Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku …
2024-05-15, 14:59 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski, Witold Wośtak / oprac. AL

Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA]

Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [fot. archiwum prywatne]
Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [fot. archiwum prywatne]
Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo, jakie może grozić osobom obok niego przechodzącym. Tym razem napisał do nas słuchacz prosząc o interwencję w sprawie zabytkowego pałacyku znajdującego w Kluczborku przy ul. ks. Dzierżona.

Obiekt został zdewastowany i stał się miejscem libacji, nie jest zabezpieczony. Młodzież chodzi po dachu. Straż Miejska nie potrafi sobie z tym poradzić. Obiekt jest zabytkowy, datowany na 1897 r. Budynek cały czas sukcesywnie niszczeje” – pisze do nas pan Tomasz prosząc o pilną interwencję
.
Pan Tomasz z Kluczborka, który pisał pracę magisterką o tym obiekcie i ma o nim sporą wiedzę, odwiedził nasze studiu i udało nam się porozmawiać z nim osobiście w studiu.
Z naszym gościem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Co na to władze Kluczborka, zapytaliśmy burmistrza miasta Jarosława Kielara.

- Gmina jest w tej sprawie wyłączona, ponieważ jest to prywatny budynek. Jeśli się nie mylę, właściciel mieszka w Niemczech. nie wiem, czy do końca są wyregulowane są sprawy własnościowe. Tam była i firma, i przedszkole. kiedyś to był rzeczywiście piękny, zadbany budynek, teraz to nie jest chluba. W tej chwili od wielu lat niszczeje.

- Prawo własności jest prawem świętym i niestety nie ma na to wpływu. Wiele rzeczy razi, ale to jest sprawa właściciela, chyba że budzi niebezpieczeństwo, wtedy możemy reagować - zauważa burmistrz.

- To nie są rzeczy proste, żeby stać się właścicielem takich miejsc - mówi burmistrz.
Burmistrz Jarosław Kielar
Jaką wiedzę na temat pałacyku ma tamtejsza Straż Miejska, nasz reporter zapytał jej komendanta Andrzeja Kicmacha.

- Jest to byłe przedszkole, później został nabyty przez prywatnego właściciela i tam mieściła się siedziba firmy... Od dłuższego czasu właściciela firmy nie ma, prawdopodobnie przebywa za granicą. Z naszej wiedzy wynika, że ta nieruchomość jest przejęta aktualnie przez komornika i prawdopodobnie będzie wystawiona na sprzedaż. ogłoszenie ponoć już jest, ale licytacja będzie na początku czerwca. Mamy nadzieję, że znajdzie się godny nabywca, który zajmie się tym obiektem, bo rzeczywiście jest on zabytkowy i go szkoda, bo na obecną chwilę tylko niszczeje - mówi komendant Straży Miejskiej.
Z komendantem Straży Miejskiej Andrzejem Kicmachem rozmawia Witold Wośtak
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Telefon od słuchacza
Telefon od słuchaczki
Jak te wypowiedzi komentuje nasz gość, który zgłosił interwencję?

- Niczego nowego się nie dowiedziałem. Dziwię się, że straż miejska nie wie, czy ta brama tam jest otwarta czy zamknięta. nie maja tam 20 km , tylko powiedzmy półtorej kilometra, Odpowiedź jest słaba i burmistrza, i straży miejskiej, bo tutaj jest akcentowane prawo własności, ale to jest przecież obiekt zabytkowy. Tu są instytucje, które powinny się tym obiektem zainteresować. Jest nadzór budowlany, jest miejski i wojewódzki konserwator zabytków - mówi nasz gość.
Posłuchaj rozmowy z gościem zgłaszającym interwencję
12

Zobacz także

2024-05-24, godz. 14:42 Uciążliwy hałas na ulicy Fabrycznej. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego skarżą się na instalację odstraszającą ptaki… Na problemy z hałasem skarżą się mieszkańcy ulicy Fabrycznej w Lewinie Brzeskim. Firma, która graniczy z ich posesjami, zamontowała instalację odstraszającą… » więcej 2024-05-23, godz. 14:55 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji To nie pierwszy raz, kiedy na nasz interwencyjny nr 774 541 541 trafia zgłoszenie od słuchaczy Radia Opole, którzy apelują o wyznaczenie miejsca na przejście… » więcej 2024-05-23, godz. 09:52 O fatalnym stanie drogi z Chocianowic do Lasowic Małych i o świątecznej opiece medycznej w powiecie prudnickim [INT… Uwagi dotyczące świątecznej opieki medycznej w Prudniku zgłosiła nam niedawno jedna ze słuchaczek. W jaki sposób opieka jest zorganizowana i czy takie funkcjonowanie… » więcej 2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »