Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 22:20 Autor: PAP

Serbia/ Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się w Belgradzie na kolejnym antyrządowym proteście

Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się w sobotę w Belgradzie na kolejnym antyrządowym proteście, piątym od czasu dwóch masowych strzelanin, w których łącznie zginęło 18 osób, a ponad 20 zostało rannych. Demonstracje ruchu "Serbia przeciwko przemocy" są największymi w tym kraju od 20 lat - ocenia agencja AFP.

Manifestacje, rozpoczęte po dwóch niepowiązanych ze sobą masowych strzelaninach, dają ujście złości na, jak określają to uczestnicy, "kulturę przemocy, budowaną przez rząd i kontrolowane przez niego media". Tydzień po tygodniu demonstranci żądają unieważnienia licencji dla kanałów telewizyjnych, promujących przemoc i rządowych gazet, które wzniecają napięcia oraz atakują dysydentów politycznych - informuje agencja.


Systematycznie pojawiają się też wezwania do ustąpienia ministra spraw wewnętrznych Bratislava Gasicia oraz b. szefa tego resortu, a później ministra obrony Aleksandara Vulina, który obecnie kieruje wywiadem (BIA).


Z pierwszych manifestacji wyrósł ruch antyrządowego sprzeciwu, choć jego żądania spotkały się z ostrą odmową prezydenta i jego sojuszników, którzy wykpiwają protesty i obrażają ich uczestników. Przeciwnicy prezydenta Aleksandara Vucicia oskarżają go o coraz częstsze sięganie po autorytarne środki, które mają nie dopuścić do integracji opozycji i pozwolić na zachowanie kontroli nad mediami.


Vucić określa demonstracje jako polityczny "teatr" i rozpowszechnia teorie konspiracyjne o rzekomym dyrygowaniu ruchem przez siły z zewnątrz. Na żądanie powołania przejściowego rządu, który miałby sprawować władzę do kolejnych wyborów, prezydent oświadczył, że się to nie wydarzy "póki on żyje", a protestujący go "nie wystraszą".


Sobotnia manifestacja różniła się nieco od poprzednich - zauważyła agencja AP. Dziennikarze dostrzegli prawicowe grupy, które starały się zinfiltrować pochód i promować nacjonalistyczny program. Pojawiły się również doniesienia o grupach ultranacjonalistów, którzy mieli atakować uczestników za pomocą pałek. Niektórzy z nich mieli na ubraniach symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę - literę "Z" - podkreśla AP.


Demonstranci skandowali "Vucić, odejdź!" Uczestniczący w proteście aktor Dragan Bjelogrlić powiedział zebranym, że mają dług wobec zastrzelonych w pierwszych dniach maja ofiar. "Jesteśmy im winni prawdę i sprawiedliwość - powiedział. - Jesteśmy im winni to, czego nie dostali od nas za życia".(PAP)


os/ mal/


Kraj i świat

2023-09-22, godz. 13:50 Poseł Kałużny: "Zielona Granica" to film skandaliczny, antypolski; Putin poszedłby na niego do kina Film 'Zielona granica' Agnieszki Holland jest skandaliczny i antypolski — powiedział w piątek poseł Suwerennej Polski, kandydat z toruńskiej listy PiS do… » więcej 2023-09-22, godz. 13:50 M. Horała: "Zielona Granica" to film oczerniający Polskę, polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej To film oczerniającym Polskę, polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział w piątek w radiu Gdańsk wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2023-09-22, godz. 13:50 Łotwa/ Władze chcą, by samochody na rosyjskich i białoruskich tablicach zostały przerejestrowane Łotewski resort sprawiedliwości przygotowuje projekt, przewidujący zakaz używania na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Pojazdy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:40 Kraków/ Pod hasłem "Multiwersum" rozpoczyna się 21. festiwal Sacrum Profanum Pod hasłem 'Multiwersum' w sobotę w Krakowie rozpocznie się 21. festiwal Sacrum Profanum. 'Hasło oddaje naszą chęć prezentacji tych licznych gatunków… » więcej 2023-09-22, godz. 13:40 Tusk: pomysł, żeby rząd finansował spot, żeby puszczać go przed filmem Holland - aberracja Pomysł, żeby rząd finansował spot, żeby puszczać go w kinach przed filmem Agnieszki Holland 'Zielona Granica', żeby tłumaczyć, że ten film jest zły… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 TRAKO 2023: w ciągu roku PKP Intercity sprzedało 4 mln biletów przez aplikację KOLEO (MediaRoom) 4,2 mln sprzedanych biletów - PKP Intercity podsumowało trwającą rok umowę z KOLEO. „Sukces przerósł wszelkie oczekiwania” - stwierdził Tomasz Gontarz… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 Niemcy/ Opozycja: kanclerz i rząd zbyt bierni wobec problemu migracji, „nie dajemy rady” W związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 CBOS: 32 proc. zwolenników rządu; 42 proc. - przeciwników 32 proc. badanych zalicza się obecnie do zwolenników rządu, a 42 proc. do przeciwników; 36 proc. respondentów jest zadowolonych z tego, że na czele rządu… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 Prawo.pl: uczelnie mają swobodę kształcenia światopoglądowego na kierunkach lekarskich (MediaRoom) Uczelnie wyższe, zwłaszcza niepubliczne, mają dużą swobodę co do doboru treści światopoglądowych i systemów wartości zawartych w programach kształcenia… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 Borys Budka: Jarosław Kaczyński atakuje polityków opozycji, a ludzie, którzy idą za nim biorą to dosłownie Jarosław Kaczyński atakuje polityków opozycji, a niestety ludzie, którzy idą za nim biorą to dosłownie - powiedział w piątek szef klubu KO Borys Budka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »