Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-21, 18:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Pierwsze zwolnienia w walcowni w Zawadzkiem. "Proces pozyskania inwestora trwa"

Manifestacja w obronie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Manifestacja w obronie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Walcownia Andrzej w Zawadzkiem do likwidacji [fot: Jakub Biel]
Walcownia Andrzej w Zawadzkiem do likwidacji [fot: Jakub Biel]
Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Manifestacja w obwonie miejsc pracy w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem [fot. Jędrzej Łuczak]
Grupa pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem otrzymała wypowiedzenia. Trafiły one do osób, które obecnie przebywają na dłuższych zwolnieniach chorobowych, urlopach macierzyńskich lub wypoczynkowych. Jednak pozostali pracownicy nie otrzymują zwolnień. Taką informację przekazał Radiu Opole Dariusz Brzęczek, przewodniczący regionu opolskiego NSZZ Solidarność. Te - teoretycznie - powinny do nich trafić do końca czerwca. Powodem są toczące się rozmowy z potencjalnym nowym inwestorem.
- Niestety sytuacja jest taka, że przy uruchomionej procedurze teoretycznie tych wypowiedzeń powinniśmy się spodziewać. Pracodawca sam zgodnie z prawem wprowadził regulamin, na mocy którego poinformował, że walcownia skończy działalność na koniec września - dodaje Brzęczek.

- Z tego wynika, że pracownicy muszą otrzymać zwolnienia, mając na uwadze 3-miesięczny okres wypowiedzenia do końca czerwca. W tej chwili jest taki okres w zakładzie, gdzie wypowiedzenia otrzymują pracownicy, którym nie będzie możliwości wręczenia dokumentu do końca czerwca. Sytuacja na ten moment jest taka, że przede wszystkim pracownicy oraz związek zawodowy, cały czas mieliśmy i mamy nadzieję na to, że inwestorzy, którzy pojawili się w przestrzeni są zainteresowani zakupem zakładu pracy.

Anna Janocha, rzeczniczka prasowa Grupy Kapitałowej Boryszew, potwierdziła Radiu Opole, że pierwsze wypowiedzenia trafiły do pracowników.

- Wynika to z regulaminu zwolnień grupowych, postanowień kodeksu pracy i indywidualnych warunków umów o pracę. Okres zwolnień grupowych będzie trwać do września. Proces pozyskania inwestora trwa i jest bardzo intensywny. Nie możemy jednak na ten moment przekazać więcej informacji ze względów formalnych.

Przypomnijmy, że pracę w walcowni może stracić ponad 400 osób. Pierwsze informację o tym, że zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału pojawiły się pod koniec maja.
Dariusz Brzęczek
Anna Janocha

Wiadomości z regionu

2024-07-21, godz. 09:35 Za dochód ze sprzedaży wigilijnych świec opolska Caritas organizuje wakacyjne wyjazdy dzieci Blisko 60 różnych wakacyjnych projektów dla dzieci z regionu udało się zorganizować dzięki pieniądzom pozyskanym w grudniu ze sprzedaży wigilijnych świec… » więcej 2024-07-21, godz. 09:29 Młodzi chcą otwierać własne firmy. Wielu myśli o nowych mediach i sztucznej inteligencji 'Zauważamy rosnącą przedsiębiorczość wśród ludzi młodych'. Tak Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, mówi o zauważalnym wzroście… » więcej 2024-07-21, godz. 09:28 Umowa z wykonawcą już podpisana. W Strzelcach Opolskich powstanie pełnowymiarowa hala sportowa Jest przełom w sprawie budowy hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Starostwo powiatowe podpisało umowę… » więcej 2024-07-20, godz. 20:30 Ostrzeżenie IMGW. Niedziela i poniedziałek pod znakiem wysokich temperatur Ostrzeżenie o upałach wydano dla całej Opolszczyzny. Gorąco będzie w niedzielę i poniedziałek. » więcej 2024-07-20, godz. 18:00 Ciężarówką też można driftować, jeśli silnik ma 1000 koni. Pokaz na Master Truck Show [ZDJĘCIA] Ryk silnika, 'palenie gum' i dużo dymu. Pokaz driftu ciężarówką cieszył się dużym zainteresowaniem podczas drugiego dnia 20. zlotu Master Truck Show na… » więcej 2024-07-20, godz. 17:28 Koniec roku akademickiego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. 300 osób odebrało dyplomy 300 absolwentów Uniwersytetu WSB Merito w Opolu odebrało dzisiaj (20.07) dyplomy ukończenia studiów podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 20… » więcej 2024-07-20, godz. 15:45 Srebrny Krzyż Zasługi dla Andrzeja Wachowskiego za organizację Master Truck Show. Zlot trwa Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrał podczas oficjalnego otwarcia 20. Master Truck Show Andrzej Wachowski. » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Ponad tysiąc osób skorzystało z punktów pomocy dla ofiar przestępstw w regionie Po przerwie związanej z audytem w Ministerstwie Sprawiedliwości mieszkańcy regionu mogą ponownie korzystać z bezpłatnej pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem… » więcej 2024-07-20, godz. 13:00 Akademik Sokrates stanie się bursą dla uczniów szkół średnich z Opola Budynek 'Sokrates' należący do Politechniki Opolskiej zostanie przekształcony w bursę dla uczniów z Opola. Jak informuje prof. Marcin Lorenc, rektor opolskiej… » więcej 2024-07-20, godz. 12:30 Wakacje bez bomb i alarmów dla ukraińskich dzieci zorganizowali strażacy ochotnicy w Turawie Kilkunastu ukraińskich chłopców z obwodów przyfrontowych przyjechało do Turawy na zaproszenie polskich strażaków ochotników. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »