Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 20:30 Autor: PAP

Kanada/ Honda zainwestuje w produkcję samochodów w Kanadzie

Japoński koncern motoryzacyjny Honda zainwestuje 15 mld dolarów kanadyjskich w produkcję samochodów elektrycznych w Kanadzie – poinformowali w czwartek szef rządu Kanady Justin Trudeau, premier prowincji Ontario Doug Ford i prezes Hondy Toshihiro Mibe.

Od czasu zakończenia budowy zakładów w 2028 roku Honda ma produkować w Kanadzie 240 tys. samochodów rocznie. Rząd federalny wesprze japońską inwestycję zwolnieniami podatkowymi w wysokości 2,5 mld dolarów kanadyjskich, a prowincja Ontario taką samą kwotą poprzez "różne formy wsparcia pośredniego i bezpośredniego" - napisano w komunikacie.


Trudeau wyjaśnił w czwartek, że rządy na całym świecie starają się pozyskiwać tego typu inwestycje, a zatem pomoc rządowa jest w tym przypadku uzasadniona.


"To największa inwestycja w przemysł motoryzacyjny w historii Kanady" - powiedział Trudeau. Podkreślił, że decyzja japońskiego producenta oznacza "punkt zwrotny", ponieważ jest to "wotum zaufania dla Kanady, kanadyjskich pracowników". Ford dodał, że w Ontario producenci samochodów elektrycznych i części do nich zainwestowali dotychczas ponad 43 mld dolarów kanadyjskich, a Kanada "zepchnęła Chiny z pierwszego miejsca" pod względem wielkości inwestycji Hondy. Mibe podkreślił, że Ameryka Północna jest największym rynkiem zbytu dla tego koncernu.


Japońska firma zbuduje cztery fabryki, tworząc pierwszy w Kanadzie ciąg produkcyjny samochodów elektrycznych. Rząd Kanady szacuje, że w tych zakładach znajdzie zatrudnienie około 1 tys. osób. Fabryka samochodów powstanie w Alliston w Ontario, miejsca pozostałych zakładów zostaną podane później – napisano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady.


Tylko w ciągu minionych czterech lat zainwestowano ponad 31 mld dolarów kanadyjskich w produkcję samochodów elektrycznych i akumulatorów w Kanadzie – podkreśliły władze w Ottawie.


Celem rządu premiera Trudeau jest uczynienie z Kanady światowego lidera w wydobyciu minerałów o krytycznym znaczeniu i produkcji akumulatorów. W 2022 roku Ottawa wymusiła wyjście z kanadyjskiego rynku kilku chińskich firm wydobywających minerały o krytycznym znaczeniu. Rząd poinformował też wówczas, że ograniczy dostęp zagranicznych firm będących własnością rządów do inwestycji w sektor takich minerałów.


W listopadzie ubiegłego roku odbyło się spotkanie premiera Kanady Justina Trudeau i prezydenta USA Joe Bidena poświęcone większej integracji gospodarczej krajów zachodnich, w tym wydobyciu minerałów niezbędnych do wdrażania czystych technologii. USA doprowadziły do zawiązania Minerals Security Partnership (MSP), partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa produkcji i dostaw minerałów o krytycznym znaczeniu. Kanada jest jednym z członków tego porozumienia, podobnie jak 12 innych krajów oraz Unia Europejska.


Kanada uruchomiła w 2023 roku specjalny rządowy Fundusz Infrastruktury Minerałów o Krytycznym Znaczeniu (CMIF), który ma do dyspozycji do 1,5 mld dolarów kanadyjskich w ciągu siedmiu lat. Problemem wydobycia w Kanadzie jest to, że złoża są często usytuowane w odległych miejscach, gdzie panują trudne warunki terenowe, a dostępność infrastruktury jest ograniczona. Właśnie m.in. na budowę dróg czy sieci energetycznej są środki w funduszu. CMIF to jeden z elementów przyjętej w 2022 roku Kanadyjskiej Strategii ws. Minerałów o Krytycznym Znaczeniu, stanowiącej część działań na rzecz zeroemisyjności kanadyjskiej gospodarki.


Z Toronto Anna Lach (PAP)


lach/ szm/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 09:20 Szejna: Lewica na dniach złoży wniosek o uchylenie immunitetu Morawieckiemu Myślę, że Lewica na dniach złoży wniosek o uchylenie immunitetu b. premierowi Morawieckiemu, w związku z wyrokiem NSA, dotyczącym wyborów korespondencyjnych… » więcej 2024-07-03, godz. 09:10 Open’er, Jarocin, a może Od Nowa? Te festiwale muzyczne są najciekawsze dla Polaków [mapa] (MediaRoom) Wakacje kojarzą nam się z muzyką na żywo. Świadczy o tym fakt, że za najciekawsze letnie wydarzenia uznajemy właśnie koncerty i festiwale muzyczne. Blisko… » więcej 2024-07-03, godz. 09:10 Szef MSZ: na szczycie w Waszyngtonie będziemy zabiegać o utworzenie w Bydgoszczy jednostki NATO i wzmocnienie flanki… Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w Radiu Zet, że na szczycie NATO w Waszyngtonie polska delegacja będzie zabiegać o utworzenie w Bydgoszczy jednostki… » więcej 2024-07-03, godz. 09:10 Platforma NIQ Activate teraz dostępna w Microsoft Azure Marketplace (MediaRoom) Klienci Microsoft Azure z całego świata zyskują dostęp do NIQ Activate, aby móc wykorzystać potencjał Azure w zakresie skalowalności, niezawodności i… » więcej 2024-07-03, godz. 09:00 Sikorski: nacjonaliści mają Polskę i patriotyzm na ustach, ale uważają, że to obowiązuje tylko plemiennie Nacjonaliści mają Polskę i patriotyzm na ustach, ale uważają, że to obowiązuje tylko plemiennie, tzn. Polska jest Polską tylko wtedy, gdy oni są u władzy… » więcej 2024-07-03, godz. 09:00 Beskidy/ Warunki na szlakach dobre; po deszczach miejscami ślisko Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre, choć po wielodniowych opadach może pojawić się na nich błoto. Poranek dość chłodny, około 10… » więcej 2024-07-03, godz. 09:00 W. Brytania/ Wybory do Izby Gmin - zmiana rządu i polityczne trzęsienie ziemi Choć zmiana rządu w Wielkiej Brytanii po czwartkowych wyborach do Izby Gmin i powrót Partii Pracy do władzy po 14 latach w opozycji jest przesądzony, to głosowanie… » więcej 2024-07-03, godz. 09:00 Sikorski: cokolwiek Niemcy teraz wypłacą, to będzie nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS Każda suma porównana z zero jest nieskończona, więc cokolwiek Niemcy teraz wypłacą, to będzie nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS, bo uzyskał… » więcej 2024-07-03, godz. 08:50 Kazachstan/ W Astanie rozpoczął się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy Dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), politycznego sojuszu zrzeszającego Chiny, Rosję i część państw azjatyckich, rozpoczął się… » więcej 2024-07-03, godz. 08:40 Polenergia i Equinor z umowami na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji dla projektów Bałtyk 2 i… Polenergia i Equinor podpisały umowy na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »