Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 10:00 Autor: PAP

RPO: trzeba stworzyć szczególną procedurę weryfikacji sędziów

Sędziowie w Polsce mają z mocy prawa nieograniczony dostęp do informacji niejawnych; należy się temu przyjrzeć od strony prawnej i wprowadzić weryfikacji pozwalającej na ocenę ewentualnych powiązań sędziego ze służbami - mówił w TVN24 w kontekście sprawy Tomasza Szmydta Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

"Bardzo istotnym problemem w tej sprawie jest to, że sędziowie w Polsce mają z mocy prawa nieograniczony dostęp do informacji niejawnych. Myślę, że to jest kwestia, której należy przyjrzeć się od strony prawnej i wprowadzić pewne procedury, które gwarantowałyby, że sędzia jest poddany weryfikacji pozwalającej na ocenę jego ewentualnych powiązań z rozmaitymi służbami" - powiedział Marcin Wiącek w rozmowie z Konradem Piaseckim.


Rzecznik Praw Obywatelskich jest zmartwiony ucieczką byłego sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta na Białoruś. W jego oczach, jest to sytuacja niebezpieczna z perspektywy funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. "Jeżeli potwierdziłaby się informacja, że ten człowiek współpracował ze służbami specjalnymi obcego państwa, to byłaby to informacja dramatyczna z punktu widzenia sądownictwa, ponieważ wydział drugi WSA w Warszawie, gdzie ten pan orzekał, to wydział, który zajmuje się sprawami poświadczeń bezpieczeństwa wydawanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sprawami lustracyjnymi, sprawami funkcjonariuszy i żołnierzy, sprawami ochrony danych osobowych. To są postępowania, w których sędziowie mają dostęp do informacji, dokumentów obwarowanych najwyższymi klauzulami tajności i dlatego wydaje mi się, że jeżeli te zarzuty by się potwierdziły, należałoby przyjrzeć się sprawom, w których ten człowiek zasiadał w składzie orzekającym" - zaznaczył RPO.


Według prof. Wiącka, jeżeli potwierdziłyby się podejrzenia Szmydta o szpiegostwo, ziściłyby się podstawy do wznowienia postępowania w sprawach, w których orzekał. Równocześnie - jak zaznaczył - bez twardych dowodów współpracy z obcym wywiadem, polskie służby specjalne nie mogły zatrzymać byłego sędziego. "Co do zasady zatrzymanie jest możliwe w procedurach opisanych w polskim prawie; w sytuacji gdy nie jest prowadzone postępowanie i nie ma podejrzenia popełnienia przestępstwa, co do zasady człowiek jest człowiekiem wolnym" - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.


Prof. Wiącek jest przekonany o konieczności stworzenia szczególnej procedury weryfikacji i kontroli sędziowskiej. "Poddanie sędziów +wirówce+ służb specjalnych byłoby trudne do pogodzenia z zasadami niezależności władzy sądowniczej. [...] Jesteśmy w trakcie rozważania koncepcji nowej Krajowej Rady Sądownictwa - to jest organ, który mógłby za to odpowiadać. Bez wątpienia takie procedury są potrzebne w odniesieniu do sędziów i prokuratorów" - powiedział RPO. Według niego, weryfikacja kandydatów na sędziów daje się pogodzić z zasadą niezależności i niezawisłości sędziowskiej. Oprócz KRS, innym organem, który mógłby być odpowiedzialnym za weryfikację kandydatów na sędziów, mogliby być tzw. sędziowie wizytatorzy. (PAP)


iwo/ lm/


Kraj i świat

2024-06-06, godz. 19:10 Sondaż: tylko 13 proc. Węgrów uznaje Polskę za kraj bliski Węgrom Coraz mniej Węgrów uważa Polskę za kraj bliski pod względem stanowisk i interesów. O ile w 2019 roku aż 30 proc. badanych wskazało Polskę jako kraj bliski… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 French Open - francuskie media: Świątek bezlitosna 'Iga Świątek bezlitosna w starciu z Coco Gauff' - brzmią nagłówki francuskich mediów po zwycięstwie polskiej tenisistki nad Amerykanką 6:2, 6:4 w półfinale… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Ostrzeżenia RCB dla dziewięciu województw (aktl.) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców w dziewięciu województwach ostrzeżenia SMS o prawdopodobnych burzach, silnym wietrze i deszczu. Ostrzeżenia… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Grabiec: premier nie miał wiedzy o zatrzymaniu żołnierzy na granicy Premier niestety nie miał wiedzy o tej konkretnej sytuacji i przebiegu tego zdarzenia - powiedział szef KPRM Jan Grabiec, odnosząc się do zatrzymania żołnierzy… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Sztab Lewicy zawiesił kampanię wyborczą po śmierci żołnierza (opis) W obliczu tragicznych wydarzeń na granicy sztab Lewicy podjął decyzję o zawieszeniu kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - przekazała… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 GIOŚ: zmiany pogody mogą pobudzić złote algi do zwiększenia produkcji toksyn Obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody, co może stanowić formę 'stresu' dla złotej algi, pobudzając ją… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 Wybory do PE/ Złotowski: nowy rząd nie wsparł wpisania Bydgoszczy do sieci TNT-T Kosma Złotowski (PiS), który ubiega się o ponowny wybór na europosła, powiedział w czwartek, że skandalem jest brak wsparcia nowego rządu dla wpisania… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 Debata PAP/ Eksperci o kampanii dla żelaznego elektoratu i przyszłym układzie sił w PE (opis) Prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH, prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i prof. Tomasz Słomka z UW oceniali - podczas debaty… » więcej 2024-06-06, godz. 18:50 ME 2024 - Rebrow: nasi piłkarze czują się w Polsce komfortowo Selekcjoner reprezentacji Ukrainy Serhij Rebrow przyznał, że jego piłkarze 'czują się w Polsce komfortowo'. Nie szczędził również komplementów kadrze… » więcej 2024-06-06, godz. 18:40 Paweł Łatuszka: polskiego żołnierza na granicy zabił reżim Łukaszenki Za śmierć polskiego żołnierza na granicy z Białorusią odpowiada reżim Łukaszenki - oświadczył w czwartek jeden z przywódców białoruskiej opozycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »