Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 10:20 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz ogłosiło program 84. rocznicy I transportu polskich więźniów

Uroczystości 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca – podało Muzeum Auschwitz. Rozpocznie je msza św. w Harmężach. Hołd więźniom uczestnicy złożą między innymi przy Ścianie Straceń w byłym Auschwitz I.

Patronat honorowy na obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.


14 czerwca 1940 roku zaczął funkcjonować niemiecki obóz Auschwitz. Współcześnie rocznica tych wydarzeń obchodzona jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.


Uroczystości rozpocznie 14 czerwca o godzinie 11.30 msza święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. W podziemiach tej świątyni znajduje się poświęcona obozowej gehennie ekspozycja prac Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu.


O godzinie 13.00 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację I transportu Polaków do Auschwitz, która znajduje się na ścianie jednego z budynków Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W piwnicach tego obiektu Niemcy uwięzili pierwszych więźniów. Obóz Auschwitz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie.


Na godzinę 14.00 zaplanowano upamiętnienie pod Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz I. Kwiaty i znicze złożą byli więźniowie, a także przedstawiciele oficjalnych delegacji władz państwowych i organizatorów obchodów. Ściana Straceń jest miejscem szczególnym. To przed nią Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.


W dniu rocznicy, w godzinach od 8.00 do 19.00, będzie możliwe indywidualne uczczenie pamięci więźniów z pierwszego transportu i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie pod adresem: 14czerwca.upamietnienia@auschwitz.org w celu ustalenia godziny wejścia.


14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.


Organizatorami oficjalnych uroczystości oprócz muzeum są między innymi samorządy, krakowski oddział IPN, fundacje i stowarzyszenia zajmujące się kultywowaniem pamięci o ofiarach, diecezja bielsko-żywiecka, franciszkanie, a także oświęcimskie Centrum Żydowskie i stowarzyszenie Romów. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 13:00 Siemoniak: podjęte są działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo wyborów do PE (którka4) Podjęte są działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówił w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji… » więcej 2024-06-03, godz. 13:00 Gawkowski: Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nowa umowa społeczna (krótka5) Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nowa umowa społeczna w zakresie cybernetycznej odpowiedzialności - powiedział na poniedziałkowej konferencji wicepremier… » więcej 2024-06-03, godz. 12:50 Gawkowski: zatrzymaliśmy kolejne cyberataki na infrastrukturę krytyczną (krótka3) Zatrzymaliśmy kilka incydentów, które miały charakter ataku skoordynowanego na infrastrukturę krytyczną - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister… » więcej 2024-06-03, godz. 12:50 Szef MSWiA nt. sprawy "Red is Bad": bulwersująca; będzie przedmiotem wyjaśnień Szef MSWiA Tomasz Siemoniak ocenił w poniedziałek, że sprawa dot. twórcy marki 'Red is Bad' jest bulwersująca. Jak mówił, 'mieliśmy do czynienia z wielkim… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 Dolnośląskie/ Ośmiolatek okazał się sprawcą podpaleń Ośmioletni chłopiec okazał się sprawcą podpaleń w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Podpalił trójkołowy rowerek, wózek dziecięcy i śmietnik… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 B. dyrektor w MS: sprawa przekazania 25 mln zł na zakup Pegasusa była poza moją kompetencją (krótka3) Sprawa przekazania 25 mln zł na zakup Pegasusa była poza moją kompetencją - podkreślił b. dyrektor Departamentu Budżetu w MS Jan Paziewski. Świadek mówił… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 Szczerba: jeżeli Obajtek nie stawi się przed komisją śledczą, będę rekomendował wniosek do sądu o grzywnę i areszt… Daniel Obajtek wie, że posiedzenie komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej jest 5 czerwca; jeżeli będziemy mieli do czynienia z uporczywym niestawiennictwem… » więcej 2024-06-03, godz. 12:40 French Open - Rybakina awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem czwartym reprezentantka Kazachstanu Jelena Rybakina awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu… » więcej 2024-06-03, godz. 12:30 Gawkowski o cyberataku na PAP: doszło do przełamania zabezpieczeń z użyciem szkodliwego oprogramowania (krótka) Doszło do przełamania zabezpieczeń z użyciem szkodliwego oprogramowania, które zostało wykorzystane na koncie jednego z pracowników PAP - powiedział w… » więcej 2024-06-03, godz. 12:30 B. dyrektor w MS: CBA jest finansowane z budżetu państwa, i tak powinno pozostać (krótka 2) CBA jest finansowane z budżetu państwa, i raczej tak powinno pozostać - podkreślił przed komisją ds. Pegasusa b. dyrektor Departamentu Budżetu w MS Jan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »