Radio Opole » Kraj i świat
2024-03-28, 06:10 Autor: PAP

Zbigniew Makomaski: pierwszy raz spotkałem Jana Mulaka w... pociągu

Olimpijczyk Zbigniew Makomaski po raz pierwszy w życiu spotkał legendarnego trenera lekkoatletycznego Jana Mulaka, kiedy w 1951 roku w jednym przedziale zdążali pociągiem na mistrzostwa Zrzeszenia Ogniwo do Krakowa.

"Do przedziału wszedł wysoki przystojny mężczyzna i od razu nawiązał ze mną rozmowę, oczywiście o sporcie. Kiedy powiedziałem mu jak się nazywam, odparł, że zna wszystkie moje dotychczasowe wyniki, które miał w pamięci, a nie tylko w notatniku trenerskim. Był wówczas szefem pionu sportowego w Zrzeszenia Ogniwo" - powiedział PAP 92-letni Zbigniew Makomaski, jeden z najlepszych polskich specjalistów w biegu na 400 i 800 metrów.


"On był niezwykle przyjaznym człowiekiem. Kiedy w 1951 roku miałem iść na studia, przygarnął mnie i zaoferował... podłogę w swoim mieszkaniu na Żoliborzu. O ile sobie przypominam, mieszkałem tam przez 2-3 tygodnie. Prosił mnie, abym mówił do niego wujku, bo pozostawał w opozycji do ówczesnej władzy i interesowała się nim ubecja" - wspominał dawne czasy.


Wysoko cenił umiejętności szkoleniowe i wiedzę głównego twórcy legendarnego Wunderteamu, ale i jego intuicję, co - według niego - w przypadku trenera odgrywa szczególną rolę.


"Lepszego trenera nie znałem. To on zrobił wielką rewolucję w systemie szkolenia polskich lekkoatletów. Miał ogromną wiedzę na temat biegania w innych krajach, a zwłaszcza w Finlandii, i te wszystkie wzory przenosił na nasze podwórko. Niewykluczone, że sam wymyślił niektóre metody. Starał się, aby bieganie nie przychodziło z mozołem, dlatego sporo czasu spędzaliśmy na bieganiu w lesie, Trening w takich warunkach przynosił nam dodatkowo kontakt z naturą. To on był promotorem zabaw biegowych organizowanych nie tylko dla sportowców, lecz także dla mieszkańców Warszawy. Często chodzę do Lasu Kabackiego, gdzie aż miło widzieć biegających, a ja nie rozstaję się z kijkami" - kontynuował wspomnienia o Mulaku olimpijczyk z Rzymu w 1960 roku i dwukrotny uczestnik mistrzostw Starego Kontynentu.


Makomaski w historii "królowej sportu" zapisał się jako pierwszy Polak, który przebiegł 400 metrów poniżej 48 sekund, a dystans dwa razy dłuższy poniżej najpierw 1.48, a potem 1.47. To efekt m.in. pracy Mulaka, który wymagał od biegaczy zwiększonego wysiłku. Uważał, że tędy prowadzi droga do sukcesów.


"Wielokrotnie, po treningu kładłem się na łóżku i +oddychałem rękawami+. Bywało ciężko" - dodał.


Przypomina sobie jak pod okiem Mulaka przygotowywał się do występu w meczu Polski z lekkoatletyczną potęgą - Stanami Zjednoczonymi na Stadionie X-lecia w 1958 roku.


"Trenowaliśmy w Spale. Nie było mowy o jakimś szkoleniu centralnym. Zdzisław Bill, sekretarz generalny PZLA, załatwił nam skierowanie do Spały, gdzie mogliśmy zjeść obiad. Trenowaliśmy w tamtejszych lasach, a spaliśmy w... namiotach. Przed startem w meczu zatrułem się bigosem i nie mogłem spodziewać się, że z kimkolwiek będę w stanie wygrać, a tym bardziej z mistrzem olimpijskim z Melbourne Tomem Courtneyem" - powiedział Makomaski.


Mulak dodawał mu przed startem odwagi, a Polaka, który pokonał Courtneya na 800 metrów, co było ogromną niespodzianką, niósł doping 100-tysięczej widowni i obecność na widowni... trenera.


"Nie mogłem go zawieść" - podsumował.(PAP)


jej/ pp/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 07:20 Wspólne genetyczne podłoże depresji i chorób układu krążenia 256 funkcjonalnie powiązanych genów ma związek zarówno z depresją, jak i z chorobami układu krążenia - informuje pismo „Frontiers in Psychiatry”. » więcej 2024-04-27, godz. 07:20 Contador: Pogacar jako pierwszy może wygrać trzy wielkie toury w jednym roku Były słynny hiszpański kolarz Alberto Contador uważa, że Słoweniec Tadej Pogacar jest zdecydowanym faworytem rozpoczynającego się 4 maja Gito d'Italia… » więcej 2024-04-27, godz. 07:10 Warszawa/ Czeszka śmiertelnie potrąciła pieszego na pasach; oślepiło ją słońce Oślepiona przez zachodzące słońce 47-letnia obywatelka Czech śmiertelnie potrąciła w czerwcu ub.r. mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych… » więcej 2024-04-27, godz. 07:10 Lubelskie/ Poszukiwacz znalazł w lesie ołowianą bullę papieską z XVIII w. Ołowianą bullę pochodzącą z okresu pontyfikatu papieża Benedykta XIV w XVIII w. poszukiwacz znalazł w lesie nieopodal Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim… » więcej 2024-04-27, godz. 07:10 NSA opublikował pisemne uzasadnienie uchwały ws. roszczeń dekretowych Naczelny Sąd Administracyjny opublikował pisemne uzasadnienie uchwały z 10 kwietnia. Orzekł w niej, że nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego… » więcej 2024-04-27, godz. 07:00 Jacek Jaśkowiak: Poznań będzie europejskim liderem (wywiad) Poznań będzie europejskim liderem; byłby nim szybciej, gdyby nie PiS - powiedział PAP prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak (PO), który w wyborach… » więcej 2024-04-27, godz. 06:50 Paryż - chodziarz Tomala: w sztafecie możemy walczyć o najwyższe lokaty Mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 km Dawid Tomala uważa, że w konkurencji sztafet, która w Paryżu zadebiutuje w olimpijskim programie, biało-czerwonych… » więcej 2024-04-27, godz. 06:50 Węgry/ Były premier: w ciągu 20 lat w UE nasz kraj otrzymał fundusze równe rocznemu PKB W ciągu dwudziestu lat Węgry otrzymały fundusze unijne o równowartości rocznego PKB kraju - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Nepszava” Peter Medgyessy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:40 Wybory do PE/ Gliński: kampania PiS o zagrożeniach wynikających z proponowanych zmian traktatowych PiS w sobotę w południe organizuje konwencję pod hasłem 'Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”; to element kampanii przed wyborami do… » więcej 2024-04-27, godz. 06:30 20 lat Polski w UE/ Ekspertka: Rosjanie w krajach bałtyckich popierają UE, bo z niej korzystają Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Litwy i Łotwy popierają Unię Europejską niezależnie od ich stanowiska wobec wojny w Ukrainie, bo korzystają z przywilejów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »