Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie wierzę Donaldowi Tuskowi' - Anna Zalewska o…
2024-05-16, 09:32 Autor: Daniel Klimczak

"Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową

"Drożyzna, w tym ceny energii są dowodem, że nie ma komu ufać" Anna Zalewska gościem Radia Opole
We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi, a wręcz może okazać się beneficjentem. Takiego stanowiska nie podziela europoseł Anna Zalewska, która przekonywała na antenie Radia Opole, że przyjęcie przez Polskę uchodźców z Ukrainy nie będzie kwalifikowane jako wypełnianie obowiązków wynikających z tego paktu.
- Proszę nie wierzyć Donaldowi Tuskowi, który wmawia państwu, że coś załatwi. Nic na razie nie załatwił - wskazywała.

Jak przekonywała Anna Zalewska, unijne instytucje nie przewidują, że Polska może zostać zwolniona z przyjmowania dodatkowych migrantów, ponieważ Ukraińcy zaaklimatyzowali się w naszym kraju.

Zapytana o to, na jakiej podstawie wyciąga takie wnioski, europosłanka PiS mówiła, że to przekonanie wynika z jej obserwacji i rozmów z unijnymi urzędnikami.

- Ja znam opinię urzędników, komisarz. Znam opinię parlamentarzystów. Wiem, jaki jest pomysł, jaki jest plan i nie wierzę Donaldowi Tuskowi.

Na uwagę, że wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, nasza rozmówczyni wskazywała, że nastąpi to w przyszłości.

- Do roku 2026 rozpocznie się przygotowanie, między innymi poszukiwanie miejsc. Będą również szukać pracowników, którzy będą tymi nielegalnymi imigrantami się zajmować - mówiła.

Z naszą rozmówczynią poruszyliśmy też kwestię opłat za energię elektryczną. Jak przekonywała, winne spodziewanych podwyżek są kończąca się tarcza rządowa, a także europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2.

- Ten system chcą Niemcy i Francuzi ustabilizować. Mówię to z duża ironią, bo chcą ustabilizować na poziomie 200 euro za tonę, czyli prawie 3-krotnie wyższym, niż w tej chwili jest. To przekłada się na cenę energii - tłumaczyła.

Naszego gościa zapytaliśmy też o prace nad polską elektrownią atomową. Jak przekonywała, obecny rząd marnuje wysiłki poprzedników, rezygnując z zapoczątkowanych inwestycji.

- Wszystko zostało przygotowane, jest zrobione, a już wiemy, że Donald Tusk chce z tego rezygnować i przesuwać, czyli znowu nie dojdzie to do skutku - powiedziała.

Zapytana, czy wierzy, że dożyjemy czasów, w których do polskich gospodarstw popłynie prąd produkowany w polskiej elektrowni atomowej, Anna Zalewska wskazywała, że tak. Jak jednak podkreśliła, aby tak się stało, musi dojść do zmiany rządu.
Z Anną Zalewską rozmawia Daniel Klimczak (16.05.2024)

Zobacz także

2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową -Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej 2024-11-07, godz. 08:51 "Wszystkie ręce na pokład". Wojewoda Monika Jurek o wypłatach pomocy finansowej dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, którą pytaliśmy o to, kiedy będzie można powiedzieć, że wszyscy, którzy potrzebowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »