Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 15:40 Autor: PAP

Szefowie MSW Polski i Niemiec: nie ma uzasadnienia dla przywrócenia kontroli na naszej granicy

Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy - głosi oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec. Na tej granicy wzmocnione zostaną patrole polskich i niemieckich służb, będą też dodatkowe wspólne kontrole w pociągach.

Oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zostało wydane po spotkaniu wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego i szefowej MSW Nancy Faeser w funkcjonującym na byłym przejściu granicznym w Świecku (Lubuskie) Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych.


Podczas spotkania - jak podkreślono w oświadczeniu - ministrowie "omówili aktualny stan zagrożeń oraz perspektywy pogłębionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa wobec zwiększonej skali nieregularnej migracji do UE, w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących zwalczania presji migracyjnej zarówno na granicy zewnętrznej, jak i wewnętrznej UE, co ma przełożenie na dalsze właściwe funkcjonowanie strefy Schengen".


Ministrowie zwrócili uwagę na bardzo dobrą współpracę transgraniczną Policji Federalnej z polską Strażą Graniczną. W oświadczeniu poinformowano, że służby te porozumiały się w sprawie dalszego zacieśnienia współpracy w celu ograniczania wtórnej nieregularnej migracji. Chodzi o wzmocnienie wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach, zwiększenie wymiany informacji odnośnie do procedur śledczych, a także wzmocnienie kadrowe we wspólnych biurach. Dodatkowo Policja Federalna wzmocniła swoje patrole graniczne.


"Biorąc pod uwagę silne i skuteczne środki oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi, nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy" - oświadczyli ministrowie.


W oświadczeniu podkreślono też, że "istotnym elementem jest silna ochrona granic zewnętrznych, szczególnie wobec instrumentalizacji migracji, której Polska przeciwstawia się z zaangażowaniem i energią, ponosząc przy tym nakłady zarówno ludzkie, jak i finansowe, działając w celu ochrony bezpieczeństwa UE".


"Jesteśmy przekonani, że kwestię nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim" - stwierdzili ministrowie.


W ostatnim czasie o wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicach z Polską, a także z Czechami, do minister Faeser apelowali ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii ze względu na wzrost liczby nielegalnych wjazdów do Niemiec przez wschodnią granicę. Takie rozwiązanie odrzuca federalne MSW. Zdaniem niemieckiej minister taki środek ma zawsze "charakter ultima ratio (ostateczności)".(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 14:30 Warszawa/ Miejskie służby przypominają: trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przechodzi w niedzielę na rondo 'Radosława', jest zamknięta dla ruchu. Wyłączone są także okoliczne… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-10-01 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-10-01, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (01-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-10-01 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: chłodniejsza niedziela, na północy przelotny deszcz W niedzielę będzie dość chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 do 20 stopni Celsjusza. Na północy wystąpią przelotne opady deszczu - poinformował… » więcej 2023-10-01, godz. 14:20 Ben Hlima, Brzozowski i Jelonek najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m w Warszawie Maher Ben Hlima (1:21.49), Artur Brzozowski (1:25.26) i Jakub Jelonek (1:25:59) byli najlepsi w chodzie łączonym na 20 000 m, rozgrywanym na stadionie AWF w… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 D. Tusk: tej siły już nic nie zatrzyma, zmiana jest nieuchronna (opis) Dzisiaj następuje wielka zmiana, ten moment to sygnał wielkiego polskiego odrodzenia. Tej siły już nic nie zatrzyma, olbrzym się obudził; zmiana jest nieuchronna… » więcej 2023-10-01, godz. 14:10 Turniej WTA w Pekinie - Linette awansowała do drugiej rundy debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do drugiej rundy debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. W niedzielę pokonały Włoszki Elisabettę… » więcej 2023-10-01, godz. 14:00 D. Tarczyński (PiS): Polska jest ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa w Europie Polska jest ostatnim bastionem Europy, ostatnim bastionem normalności i bezpieczeństwa. Obiecujemy, że ochronimy nasze kobiety i Polskę. Nie doprowadzimy do… » więcej 2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »