Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-14, 10:10 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Nie da się ukryć, stres jest". Ósmoklasiści rozpoczęli trzydniowe egzaminy

Egzamin 8-klasisty [fot. Jędrzej Łuczak]
Egzamin 8-klasisty [fot. Jędrzej Łuczak]
Na początek język polski, potem matematyka, a na koniec język obcy. Tak przedstawia się maraton ósmoklasistów, którzy dziś (14.05), punktualnie o godzinie 09:00, przystąpili do pierwszego egzaminu. W PSP nr 5 w Opolu do testu zasiadło 84 uczniów. Wśród nich są między innymi osoby z różnymi dysfunkcjami, a także uczniowie z Ukrainy.
- W całym regionie do egzaminu ósmoklasistów przystępuje blisko 4 tysiące uczniów, w 258 szkołach. W tej szkole mamy największą liczbę dostosowań, uwarunkowań dodatkowych, co wiąże się też z wielką logistyką - mówi Joanna Raźniewska, Opolski Kurator Oświaty.

- To przede wszystkim możliwości dla tych uczniów, którzy mają potrzeby wydłużenia czasu, innych arkuszy, możliwość wychodzenia w trakcie tego egzaminu. To jest związane zarówno z niepełnosprawnościami, jak i chorobami przewlekłymi. Mówię o tym, bo przygotowanie 12 komisji z różnymi dostosowaniami, to naprawdę wielkie wyzwania.

- Mamy 35 dostosowań, różnych form do indywidualnych potrzeb uczniów - dodaje Alicja Mielniczuk, dyrektor PSP nr 5 w Opolu.

- Te wszystkie dostosowania wiążą się z czasem przeznaczonym na pisanie. Jeżeli chodzi o język polski, to uczniowie, którzy mają go w takiej formie podstawowej, piszą go 120 minut, natomiast uczniowie z dostosowaniami - 180 minut, a uchodźcy - 210 minut.

Choć tego egzaminu nie da się nie zdać, bo nie ma on progu zdawalności, to uczniowie podchodzą do niego bardzo poważnie. Jak podkreślają, jego wynik wpłynie na to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. Czy jest stres?

- Trochę tak, ale to przez to, że się nie dostanę do szkoły, o której marzę. - A o jakiej szkole marzysz? - Technikum Gzowskiego, na profil weterynarii. - A ty się stresujesz? - Raczej za bardzo nie, co najwyżej tylko tym, jaka lektura będzie na polskim, a tak to nie. - Dużo się uczyłam, więc wiem, że nie będzie aż tak dużo zadań, które mnie zaskoczą. Długo się przygotowywałam i myślę, mam taką nadzieję, że napiszę je tak, żebym dostała się do szkoły mojego pierwszego wyboru. - Trochę stres jednak jest, nie da się ukryć. Wiem, że muszę to jak najlepiej napisać, żeby się dostać tam, gdzie chcę.

Egzaminy ósmoklasistów potrwają do czwartku (16.05).
Joanna Raźniewska
Alicja Mielniczuk
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »