-18, godz. 03:40 Peru/ Z powodu "afery zegarkowej" prezydent Peru Dina Boluarte ma już tylko 7 proc. poparcia 'Afera zegarkowa', jak nazwały ją latynoamerykańskie media, sprowadziła już do zaledwie siedmiu procent poparcie Peruwiańczyków dla pierwszej kobiety na… » więcej 2024-06-18, godz. 03:20 USA/ Ponad 70 milionów ludzi objętych alertami o ekstremalnych upałach Ponad 70 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych jest objętych ostrzeżeniami o ekstremalnych upałach. Sytuację pogarsza towarzysząca wysokim temperaturom… » więcej 2024-06-18, godz. 02:40 Serbia/ Obywatele i aktywiści zapowiadają protesty ws. otwarcia największej w Europie kopalni litu Obywatele i aktywiści zapowiadają masowe protesty w związku z zapowiedzią otworzenia w Serbii największej w Europie kopalni litu - podała w poniedziałek… » więcej 2024-06-18, godz. 02:10 Kolumbia/ Strajkujący nauczyciele demonstrują w stolicy, zapowiedzieli „zajęcie Bogoty” Kolumbijscy nauczyciele, którzy od ubiegłego tygodnia prowadzą bezterminowy, ogólnokrajowy strajk w proteście przeciwko planowanej reformie systemu oświaty… » więcej 2024-06-18, godz. 01:30 Węgry/ Krytyk Orbana obejmie, wbrew zapowiedziom, mandat europosła Peter Magyar, lider węgierskiej opozycyjnej partii TISZA i główny krytyk premiera Węgier Viktora Orbana, obejmie - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - mandat… » więcej 2024-06-18, godz. 01:20 Martin Scorsese z filmem o starożytnej żegludze zawita w rodzinnym miasteczku swoich dziadków Twórca „Czasu krwawego księżyca”, Martin Scorsese, wybiera się Sycylię, gdzie nakręci film dokumentalny dotyczący starożytnych statków, których wraki… » więcej 2024-06-18, godz. 01:10 Serbia/ Ekspert: szczyt w Szwajcarii pokazał, że Belgrad jednak wybiera Zachód Podpisanie przez Serbię deklaracji kończącej szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy w Szwajcarii jest pewnym zaskoczeniem, które pokazuje, że Belgrad w globalnej… » więcej 2024-06-18, godz. 00:40 UE/ Szef Rady Europejskiej: bez porozumienia ws. obsady najwyższych stanowisk Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po nieformalnym spotkaniu w Brukseli ogłosił, że przywódcom UE nie udało się porozumieć ws. obsady czterech… » więcej 2024-06-18, godz. 00:10 ME 2024 - 22 gole samobójcze w turniejach finałowych (dokumentacja) Maximilian Woeber, który niefortunną interwencją pokonał własnego bramkarza w meczu Austrii z Francją (0:1) w grupie D mistrzostw Europy 2024, został strzelcem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »