2024-05-20, 23:00 Autor: PAP

MŚ w hokeju – Polska pożegnała się z Elitą (opis)

Polscy hokeiści przegrali w Ostrawie z Kazachstanem 1:3 (1:1, 0:0, 0:2) w swoim siódmym i ostatnim meczu w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni tym samym spadli z Elity do Dywizji 1A.

Polska - Kazachstan 1:3 (1:1, 0:0, 0:2).

Bramki: 1:0 Kamil Wałęga (10), 1:1 Nikita Michailis (13), 1:2 Walerij Orechow (51), 1:3 Roman Starczenko (55).

Kary: Polska – 4 minuty; Kazachstan – 10 minut.

Polska: John Murray – Marcin Kolusz, Jakub Wanacki, Bartosz Fraszko, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka – Patryk Wajda, Maciej Kruczek, Mateusz Michalski, Krystian Dziubiński, Alan Łyszczarczyk – Mateusz Bryk, Paweł Dronia, Kamil Wałęga, Dominik Paś, Krzysztof Maciaś – Kamil Górny, Arkadiusz Kostek, Paweł Zygmunt, Filip Komorski, Maciej Urbanowicz.

Kazachstan: Andriej Szutow – Leonid Metalnikow, Adil Bakietajew, Jewgienij Rymarjew, Alichan Omirbekow, Roman Starczenko – Walery Orechow, Samat Danijar, Nikita Michailis, Maksim Muchametow, Kirył Panjukow – Madi Dichanbek, Dmitrij Breus, Batyrlan Muratow, Arkadij Szestakow, Kirył Sawickij – Artiom Koroliow, Tamirian Gaitamirow, Michaił Rachmanow, Oleg Boiko, Alichan Assetow.

Polacy do utrzymania w Elicie, do której wrócili po 22-letniej przerwie, potrzebowali wygranej w trzech tercjach, rywalom wystarczał jeden zdobyty punkt.

Biało-czerwoni przegrali wszystkie sześć meczów w Ostrawie – z Łotwą po dogrywce 4:5, Szwecją 1:5, Francją 2:4, Słowacją 0:4, USA 1:4 i Niemcami 2:4.

Spiker w Ostravar Arenie przypominając te wyniki pytał kibiców biało-czerwonych – absolutnie dominujących na trybunach - czy wierzą w swój zespół. Dostał odpowiedź twierdzącą.

Kazachowie zaczęli od pokonania Francji 3:1, potem ulegli Słowacji 2:6, Łotwie 0:2, Szwecji 1:3, Niemcom 2:8, a w niedzielę - kiedy Polacy mieli dzień wolny - Amerykanom 1:10.Zgodnie z przedturniejowymi przewidywaniami teoretycznie najłatwiejszymi przeciwnikami mieli być Francuzi i Kazachowie. Z „Trójkolorowymi” zespół trenera Roberta Kalabera zagrał otwarcie i skończyło się porażką 2:4.

Polscy hokeiści przed poniedziałkowym spotkaniem przestrzegali, by nie traktować poniedziałkowych rywali jako słabych. W aktualnym rankingu Kazachowie – mający w kadrze zawodników z klubów własnych i rosyjskich - zajmują 15. miejsce, biało-czerwoni 22.

Polacy od początku ruszyli do natarcia, ale to ich bramkarz jako pierwszy musiał interweniować. „Gramy u siebie, tylko zwycięstwo” – skandowali polscy kibice. W 10. minucie ich drużyna objęła prowadzenie, kiedy Kamil Wałęga z bliska wepchnął krążek do siatki. To było pierwsze trafienie Polaków w przewadze podczas turnieju. Wcześniej nie wykorzystali 18 takich okazji. Kazachowie na odpowiedź potrzebowali trzy minuty. Wygrali wznowienie na środku lodowiska, Nikita Michailis uciekł prawą stroną obrońcom i nie dał szans Johnowi Murrayowi.

W drugiej części kibice obejrzeli wyrównaną, zaciętą walkę, sporo groźnych akcji z obu stron. Bramkarze zostali poddani surowemu egzaminowi po uderzeniach z dystansu. Polacy byli najbliższej zdobycia gola grając dwukrotnie w przewadze, wynik się jednak nie zmianie.

Po 40 minutach statystyka strzałów była wyrównana – 15:15. „Potrzebujemy szczęścia” - mówili w przerwie polscy kibice.

Drużyna trenera Kalabera zaatakowała, rywale przetrwali to natarcie i też próbowali zdobyć drugiego gola, zmuszając Murraya do interwencji.

W 51. minucie Kazachowie zamknęli przeciwników w ich tercji i po kilku szybkich podaniach Walerij Orechow trafił do siatki.

Polscy zawodnicy od razu ruszyli, by odrobić stratę. Wykorzystali to rywale. Roman Starczenko po przejęciu krążka we własnej tercji wyprowadził indywidualną kontrę, zakończoną skutecznym uderzeniem.

W końcówce trener Kalaber wycofał bramkarza, ale szturm jego drużyny niczego nie przyniósł. Z wygranej i pozostania w Elicie cieszyli się Kazachowie.Polacy poprzedni mecz w MŚ Elity wygrali 5 maja 2002. W szwedzkim Joenkoeping pokonali wtedy Japonię 5:2 w swoim ostatnim spotkaniu turnieju. Biało-czerwoni tamte zawody zakończyli na 14. pozycji i pożegnali się na 22 lata ze światową czołówką.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ co/

2024-06-03, godz. 08:50 Chiny/ Władze: brytyjska MI6 zwerbowała dwóch naszych obywateli do szpiegowania Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin poinformowało w poniedziałek w mediach społecznościowych, że zgromadziło dowody i podjęło 'zdecydowane działania'… » więcej 2024-06-03, godz. 08:50 Liga NHL - Edmonton Oilers po 18 latach w wielkim finale Hokeiści Edmonton Oilers pokonali na własnym lodowisku Dallas Stars 2:1, wygrali rywalizację play off o mistrzostwo Konferencji Zachodniej 4-2 i powalczą o… » więcej 2024-06-03, godz. 08:50 TCL Europe przedstawia wskazówki dotyczące oglądania wydarzeń sportowych tego lata (MediaRoom) PARYŻ, 31 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- TCL, druga pod względem wielkości marka telewizorów na świecie i wiodąca firma elektroniki użytkowej, przygotowuje… » więcej 2024-06-03, godz. 08:50 Gramy z najlepszymi: firma Haier występuje w Paryżu w charakterze oficjalnego partnera turnieju Roland-Garros (Media… Moc, inteligencja i elegancja firmy Haier na korcie tenisowym podczas jednego z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń w świecie tenisa. » więcej 2024-06-03, godz. 08:40 XCMG Excavator podczas swojego VI Festiwalu Klienta prezentuje nową linię produktów serii G przeznaczonych na globalny… XUZHOU, Chiny, 31 maja 2024 r./PRNewswire/ -- XCMG Excavator , dział XCMG Machinery specjalizujący się w koparkach (SHE:000425, „XCMG”), wprowadził… » więcej 2024-06-03, godz. 08:20 Sri Lanka/ 15 osób zginęło w wyniku powodzi i lawin błotnych Co najmniej 15 osób poniosło śmierć w wyniku powodzi i lawin błotnych na Sri Lance - poinformowały władze tego kraju. W związku z ulewnymi deszczami ministerstwo… » więcej 2024-06-03, godz. 08:20 Mastalerek: ambasadorowie powołani bez zgody prezydenta będą ambasadorami PO Ambasadorowie, którzy zostaną wysłani na placówki przez premiera Donalda Tuska i ministra Radosława Sikorskiego bez zgody prezydenta Andrzeja Dudy, będą… » więcej 2024-06-03, godz. 08:20 Mastalerek: jestem namawiany do startu w wyborach prezydenckich Jestem namawiany przez wiele osób do startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, ale nie wiem, czy taką decyzję podejmę. Czas na rozmowy w tej sprawie… » więcej 2024-06-03, godz. 08:10 Przyszłość pracy w cieniu AI: jak przygotować się na zmiany (MediaRoom) Wśród medialnego szumu, który nieustannie towarzyszy sztucznej inteligencji, łatwo jest przeoczyć, jak niepozornie, a zarazem radykalnie, AI przekształca… » więcej 2024-06-03, godz. 07:50 Gruzja/ Opozycyjna deputowana: październikowe wybory będą walką o przyszłość kraju To nie będą zwykłe wybory, ale walka o przyszłość Gruzji - powiedziała opozycyjna posłanka Chatia Dekanoidze w rozmowie z PAP. Jak podkreśliła, Gruzja… » więcej