Radio Opole » Gospodarka
2024-06-03, 08:45 Autor: Adam Wołek

Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań"

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg2
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg2
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg3
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg3
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek]
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek]
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg1
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg1
Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. W środę (29.05) z częścią załogi zakładu, jego władzami i związkowcami spotkała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.
- Młodzi pracę znajdą szybko, a co z tymi już posuniętymi wiekowo? - pyta Gerard Mańczyk, pracownik z kilkudziesięcioletnim stażem. - Oni tam pracują już wiele lat, doskonale znają zakład, remontowali maszyny. Wiedzą o nim wszystko, a niejednokrotnie są to całe rodziny. Będą mieli problem z odnalezieniem się na rynku pracy.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasza decyzja jest dramatyczna, ale zmusza nas do tego ekonomia - mówi Tomasz Langier, od 9 dni dyrektor Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem. - Sytuacja w hutnictwie i polskiej metalurgii pogarsza się od dawna i jest problem z ekonomicznym uzasadnieniem działalności wielu zakładów. Walcownia Andrzej dla przykładu nie ma swojej stalowni. Wkład musimy kupować, a to są koszty, Wytwórcy wkładu dyktują warunki i ceny i pokazują nam miejsce w szeregu.

- Nasze spotkanie ma wypracować schemat działania, by ludzie przeszli w miarę suchą stopą. Rozmawiamy - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. - O scenariuszach pomocy, przede wszystkim pracownikom, ale też może i samej firmie. Tam jest potencjał gospodarczy, który można wykorzystać. Na wniosek związków zawodowych zaangażowaliśmy urzędy pracy, w tym WUP.

- Trzeba się zmierzyć z kryzysem i działamy w tym kierunku - kończy Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Dawno nie było takiej sytuacji w naszym regionie. Musimy zaradzić zwolnieniom grupowym. Są projekty pomocy, a strzelecki urząd pracy ma już kilkadziesiąt ofert pracy dla zwalnianej załogi Andrzeja. Głównie w firmach produkcyjnych znajdujących się także na terenie strefy w Ujeździe.

Dodajmy, że pracownicy Walcowni Rur Andrzej na wtorek (4.06) zapowiedzieli dużą manifestację w obronie zakładu pracy.
Gerard Mańczyk
Tomasz Langier
Andrzej Buła
Maciej Kalski

Gospodarka

2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej 2024-07-10, godz. 17:00 Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto… » więcej 2024-07-09, godz. 17:00 „Ustawodawca naprawił błąd”. Głuchołazy wprowadzają opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody Gmina Głuchołazy chce ponownie odbierać odpady komunalne z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych czy sklepów. To blisko 600 podmiotów. Przypomnijmy… » więcej 2024-07-08, godz. 18:00 Biała będzie miała nowy plan zagospodarowania przestrzennego Biała przystąpiła do opracowania jednego z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego. Ma on decydujące znaczenie dla rozwoju miasta. Chodzi o miejscowy… » więcej 2024-07-08, godz. 13:47 Władze Głogówka rozmawiają z PKP o przekazaniu gminie zdegradowanego terenu Gmina Głogówek chce przejąć od PKP tereny przy tamtejszym dworcu kolejowym. Jest to związane z planami inwestycyjnymi. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada… » więcej 2024-07-07, godz. 10:00 Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników i plantatorów Sadownicy i plantatorzy, których plony ucierpiały podczas wiosennych przymrozków mają otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2024-07-05, godz. 18:15 O opłacalności rolnictwa i Zielonym Ładzie. Minister rolnictwa w Opolu [ZDJĘCIA] Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z opolskimi rolnikami, żeby rozmawiać o wyzwaniach i propozycjach poprawy sytuacji polskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »