2024-05-20, 23:10 Autor: PAP

Ekstraklasa koszykarzy - King - Spójnia 78:72 (opis)

Drugi mecz półfinałowy: King Szczecin - PGE Spójnia Stargard 78:72 (15:18, 23:10, 24:22, 16:22)

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-0 dla Kinga. Trzeci mecz w czwartek 23 maja w Stargardzie.

Punkty:

King Szczecin: Tony Meier 15, Zac Cuthberston 13, Daryl Avery Woodson 12, Michał Nowakowski 10, Morris Udeze 7, Michale Kyser 7, Przemysław Żołnierewicz 6, Matt Mobley 6, Andrzej Mazurczak 2, Kacper Borowski 0,

PGE Spójnia Stargard: Devon Daniels 23, Alex Stein 16, Dominik Grudziński 10, Aleksandar Langovic 9, Benjamin Simons 6, Wesley Gordon 3, Adam Łapeta 2, Stephen Brown Jr. 2, Karol Gruszecki 1.

Przez trzy kwarty mecz był niemal kopią pierwszego spotkania z soboty. W czwartej gospodarze pozwolili rywalom diametralnie zmniejszyć dystans i zwycięstwo gospodarzom zaczęło wymykać się z rąk. Podopieczni Arkadiusza Miłoszewskiego przetrwali jednak kryzys i do Stargardu pojadą z dwoma zwycięstwami na koncie.

Ponownie pierwszą kwartę wygrali goście, wśród których pierwsze skrzypce grali Devon Daniels i Alex Stein. W drugiej kwarcie role sią diametralnie odwróciły i tak, jak dwa dni wcześniej koszykarze Kinga zaczęli zdecydowanie dominować pod obiema tablicami. Ponownie klasę pokazał Zach Cuthberston, który w pierwszej połowie zdobył 8 punktów i i zaliczył trzy zbiórki. Wspierał go Daryl Woodson 4 punkty i tyleż zbiórek. W efekcie, na przerwę zespoły schodziły przy 10-punktowym prowadzeniu Kinga. Na dodatek nieco ponad minutę po wznowieniu gry ta przewaga wzrosła do 15 oczek, po tym jak kolejne punkty dorzucili Woodson i Morris Udeze.

„Zawodnicy Spójni potrafią trafiać za trzy punkty z nieprawdopodobnych sytuacji” – przestrzegał po pierwszym meczu trener Kinga Arkadiusz Miłoszewski.

I właśnie „trójkami” próbowali odrabiać straty stargardzianie. Trzy takie rzuty po kolei trafili Aleksandar Langovic (1) i Devon Daniels Iv (2) i na 4 minuty przed końcem trzeciej kwarty zmniejszyli straty do 8 punktów (51:43). Mimo wszystko, także te 10 minut wygrali gospodarze dwoma punktami.

Wszystko zmieniło się w kwarcie czwartej. Podopieczni Sebastiana Machowskiego zagrali agresywnie w obronie, za to gospodarze oddawali rzuty z nieprzygotowanych pozycji, popełniali błędy w rozgrywaniu akcji. Z minuty na minutę przewaga Kinga zaczęła topnieć. W ciągu pięciu początkowych minut gospodarze nie oddali celnego trafienia, a przyjezdni zdobyli w tym czasie 9 punktów i było już tylko 62:59.

Wynik na styku sprawił, że nerwowość udzielała się zawodnikom po obu stronach. Jednak zwycięsko z tej próby nerwów wyszli gospodarze, a ostatnie punkty, które ostatecznie zdecydowały o wygranej Kinga efektownym wsadem zdobył Zac Cuthberston.

„To bolesna porażka. Poprawiliśmy się w stosunku do pierwszego spotkania. Jednak King ponownie zaskoczył nas w drugiej kwarcie. Potem zanotowaliśmy powrót do gry zabrakło kilku punktów z niewykorzystanych naszych rzutów i kilku obron w akcjach Kinga. Teraz myślimy tylko o tym, by przenieść się do Stargardu i wygrać kolejne spotkanie. W pierwszej rundzie play off też rozpoczęliśmy od 0-2, a jednak odwróciliśmy sytuację i jesteśmy w półfinale. Wierzę, że teraz możemy ten wyczyn powtórzyć” – przyznał Alex Stein, jeden z najskuteczniejszych graczy Spójni.

„Trudno powiedzieć dlaczego ponownie pozwoliliśmy, by King nam odskoczył. Niemniej „wykopaliśmy pod sobą dół”, z którego trudno było się wydostać” – przyznał szkoleniowiec stargardzki Sebastian Machowski.

„Za nami bardzo trudna druga połowa. Jesteśmy zespołem, który walczy do końca. Nawet, jeśli nam nie idzie, to nie odpuszczamy. Cieszę się, że wygraliśmy drugie spotkanie półfinału, ale jestem świadomy tego, że w Stargardzie czeka nas bardzo trudne zadanie” – przyznał najskuteczniejszy zawodnik Kinga Tony Meier.

To właśnie ten zawodnik, w samej końcówce rzucił sześć punktów (3 i 2+1). Ręka mu nie zadrżała, mimo iż jego koledzy wcześniej często się mylili.

„Dla mnie nie ma znaczenia, czy jest to początek, środek czy końcówka meczu. Zawsze chcę skutecznie rzucać. A to, że w końcówce znalazłem się w dogodnych sytuacjach rzutowych, było zasługą całego zespołu” – dodał Amerykanin.

„Spójnia nie jest zespołem, który zawsze będzie przegrywał z nami różnicą 20 punktów, jak to było w sobotę. Po wysoko wygranej drugiej kwarcie, trzecią też mieliśmy pod kontrolą. W czwartej mieliśmy zapaść. W ciągu pierwszych pięciu minut rzuciliśmy tylko dwa punkty. To nie może się zdarzać zespołowi, który pretenduje do gry w finale” – podsumował spotkanie Arkadiusz Miłoszewski, szkoleniowiec obrońców tytułu. (PAP)

pż/ km/ co/

2024-06-03, godz. 09:30 Wybory do PE/ W Słowenii głosowanie zaczyna się już we wtorek Już we wtorek w Słowenii rozpocznie się przedterminowe głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Główny dzień głosowania zaplanowano jednak na… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Podkarpackie/ Dwie osoby ranne w czołowym zderzeniu samochodów osobowych Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Sędziszowie Małopolskim (woj. podkarpackie). Na skrzyżowaniu czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden pas… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Wybory do PE/ W Irlandii imigracja po raz pierwszy dominującym tematem w kampanii W Irlandii wybory do Parlamentu Europejskiego od lat odbywają się razem z samorządowe, co powoduje, że sprawy lokalne w większym niż gdzie indziej stopniu… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Sikorski o komisarzu ds. obronności: to premier będzie prowadził rozmowy o podziale tek Wydaje mi się też, że gdyby tekę komisarza ds. obronności objął przedstawiciel któregoś z największych krajów, to by pokazało, że UE wreszcie traktuje… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Warmińsko-mazurskie/ Sytuacja po nawałnicy w Ełku opanowana Służby wojewody zapewniają, że sytuacja w Ełku jest opanowana. W niedzielę po południu przeszła przez to miasto nawałnica, strażacy interweniowali ponad… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Śląskie/ Podczas długiego weekendu doszło do 17 wypadków; ranne zostały 23 osoby Podczas minionego długiego weekendu na drogach województwa śląskiego doszło do 17 wypadków, w których ranne zostały 23 osoby, nikt nie zginął - podała… » więcej 2024-06-03, godz. 09:20 Poznań/ Zmiany w kursowaniu pociągów na Poznańskim Węźle Kolejowym W związku z usterką urządzeń sterowania ruchem kolejowym występują zmiany w kursowaniu pociągów na Poznańskim Węźle Kolejowym - poinformował w poniedziałek… » więcej 2024-06-03, godz. 09:20 Sroka: jeżeli Pawlak nie pojawi się na przesłuchaniu, będzie wniosek o jego doprowadzenie Szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka zapowiedziała w poniedziałek, że jeżeli Mikołaj Pawlak nie stawi się na przesłuchaniu, komisja… » więcej 2024-06-03, godz. 09:10 XCMG Machinery prezentuje ekologiczne i inteligentne urządzenia nowej generacji podczas wydarzenia w Xuzhou z udziałem… XUZHOU, Chiny, 31 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- W ośrodku, gdzie odbywają się kompleksowe testy urządzeń firmy w Jia Wang, Xuzhou, Chiny, spółka XCMG Machinery… » więcej 2024-06-03, godz. 08:50 Chiny/ Władze: brytyjska MI6 zwerbowała dwóch naszych obywateli do szpiegowania Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin poinformowało w poniedziałek w mediach społecznościowych, że zgromadziło dowody i podjęło 'zdecydowane działania'… » więcej