Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 07:20 Autor: PAP

Podlaskie/ Etnograficzna "majówka" w skansenie i na szlaku rękodzieła

Warsztaty i pokazy tradycji związanych z prawosławną Wielkanocą, ludowe bajki a także piknik etnograficzny z twórcami rękodzieła ludowego - czeka na wszystkich, którzy w majówkę wybiorą się do podlaskich instytucji kultury. Imprezy rozpoczną się w środę, potrwają do piątku.

Etnograficzne wydarzenia organizują Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku zaprasza na "Majówkę w Skansenie". Instytucja ma charakter skansenu, na jej terenie jest ponad 40 zabytkowych drewnianych obiektów z województwa podlaskiego.


Z kolei środa upłynie pod hasłem "Prawosławna Wielkanoc". Muzeum chce przybliżyć uczestnikom zwyczaje związane z Wielkanocą prawosławnych mieszkańców województwa podlaskiego. Wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą tegoroczne Święta Wielkanocne 5 maja, czyli pięć tygodni po katolikach. Różnica wynika z innego sposobu wyliczania daty Wielkanocy w obu obrządkach.


W skansenie będzie można zwiedzić drewnianą chałupę z miejscowości Czyże, która zamieszkiwana była przez rodzinę wyznania prawosławnego. Tu przygotowano m.in. tradycyjny stół wielkanocny. Odbędą się też warsztaty, podczas których będzie można wykonać tzw. bożniczki, czyli tradycyjne wycinanki przysłaniające ikony.


Skansen jeden z majówkowych dni poświęci ludowym bajkom z Podlasia i Suwalszczyzny. Będzie można zapoznać się z książką dla dzieci "Cuda nad Rospudą" wydaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ludowe opowieści dla dzieci zebrane od bajarzy, na język literacki przełożyła Justyna Bednarek, rysunki stworzył Maciej Szymanowicz. W skansenie zostanie otwarta plenerowa wystawa prezentująca ilustracje; dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnych grach i zabawach.


Natomiast 3 maja odbędzie się rodzinne celebrowanie Święta Narodowego Trzeciego Maja, podczas którego będzie można wspólnie malować polską flagę i śpiewać pieśni patriotyczne.


W Czarnej Wsi Kościelnej (ok. 30 km od Białegostoku) w dniach 1-2 maja odbędzie się piknik etnograficzny, na którym - jak mówią organizatorzy - każdy będzie miał "okazję dotknąć i poczuć bogatą historię".


Impreza promuje szlak rękodzieła ludowego województwa podlaskiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie powstania. Szlak rękodzieła obejmuje ponad 20 najcenniejszych, zachowanych w regionie pracowni i ośrodków rękodzielniczych, kultywujących tradycyjne technologie i wzornictwo. Jego głównym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Szlak wymieniany jest jako jedna z głównych atrakcji w regionie; jest otwarty cały rok, przyciąga tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy.


Etnograficzny piknik będzie odbywał się w zagrodzie kowala i u garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej. Miejscowość nazywana jest zagłębiem ceramicznym. Będzie też możliwość podejrzenia pracy artystów wytwarzających tradycyjne tkaniny, pisanki, drewniane łyżki, zabawki i rzeźby ludowe. "To będzie niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w świat autentycznej kultury ludowej i poznać jej mistrzów" - zachęcają organizatorzy.


W majówkę będzie można też zwiedzać Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, założony był przez etnografa Adama Chętnika w 1927 roku. To jedno z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w kraju. Instytucja zaprasza turystów w dniach 1-3 maja. (PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ dki/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 21:10 Ukraina/ Mimo końca kadencji Zełenskiego społeczeństwo nie podważa prawowitości prezydentury Choć kadencja Wołodymyra Zełenskiego upłynęła po pięciu latach, większość ukraińskiego społeczeństwa nie podważa prawomocności jego prezydentury… » więcej 2024-05-21, godz. 21:10 USA wezwały Izrael do zwrócenia sprzętu skonfiskowanego agencji AP USA nieoficjalnymi kanałami wezwały władze Izraela do zwrotu sprzętu agencji AP i cofnięcia zakazu transmiji na żywo obrazu ze Strefy Gazy - poinformowała… » więcej 2024-05-21, godz. 21:10 MZ: pierwsze posiedzenie Zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet Odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Poprowadził je wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny - poinformował… » więcej 2024-05-21, godz. 21:10 Tomczyk: polska granica będzie najbezpieczniejszą granicą zewnętrzną UE 'Tarcza Wschód' to projekt, który ma zabezpieczyć naszą granicę z punktu widzenia militarnego, nie migracyjnego; nie zakłada budowy muru, czy płotu - mówił… » więcej 2024-05-21, godz. 21:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 21:00 Tomczyk: rosyjskie wpływy na Polskę są faktem Wiceszef MON Cezary Tomczyk oświadczył, że rosyjskie wpływy na Polskę są faktem. Jego zdaniem efektem prac nowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich… » więcej 2024-05-21, godz. 21:00 Łódzkie/ Na trzecim posiedzeniu sejmiku radni nie wybrali marszałka We wtorek podczas trzeciego posiedzenia sesji inaugurującej VII kadencję Sejmiku Województwa Łódzkiego radni znów nie wybrali nowego marszałka i zarządu… » więcej 2024-05-21, godz. 20:50 Sejm/ Komisja bez merytorycznych poprawek do projektu ws. dopłat dla małych gospodarstw Projekt noweli ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 trafi do drugiego czytania; we wtorek sejmowa komisja rolnictwa nie… » więcej 2024-05-21, godz. 20:50 Norwegia/ Parlament zmienił konstytucję, aby lepiej chronić sądy przed zakusami polityków Parlament Norwegii Storting poparł we wtorek szereg zmian w konstytucji, aby lepiej chronić wymiar sprawiedliwości przed wpływami polityków. W debacie konieczność… » więcej 2024-05-21, godz. 20:50 MŚ w judo - trener Kowalski: po 24 latach Polka ponownie walczyła w finale 'Historia zatoczyła koło. Angelika Szymańska po 24 latach została kolejną Polką, która walczyła w finale mistrzostw świata w judo. W roku 1999 złoty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »