Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-04, 15:15 Autor: Tomasz Cichoń

"Zostaliśmy oszukani". Protest pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem

Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Kilkuset pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem protestowało dziś (06.04) w obronie zakładu i ponad 430 miejsc pracy. Razem z mieszkańcami, przedstawicielami innych zakładów pracy oraz związkowcami z NSZZ "Solidarność" przez prawie dwie godziny blokowali główną ulicę miasta.
Domagają się zatrzymania procesu likwidacji i pozyskania nowego inwestora, bo jak twierdzą, "ten ich oszukał".

- No ciężka sprawa, dla miasta w ogóle, a dla nas utrata miejsc pracy. Perspektyw na razie nie mamy. Mamy podkład, mamy wszystko do produkcji, najlepiej utrzymać miejsca pracy i tę walcownię, po prostu zainwestować większe pieniądze, większy nakład i zmodernizować to - mówi uczestniczący w proteście wieloletni pracownik zakładu.

- Proces trwał latami poprzez to, że produkcja tutaj i w ogóle zakład był niedoinwestowany. Praktycznie zero inwestycji w produkcję i zero inwestycji w ludzi, w kadrę - mówi Grzegorz Adamczyk z NSZZ "Solidarność" Regionu Opolskiego.

- A jeszcze przed tą datą, dwa tygodnie wcześniej Alchemia składała do powiatowego urzędu pracy oferty pracy dla nowo zatrudnionych pracowników. I to było zastanawiające, co się stało w przeciągu dwóch tygodni, że nagle pojawia się wniosek o likwidację zakładu i zwolnienie wszystkich - dodaje Waldemar Gaida, starosta powiatu strzeleckiego.

W najbliższych dniach w pobliskiej szkole zostanie utworzony punkt konsultacyjny w którym zwolnieni pracownicy będą mogli znaleźć pomoc w poszukiwaniu pracy. Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich zapewni transport do zakładów położonych w okolicznych miastach.
Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »