Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-07, 17:40 Autor: PAP

Min. Cieszyński: Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są widoczne

Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są widoczne i czy z roku na rok osiągamy postęp – powiedział PAP minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Mimo tego, że piszą go młodzi ludzie, jest to tak naprawdę test dla dorosłych, tych, którzy odpowiadają za polską oświatę – dodał.

W środę uczniowie dwóch szkół z województwa dolnośląskiego - Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach oraz Szkoły Podstawowej w Jordanowie Śląskim - wzięli udział w ogólnopolskim teście sprawdzającym kompetencje cyfrowe - IT Fitness Test Grupy Wyszehradzkiej 2023.


Cyfrowy sprawdzian kompetencji cyfrowych to inicjatywa branży cyfrowej, reprezentowanej w Polsce przez Związek Cyfrowa Polska. Po raz drugi odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.


W tym roku organizatorzy przygotowali także ukraińską wersję sprawdzianu, dzięki czemu swoje kompetencje cyfrowe sprawdzą także uczniowie z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce i ci, którzy kontynuują naukę w swojej ojczyźnie.


IT Fitness Test bada umiejętności uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w pięciu kategoriach: internet, cyberbezpieczeństwo, rozwiązywanie złożonych problemów, narzędzia biurowe oraz sieci społecznościowe.


Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Centrum GovTech Polska.


Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który w środę odwiedził obie placówki, podkreślił w rozmowie z PAP, że wszystkie dyscypliny, w których badane są umiejętności uczniów związane są z nowymi technologiami, z cyfryzacją. "Dla nas najważniejsze jest cyberbezpieczeństwo, dlatego, że to jest coś, co tak naprawdę dotyczy każdego użytkownika internetu, a w szczególności młodych ludzi, dlatego że jeżeli nie będziemy w stanie bezpiecznie korzystać z sieci, to czyhają na nas później groźne pułapki" – powiedział.


Zdaniem ministra, IT Fitness Test to rozwiązanie, które wprowadza pozytywne elementy do polskiej szkoły. "Z jednej strony jest to badanie, z którego wszyscy możemy wyciągać wnioski, a z drugiej rywalizacja, czyli coś, co zawsze sprzyja uzyskiwaniu jak najlepszych wyników" – wskazał.


"Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w teście, bo chodzi o to, aby mieć porównanie między tym rokiem a rokiem poprzednim, ale też porównanie pomiędzy Polską a innymi krajami naszego regionu" – przekonywał minister.


Cieszyński wskazał, że na tle rówieśników z innych krajów polscy uczniowie wypadają "gdzieś w środku stawki". "W zależności od kategorii albo bliżej góry, albo bliżej dołu - tutaj istotnych różnic nie ma. Natomiast jedna różnica jest na pewno - w Polsce robi się bardzo dużo, jeżeli chodzi właśnie o rozwój nowych programów dla młodych ludzi, programów cyfrowych" – powiedział wskazując, że chodzi m.in. o program Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu nowoczesny sprzęt trafił do szkół na terenie całego kraju.


To także – jak podkreślił - program dostawy sprzętu takiego, jak laptopy dla uczniów klas czwartych. "To jest program, z którym ruszamy od przyszłego roku szkolnego, myślę więc, że dużo pozytywnego się dzieje i efekty tego wszystkiego wkrótce będziemy widzieli także w wynikach IT Fitness Testu" – stwierdził minister.


W ocenia szefa resortu cyfryzacji, wyniki testu pokażą, czy efekty polityki rządu są widoczne i, czy z roku na rok osiągany jest postęp. "Jeżeli czegoś nie mierzymy, jeżeli nie sprawdzamy, czy coś się zmienia, to nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ocenić własnej pracy. Można więc powiedzieć, że IT Fitness Test, mimo, że piszą go młodzi ludzie, jest tak naprawdę testem dla dorosłych i to dla tych dorosłych, którzy odpowiadają za polską oświatę" – podsumował.


Aby wziąć udział IT Fitness Test należy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, zarejestrować się i wybrać odpowiedni poziom trudności (uczeń szkoły podstawowej, uczeń szkoły ponadpodstawowej, nauczyciel). Za pośrednictwem platformy uczniowie i nauczyciele będą mieli dostęp do wyników testu. Udział w badaniu jest bezpłatny.


II edycja IT Fitness Test potrwa do końca października 2023 r. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ mir/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej 2023-10-01, godz. 22:50 Liga francuska - 7. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 7. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaReims 2 - Marshall Munetsi 45+1, Yunis Abdelhamid 71 Olympique Lyon 0 Le Havre 0Lille… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »