Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 19:20 Autor: PAP

UE/ Bodnar: to, co robimy, wystarcza do zamknięcia procedury z art. 7 (opis)

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyraził w poniedziałek w Brukseli przekonanie, że chociaż Polska jest nadal w trakcie przywracania rządów prawa, to przygotowana reforma wystarczy do zamknięcia procedury z art. 7. Zapowiedział osobną ustawę w sprawie statusu tzw. neosędziów.

Bodnar wziął udział w seminarium na temat przywracania praworządności zorganizowanym przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE. Spotkanie odbyło się w przeddzień posiedzenia unijnych ministrów, którzy zajmą się sprawą zakończenia procedury z art. 7 przeciwko Polsce.


Jak powiedział minister, nie chodzi jedynie o przywrócenie praworządności, ale także o to, by zachować stabilność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że dziewięciopunktowy plan działania, który będzie podstawą zamknięcia procedury z art. 7, nie zostanie zrealizowany w ciągu kilku tygodni, lecz raczej miesięcy, a może nawet do połowy 2025 r. Częścią tego planu są m.in. ustawa o KRS oraz projekty o Trybunale Konstytucyjnym.


Bodnar podkreślił, że część ustaw zapowiedzianych w planie może być wdrożona już po wyborach prezydenckich z powodu możliwości weta prezydenta Andrzeja Dudy, chociaż - jak zapowiedział minister - on sam będzie dalej próbować porozumieć się z głową państwa. Według Bodnara głównym punktem spornym jest kwestia statusu sędziów wybranych przez obecną KRS. Zaznaczył, że do tego "potrzebna jest odrębna ustawa". W jego ocenie poniedziałkowe seminarium w Brukseli z udziałem środowisk prawniczych pokazało, że istnieją różnice zdań także między stowarzyszeniami sędziów a organizacjami pozarządowymi co do statusu tzw. neosędziów.


Minister sprawiedliwości oświadczył, że mimo prezydenckiego weta plan jest i będzie wdrażany. I tak ustawa o KRS wyszła już z Senatu, a projekty o TK są w Sejmie. Rząd ma "w najbliższych dniach" przyjąć projekty ustaw dotyczące rozdzielenia stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz organizacji sądów powszechnych. Na drugą połowę roku Bodnar zapowiedział prace nad uregulowaniem służby prokuratorskiej oraz statusu sędziów rekomendowanych przez obecną KRS.


Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że sytuacja jest utrudniona, ponieważ nie ma "punktu odniesienia, który pozwalałby kształtować obecne zmiany" ze względu na "demokratyczną erozję Trybunału Konstytucyjnego". Dlatego swego rodzaju latarnią morską jest prawo UE oraz wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), a także międzynarodowe standardy takie jak rekomendacje Komisji Weneckiej, wykorzystane w procesie wyłaniania prezesów sądów (bo polskie przepisy pozwalają ministrowi sprawiedliwości odwołać prezesa sądu, ale nie wskazują, jak powołać nowego).


Komisja Europejska zapowiedziała 6 maja zakończenie procedury z art. 7, bo w jej opinii w Polsce nie występuje już zagrożenie dla rządów prawa. Wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za praworządność, Viera Jourova, poinformuje we wtorek na posiedzeniu ministrów o powodach, dla których KE się na to zdecydowała. Ministrowie z krajów UE ocenią decyzję KE o zakończeniu procedury wobec Polski, ale samo jej zamknięcie będzie należało do KE. Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, który też wziął udział w seminarium, ocenił, że nastąpi to szybko, może nawet w ciągu kilku dni.


Zdaniem Bodnara jednym z tematów polskiego przewodnictwa w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. powinna być praworządność w kontekście walki o rządy prawa w Polsce.


Szłapka podkreślił, że nie podważa ważności instytucji, które powinny stać na straży polskiego porządku prawnego, jak SN czy TK, ale uważa, że na straży praworządności powinny stać także organizacje obywatelskie i wolne media. Zdaniem ministra teraz należy wykorzystać te doświadczenia, żeby pobudzić społeczeństwo obywatelskie w Europie.


W panelu na temat praworządności udział wzięły: sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora z Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Paulina Kieszkowska-Knapik, prawniczka z inicjatywy Wolne Sądy, i Małgorzata Szuleka, członkini zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Hetnarowicz-Sikora, która opowiadała o sytuacji polskich sędziów w ostatnich latach w Polsce, przyznała, że mieli oni duże wsparcie m.in. ze strony TSUE oraz ETPCz. Z kolei Paulina Kieszkowska-Knapik dodała, że kluczowym momentem w walce o praworządność w Polsce było przyjęcie przez "marionetkowy" TK niemal całkowitego zakazu aborcji. "To była pandemia i nie mogliśmy protestować, a ludzie i tak wychodzili na ulice, ryzykując zdrowiem, a może nawet życiem. To był też moment, kiedy młodzi ludzie zrozumieli, że praworządność ma również wpływ na ich życie" – mówiła prawniczka. Dodała też, że poziom zniszczenia praworządności w Polsce jest tak głęboki, że "nawet Adam Bodnar boryka się ze sprzecznymi oczekiwaniami".


Z Brukseli Magdalena Cedro i Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


mce/ jowi/ kar/ jra/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 09:40 Sunway Group wybiera wsparcie w zakresie oprogramowania i usługi zarządzane Rimini Street w celu sfinansowania projektów… Dzięki znacznym oszczędnościom i optymalizacji zasobów informatycznych malezyjski konglomerat przekierowuje zasoby kadrowe, czas i pieniądze na realizację… » więcej 2024-06-03, godz. 09:40 Adele zganiła widza, który obraził społeczność LGBTQ+ W sobotę 1 czerwca rozpoczął się coroczny Miesiąc Dumy, który dla społeczności LGBTQ+ jest okazją do świętowania swojej tożsamości. Swoje niezadowelenie… » więcej 2024-06-03, godz. 09:40 IMGW ostrzega przed burzami na południu, w centrum i na wschodzie Polski IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w pasie południowej, centralnej i wschodniej Polski, a także ostrzeżenia drugiego… » więcej 2024-06-03, godz. 09:40 KGP: W czasie długiego weekendu doszło do 303 wypadków; zginęły 24 osoby W czasie ostatniego długiego weekendu doszło do 303 wypadków drogowych. Zginęły w nich 24 osoby, a 354 osoby zostały ranne - poinformował PAP nadkom. Robert… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Wybory do PE/ W Słowenii głosowanie zaczyna się już we wtorek Już we wtorek w Słowenii rozpocznie się przedterminowe głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Główny dzień głosowania zaplanowano jednak na… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Podkarpackie/ Dwie osoby ranne w czołowym zderzeniu samochodów osobowych Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Sędziszowie Małopolskim (woj. podkarpackie). Na skrzyżowaniu czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden pas… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Wybory do PE/ W Irlandii imigracja po raz pierwszy dominującym tematem w kampanii W Irlandii wybory do Parlamentu Europejskiego od lat odbywają się razem z samorządowe, co powoduje, że sprawy lokalne w większym niż gdzie indziej stopniu… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Sikorski o komisarzu ds. obronności: to premier będzie prowadził rozmowy o podziale tek Wydaje mi się też, że gdyby tekę komisarza ds. obronności objął przedstawiciel któregoś z największych krajów, to by pokazało, że UE wreszcie traktuje… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Warmińsko-mazurskie/ Sytuacja po nawałnicy w Ełku opanowana Służby wojewody zapewniają, że sytuacja w Ełku jest opanowana. W niedzielę po południu przeszła przez to miasto nawałnica, strażacy interweniowali ponad… » więcej 2024-06-03, godz. 09:30 Śląskie/ Podczas długiego weekendu doszło do 17 wypadków; ranne zostały 23 osoby Podczas minionego długiego weekendu na drogach województwa śląskiego doszło do 17 wypadków, w których ranne zostały 23 osoby, nikt nie zginął - podała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »