Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 15:10 Autor: PAP

Morawiecki: decyzje ws. wyborów prezydenckich w 2020 r. zostały podjęte zgodnie z prawem (opis)

Decyzje ws. wyborów prezydenckich w 2020 r. zostały podjęte zgodnie z prawem, a najlepszym potwierdzeniem tego jest jedyny prawomocny wyrok sądu, który zapadł w tej sprawie 29 listopada 2023 r. - powiedział dziennikarzom w czwartek b. premier Mateusz Morawiecki.

Były premier podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej przed przesłuchaniem przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych, że jego decyzje ws. wyborów prezydenckich w 2020 r. zostały podjęte zgodnie z prawem. "Najlepszym potwierdzeniem tego jest jedyny prawomocny wyrok sądu, który zapadł w tej sprawie 29 listopada 2023 r. On miażdży, masakruje tą narrację NIK, TVN, PO" - dodał.


Dodał, że wszystkie dokumenty, które mu przygotowywano, zmierzały do tego, aby zlecić czynności przygotowawcze do przeprowadzenia wyborów. "Gdybym tego nie zlecił, moglibyście mnie oskarżać o to, że zaniedbałem podstawowych obowiązków" - ocenił b. premier.


Morawiecki zaznaczył, że aby mówić o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., trzeba przedstawić tło i kontekst oraz powiedzieć, w jakich warunkach wtedy działano. "Były to wybory w obliczu światowego kryzysu pandemii Covid i właśnie ten czynnik zadecydował o tym, że w wielu krajach podejmowano decyzję o tym, by wybory odbywały się w sposób odmienny od tego jak zazwyczaj czy w trybie korespondencyjnym" - powiedział były premier.


Morawiecki dziękował wszystkim służbom, które pomagały w walce z pandemią. "Niezależnie od tego, jak kto ocenia całą pandemię od strony politycznej, patrząc na wymiar gospodarczy, społeczny, w dziedzinie służby na pewno nie możemy się powstydzić zbyt wolnych reakcji" - powiedział.


Jego zdaniem, polskiej gospodarce i polskim pracownikom udało się przejść "prawie suchą stopą" przez największy kryzys gospodarczy przynajmniej od 1989 r., a nawet od II wojny światowej.


"Byliśmy skuteczniejsi niż wiele rozwiniętych państw. Nigdy w Polsce nie doszło do tego, że w domach pomocy społecznej bez żadnego wsparcia umierali ludzie - tak jak we Francji, tak jak Hiszpanii, tak jak we Włoszech. Nie dochodziło do triażu, jak w Austrii, jak w Lombardii we Włoszech - czyli do selekcji dotyczącej tego, kto jeszcze może być leczony, a kto nie" - podkreślił b. premier.


"Czy mieliśmy prawo sądzić, że skoro opozycja głosuje bardzo szybko w Sejmie i Senacie za przyjęciem ustawy o głosowaniu korespondencyjnym dla wszystkich będących w kwarantannie i dla wszystkich po 60. roku życia, czyli dla około 10 milionów polskich obywateli, że sześć dni później napotka to na obstrukcję, na świadomie rzucane kłody pod nogi, żeby zakłócić proces legislacyjny?" - pytał Morawiecki.


Jego zdaniem, odpowiedzią są wyniki kandydatki KO w wyborach prezydenckich Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. "Wówczas sondaże zaczęły dramatycznie dołować do poziomu 4-6 proc., co groziło rozpadem KO" - stwierdził.


B. premier przypomniał, że organizował spotkania w swojej kancelarii z przedstawicielami Lewicy, PSL i KO w sprawie organizacji wyborów. Ocenił, że jedni - politycy PO - byli nastawieni na "ciasny partyjny interes", a drudzy - politycy PSL i Lewicy - "krytykowali, ale konstruktywnie". "Widać było różnice w zachowaniu" - dodał.


Morawiecki zapewnił, że rząd musiał w tamtym czasie zorganizować wybory, dlatego uznał, że najlepszą metodą będą wybory korespondencyjne. "Przygotowanie wyborów było naszym absolutnym obowiązkiem nie tylko dlatego, że marszałek Sejmu ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, ale taki jest obowiązek konstytucyjny" - podkreślił.


Zdaniem Morawieckiego komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych, przed którą został wezwany, została powołana, by przykryć nieudolność rządzących i to, że rząd Donalda Tuska nie realizuje swoich obietnic wyborczych.


"Oskarżam o to, że urządzając taki cyrk, taką szopkę, robicie krzywdę państwu polskiemu. Bo urzędnicy, którzy wtedy podejmowali decyzje w skrajnie trudnej sytuacji, w kolejnym kryzysie będą uciekali na L4, nie będą chcieli podejmować decyzji" - powiedział b. premier.


Morawiecki oskarżył też polityków PO, że robią "kpinę z polskiego parlamentaryzmu" i nie chcą przesłuchać przed komisją kluczowych świadków. Jego zdaniem zeznania powinni złożyć m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Borys Budka i Rafał Trzaskowski.


"Oskarżam PO o ukrywanie prawdy (...), że to wy, przedstawiciele kierownictwa PO wywróciliście cztery lata temu wybory prezydenckie dla swoich ciasnych i partyjnych interesów, bo baliście się, że wasza kandydatka (Małgorzata Kidawa-Błońska) będzie miała kompromitujący wynik" - oświadczył.


Kolejne oskarżenie wobec PO to "destabilizowanie państwa polskiego". Jak mówił Morawiecki, w 2020 r. państwo polskie potrzebowało współpracy, spokoju, porozumienia. "Oskarżam PO, że ryzykowała zdrowiem i życiem obywateli, brnąc w tamtym czasie do przeprowadzenia wyborów przy urnach wyborczych" - dodał Morawiecki. (PAP)


Autorka: Delfina Al Shehabi


del/ godl/ wus/


Kraj i świat

2024-06-06, godz. 19:10 Sondaż: tylko 13 proc. Węgrów uznaje Polskę za kraj bliski Węgrom Coraz mniej Węgrów uważa Polskę za kraj bliski pod względem stanowisk i interesów. O ile w 2019 roku aż 30 proc. badanych wskazało Polskę jako kraj bliski… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 French Open - francuskie media: Świątek bezlitosna 'Iga Świątek bezlitosna w starciu z Coco Gauff' - brzmią nagłówki francuskich mediów po zwycięstwie polskiej tenisistki nad Amerykanką 6:2, 6:4 w półfinale… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Ostrzeżenia RCB dla dziewięciu województw (aktl.) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców w dziewięciu województwach ostrzeżenia SMS o prawdopodobnych burzach, silnym wietrze i deszczu. Ostrzeżenia… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Grabiec: premier nie miał wiedzy o zatrzymaniu żołnierzy na granicy Premier niestety nie miał wiedzy o tej konkretnej sytuacji i przebiegu tego zdarzenia - powiedział szef KPRM Jan Grabiec, odnosząc się do zatrzymania żołnierzy… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Sztab Lewicy zawiesił kampanię wyborczą po śmierci żołnierza (opis) W obliczu tragicznych wydarzeń na granicy sztab Lewicy podjął decyzję o zawieszeniu kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - przekazała… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 GIOŚ: zmiany pogody mogą pobudzić złote algi do zwiększenia produkcji toksyn Obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody, co może stanowić formę 'stresu' dla złotej algi, pobudzając ją… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 Wybory do PE/ Złotowski: nowy rząd nie wsparł wpisania Bydgoszczy do sieci TNT-T Kosma Złotowski (PiS), który ubiega się o ponowny wybór na europosła, powiedział w czwartek, że skandalem jest brak wsparcia nowego rządu dla wpisania… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 Debata PAP/ Eksperci o kampanii dla żelaznego elektoratu i przyszłym układzie sił w PE (opis) Prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH, prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i prof. Tomasz Słomka z UW oceniali - podczas debaty… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 ME 2024 - Rebrow: nasi piłkarze czują się w Polsce komfortowo Selekcjoner reprezentacji Ukrainy Serhij Rebrow przyznał, że jego piłkarze 'czują się w Polsce komfortowo'. Nie szczędził również komplementów kadrze… » więcej 2024-06-06, godz. 18:40 Paweł Łatuszka: polskiego żołnierza na granicy zabił reżim Łukaszenki Za śmierć polskiego żołnierza na granicy z Białorusią odpowiada reżim Łukaszenki - oświadczył w czwartek jeden z przywódców białoruskiej opozycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »