Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-02, 16:20 Autor: PAP

Kaczyński: wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym (opis)

Wybory do Parlamentu Europejskiego są o tym, byśmy pozostali państwem istniejącym, państwem suwerennym i państwem niepodległym - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas czwartkowej konwencji w Kielcach PiS przedstawiło liderów list do PE w poszczególnych okręgach.

Szef PiS na początku wystąpienia zwrócił uwagę, że w czwartek przypada Dzień Flagi RP. Jak mówił, biało-czerwona flaga to znak suwerenności naszego narodu. "To jest symbol państwa suwerennego, niepodległego. Takiego państwa, jakim musi być Polska" - powiedział. Jego zdaniem "te wybory, które przed nami, to są wybory także o to, byśmy pozostali państwem istniejącym, państwem suwerennym i państwem niepodległym".


Według niego wybory do PE są także o tym, "byśmy byli ludźmi wolnymi", "by nam nic nie narzucano, by prawo było przestrzegane, by konstytucja nie była fikcją, by inne przepisy, ustawy nie były fikcją, bo dzisiaj są fikcją".


Zdaniem prezesa PiS "Polska musi być w Unii Europejskiej, takie są czasy". "Ale Polska musi być w Unii Europejskiej jako silne, dobrze rozwijające się i doganiające Zachód państwo, bo możemy ten Zachód szybko dogonić. To byłoby po raz pierwszy w naszej historii i my ten wielki historyczny sukces możemy odnieść" - ocenił Kaczyński.


Podkreślał konieczność zwycięstwa PiS w wyborach europejskich, jako kroku do wygrania przyszłorocznych wyborów prezydenckich oraz następnych parlamentarnych. „My ten wielki historyczny sukces możemy odnieść. Szliśmy w tym kierunku. Mieliśmy po drodze - można powiedzieć - wypadek przy pracy” – powiedział, odnosząc się do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.


"Te wybory, które wygraliśmy, ale nie dały nam władzy. Musimy szybko naprawić to niedobre, smutne dla Polski wydarzenie. Musimy przywrócić Polskę na tę drogę, którą już szła (...)" - przekonywał.


Zdaniem prezesa PiS "państwo musi być instytucją rozwoju", wpływającą na to, by ten rozwój - zarówno gospodarczy, jak i społeczny - "służył wszystkim obywatelom". "To jest zadanie biało-czerwonej drużyny. Ta flaga, której święto dzisiaj obchodzimy, to jest także flaga odnosząca się do sprawy równości, tej prawdziwej równości polskich obywateli, równości praw, równości szans, zabezpieczenia przed nędzą, przed niedostatkiem" - przekonywał Kaczyński.


Prezes PiS mówił o niepewnym - według niego - losie Centralnego Portu Komunikacyjnego i planowanej budowy polskich elektrowni atomowych. "Oni chcą na cudze zlecenie zatrzymać rozwój Polski. My na to nie możemy pozwolić. Te wybory są o tym. Te wybory mogą ich powstrzymać, ale pod jednym warunkiem, że my zwyciężymy" - podkreślił Kaczyński.


Skrytykował politykę prowadzoną przed obecną koalicję rządzącą. "15 października powstała +ekipa+. No, jeszcze tak dokładnie powstała - i to jest symboliczne - 13 grudnia. 15 października uzyskała szansę. (Ekipa), która działa jawnie bezczelnie przeciwko interesom Polski, przeciw polskiej demokracji, przeciwko praworządności, depcze praworządność. Nie możemy się na to zgodzić" - ocenił lider PiS.


Jego zdaniem nie tylko KO jest przeciwnikiem PiS-u w nadchodzących wyborach. „Biegają za nami także tacy mniejsi, obgryzając nas po kostkach. Jak słuchać ich w parlamencie, to często w ogóle trudno zrozumieć, o co chodzi” - stwierdził.


Odnosząc się do kandydatów PiS do europarlamentu, Kaczyński powiedział: „Spojrzałem tutaj akurat na posła Czarneckiego, naprawdę niebywała energia. Gdzieś tutaj stoi za mną pani poseł Jadwiga Wiśniewska. No to jest po prostu dynamit energii. Jakby ich połączyć to byłby wybuch!”. Jak podkreślił, wszyscy kandydaci PiS tacy są.


"Tutaj, w Kielcach nasza biało-czerwona drużyna rozpoczyna ważny mecz. Stawką w tym meczu jest nasza suwerenność, nasz rozwój, nasze bezpieczeństwo i normalne życie w Europie. Zrobimy wszystko, by nasza biało-czerwona drużyna w tym meczu zwyciężyła. Nie zrobimy tego sami bez was" - mówiła z kolei była premier Beata Szydło, "jedynka" listy PiS do PE w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie.


W jej opinii rządzący obecnie Polską "próbują wmówić nam, że będą bronili polskich spraw, ale robią zupełnie co innego". Szydło nawiązała do wpisu premiera Donalda Tuska na X z okazji Dnia Flagi RP. Tusk napisał: "kto ma biało-czerwone serce, ten białej flagi nigdy nie wywiesi".


Zdaniem Szydło "pisze to człowiek, który rządząc przed rządem PiS, jego ekipa doprowadziła do tego, że wiele regionów Polski zostało wykluczonych". "Doprowadzili do biedy, do tego, że Polska stała się wielką montownią europejskich firm, ale polskich firm było coraz mniej, bo wszystko likwidowano" - mówiła była premier. Przekonywała, że "drużyna PiS idzie do Brukseli pod biało-czerwonymi sztandarami", a "Donald Tusk idzie z białą flagą i papierowym serduszkiem".


"My chcemy, żeby w Polsce ludzie mieli bezpieczne, godne życie (...). Chcemy, żeby w UE szanowano nas i żeby polskie sprawy dla polskich europosłów były tam najważniejsze" - podkreśliła.


W trakcie konwencji PiS zaprezentowano liderów list ugrupowania na wybory do PE.


W województwie pomorskim listę otwiera była szefowa MSZ, europosłanka Anna Fotyga, a drugie miejsce ma b. wiceminister kultury Jarosław Sellin.


W województwie kujawsko-pomorskim "jedynkę" ma europoseł Kosma Złotowski, drugie miejsce ma poseł PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, a trzecie posłanka Joanna Borowiak.


W okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie listę otwiera były wiceszef CBA i MSWiA Maciej Wąsik. Na drugim miejscu jest europoseł Karol Karski.


W Warszawie z pierwszego miejsca wystartuje posłanka Małgorzata Gosiewska, a za nią jest Tobiasz Bocheński, które ubiegał się w wyborach samorządowych o stanowisko prezydenta stolicy.


Na Mazowszu "jedynkę" otrzymał europoseł, szef Partii Republikańskiej Adam Bielan, a za nim znalazł się były szef TVP Jacek Kurski.


W okręgu obejmującym woj. łódzkie, liderem jest ubiegający się o reelekcję Witold Waszczykowski, drugie miejsce zajmuje posłanka Joanna Lichocka.


W Wielkopolsce listę otwiera prezydencki minister Wojciech Kolarski, z drugiego miejsca startuje europoseł Ryszard Czarnecki. Lubelską listę otwiera b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, a za nim znajduje się wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski.


Na Podkarpaciu "jedynkę" otrzymał były szef Orlenu Daniel Obajtek. Z drugiego miejsca startuje europoseł Bogdan Rzońca. Z kolei była premier, europosłanka Beata Szydło otwiera listę w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie. Kolejne miejsce zajmuje były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.


W woj. śląskim listę otwiera europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a na miejscu drugim jest europoseł Patryk Jaki.


W okręgu obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie listę otwierają europosłanki Anna Zalewska i Beata Kempa, a "trójkę" ma b. szef KPRM, poseł Michał Dworczyk.


Liderami listy w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie są poseł do PE Joachim Brudziński i eurodeputowana Elżbieta Rafalska.


Nie wszyscy kandydaci PiS do PE byli obecni na konwencji; zabrakło m.in. Daniela Obajtka i Jacka Kurskiego. (PAP)


Autorzy: Janusz Majewski, Rafał Białkowski, Marcin Chomiuk, Angela Getler


maj/ rbk/ mchom/ ang/ sdd/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-17, godz. 11:00 Lewica: w niedziele konwencja programowa przed wyborami do PE Bruksela dzisiaj ma strategiczne znaczenie dla Polski, nie należy obrażać się na Unię Europejską - mówił współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń… » więcej 2024-05-17, godz. 11:00 Kazachstan/ Zatrzymano aktywistę, który chce zarejestrować partię polityczną Policja w stolicy Kazachstanu Astanie zatrzymała Ajdara Syzdykowa, działacza na rzecz praw człowieka, który od dwóch lat próbuje zarejestrować partię polityczną… » więcej 2024-05-17, godz. 11:00 Ekstraklasa siatkarzy - mistrz Polski pożegnał 11 zawodników Jedenastu siatkarzy odeszło z Jastrzębskiego Węgla, który w minionym sezonie obronił mistrzostwo Polski. „Skład na kolejne rozgrywki jest gotowy, wkrótce… » więcej 2024-05-17, godz. 11:00 Grecja/ W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka kraju; jej "sekretem" była dieta i modlitwa W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka Grecji Irini Baroulakis. Kobieta mówiła, że jej 'sekretem' długiego życia była dieta kreteńska i modlitwa… » więcej 2024-05-17, godz. 10:50 W Pałacu Buckingham od piątku można podziwiać 100-letnią historię królewskiej fotografii portretowej Nie tylko portrety brytyjskiej rodziny królewskiej, ale także pamiątki ukazujące kulisy powstania tych najznamienitszych fotografii, znajdują się w zbiorach… » więcej 2024-05-17, godz. 10:50 Raport: po 4 miesiącach przybyło 8 proc. zarejestrowanych aut całkowicie elektrycznych Według Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek po 4 miesiącach br. o 8 proc., tj. 7782 szt. wzrosła liczba zarejestrowanych aut całkowicie elektrycznych… » więcej 2024-05-17, godz. 10:50 Słowacja/ Media: bezpośrednio po zamachu na premiera zaczęły szerzyć się dezinformacje Dziennik 'SME' napisał w piątek, że bezpośrednio po zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę zaczęły się szerzyć fake newsy, teorie spiskowe i dezinformacja… » więcej 2024-05-17, godz. 10:50 Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo ws. wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła Prokuratura Okręgowa w Katowicach będzie wyjaśniała okoliczności wtorkowego wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła, w wyniku którego zginęło trzech górników… » więcej 2024-05-17, godz. 10:40 Centralne Dowództwo USA: pierwsze ciężarówki z pomocą zaczęły zjeżdżać na ląd w Strefie Gazy Pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną zaczęły w piątek rano zjeżdżać na ląd ze zbudowanego przez amerykańską armię tymczasowego pływającego… » więcej 2024-05-17, godz. 10:40 Rosa o wysłuchaniu publicznym ws. aborcji: pokazuje, jak może wyglądać kampania przedreferendalna Czwartkowe wysłuchanie publiczne w sprawie aborcji pokazuje, jak może wyglądać ewentualna kampania przedreferendalna - powiedziała w piątek Monika Rosa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »