Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-12, 09:00 Autor: PAP

Kazachstan/ Unikalny rezerwat przyrody z listy UNESCO domem dla wielu rzadkich gatunków

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Korgałżyński Rezerwat Przyrody na północy Kazachstanu to ogromny, liczący ponad 5 tys. km kw. i unikalny w skali światowej obszar stepowo-jeziorowy, będący domem dla 365 gatunków ptaków oraz wielu unikalnych gatunków ssaków i roślin.

Korgałżyński Rezerwat Przyrody jest częścią pierwszego obiektu przyrodniczego w Azji Środkowej wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco w 2008 r. Wraz z Naurzymskim Rezerwatem Przyrody wchodzi w skład rezerwatu biosfery zwanego Saryarka - Stepy i Jeziora Północnego Kazachstanu.


Do rezerwatu nie można tak po prostu wejść lub wjechać. Należy zgłosić się (najlepiej z wyprzedzeniem) do biura we wsi Korgałżyn, 130 km na południowy zachód od stolicy Kazachstanu, Astany. Liczba turystów i częstotliwość ich wpuszczania do rezerwatu jest ściśle regulowana - zwiedzający wpuszczani są zaledwie dwa razy w tygodniu. Ze względu na rozmiar rezerwatu zwiedza się go samochodem - w dniu wyznaczonym na zwiedzanie wpuszcza się ich zaledwie kilka. W każdym obowiązkowo jedzie opłacany (cena jest niewysoka) przewodnik, który wyznacza trasę - wie, gdzie można się poruszać bez ryzyka ugrzęźnięcia i gdzie jest największa szansa zobaczenia unikalnych gatunków fauny i flory. Przewodnicy zabierają też sprzęt do obserwacji (lunety i lornetki), jeżeli nie dysponują nim zwiedzający.


"Drastyczne ograniczanie liczby turystów podyktowane jest tym, że gdy było ich więcej, niektóre ptaki - np. flamingi różowe - były niespokojne i nie chciały tu gniazdować" - mówi przewodniczka Gulmira. Jak dodaje, te ptaki przylatują na lęgi, które odbywają się w słonym jeziorze Tengyz (trzykrotnie większym od Jeziora Bodeńskiego).


W całym rezerwacie jest kilka słonych jezior, obfitujących w pokarm dla flamingów różowych. My obserwujemy flamingi na jednym z mniejszych jezior - są oddalone o ok. 300 metrów, więc lunety się przydają. Z dużych ptaków spotkać tu można także żurawie, kilka gatunków czapli, pelikany, jastrzębie, orły stepowe, błotniaki zbożowe i kilka innych ptaków drapieżnych. Z mniejszych ptaków występuje kalandra czarna.


Do rezerwatu nie sposób dostać się niepostrzeżenie lub nielegalnie. Dostęp utrudnia przede wszystkim sama natura, a tam, gdzie można wjechać drogą, rozmieszczone są posterunki strażników. Dyżurujący bliżej Korgałżynu spędzają na warcie trzy dni, ci w bardziej oddalonych punktach - po siedem. By uzmysłowić sobie wielkość rezerwatu, należy powiedzieć, że ma powierzchnię większą niż połowa województwa opolskiego.


Spośród kilkudziesięciu występujących w rezerwacie gatunków ssaków na uwagę zasługują świstaki i suhaki stepowe. Wśród flory wyróżniają się endemiczne dzikie tulipany, które zaściełają step aż po horyzont.


"Mają państwo szczęście. Kwitną tylko przez 10-12 dni w roku, za trzy dni już ich nie będzie" - mówi przewodniczka. Dodaje, że rezerwat utworzono, gdy była już dorosła. "Gdy byłam mała, świadomość unikalności tych terenów nie istniała. O flamingach mówiono nam, że to czerwone gęsi" - opowiada rozbawiona.


Po trwającym kilkadziesiąt minut powrocie do bazy można zwiedzić muzeum i dostać film DVD w trzech językach, opowiadający o walorach przyrodniczych rezerwatu. Jego produkcję, jak również foldery reklamowe współfinansowała międzynarodowa organizacja pozarządowa Eurasia Foundation of Central Asia.


Z Astany Sebastian Markiewicz (PAP)


sm/ akl/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 14:20 Kosiniak-Kamysz: w przyszłym roku budżet na obronność, to będzie rekord rekordów (opis) W przyszłym roku budżet na obronność, to będzie rekord rekordów; około 10 proc. większy niż w 2024 roku, kiedy wyniósł ok. 169 mld zł - zapowiedział… » więcej 2024-07-04, godz. 14:20 Węgry/ Media: Polacy z PiS wybrali Meloni zamiast Orbana Posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wybrali premier Włoch Giorgię Meloni i pozostaną w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), zamiast… » więcej 2024-07-04, godz. 14:20 Ukraina/ Zełenski: 14 brygad w armii wciąż nie ma broni, którą przegłosował Kongres USA Siły zbrojne mają obecnie 14 brygad przygotowujących się do kontrofensywy, ale nadal nie są one wyposażone, ponieważ broń z pakietu pomocy wojskowej przegłosowanego… » więcej 2024-07-04, godz. 14:20 ME 2024 - prezydent Turcji jedzie na mecz do Berlina, w tle polemika polityczna Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyjedzie do Berlina na sobotni mecz ćwierćfinałowy mistrzostw Europy między reprezentacją swojego kraju a Holandią… » więcej 2024-07-04, godz. 14:20 Sudan/ Wskutek rozszerzających się walk ponad 136 tys. ludzi musiało opuścić swe domy Ponad 136 tysięcy ludzi musiało opuścić domy w związku z rozszerzeniem się ataków Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) na miasto Sannar leżące na południowym… » więcej 2024-07-04, godz. 14:10 Ekspert: wątroba to narząd skomplikowany i fascynujący (wywiad) Wątroba to narząd skomplikowany i fascynujący - powiedział PAP dr hab. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, który… » więcej 2024-07-04, godz. 14:10 Coldplay zawarł z byłym menedżerem ugodę. Zapłaci mu milionową należność Jeszcze w październiku ubiegłego roku zespół Coldplay nie zamierzał układać się ze swoim byłym menedżerem Dave’em Holmesem. Po tym jak były współpracownik… » więcej 2024-07-04, godz. 14:10 Posłowie KO: we wrześniu zwołujemy Forum Prawa Autorskiego; zastanowimy się jak udoskonalić przepisy 10 września odbędzie się Forum Prawa Autorskiego, na którym zastanowimy się, jak możemy udoskonalić przepisy o prawie autorskim - mówili PAP posłowie… » więcej 2024-07-04, godz. 14:00 Senatorowie w przyjętej uchwale: Senat I kadencji symbolizuje bezkrwawo wywalczoną wolność Senat w 35. rocznicę pierwszego posiedzenia oddał cześć wszystkim senatorom I kadencji. W przyjętej w czwartek przez aklamację uchwale podkreślono, że… » więcej 2024-07-04, godz. 14:00 Warszawa/ Radni przyjęli uchwałę o sporządzeniu strategii rozwoju miasta Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpienia do sporządzenia strategii rozwoju m.st. Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. Dokumenty te mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »