Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 13:10 Autor: PAP

Noblista z chemii prof. Brian Kobilka doktorem h.c. Politechniki Śląskiej

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Brian Kobilka otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Uroczystość odbyła się w dniu urodzin tego wybitnego naukowca i wpisała się w obchody 78-lecia uczelni.

„Bohater dzisiejszej uroczystości to postać symboliczna, niezwykle ceniona w świecie za swoje osiągnięcia - o olbrzymim znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia ludzi, podziwiana za działalność naukową, innowacyjną, organizacyjną i społeczną, jednocześnie osoba bardzo życzliwa naszej uczelni” – podkreślił w laudacji prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.


Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym, autorem ponad 50 prac w głównych wydaniach czasopism „Nature” i „Science”. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki, znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały występujących w organizmach, umożliwiło przełom w nowoczesnej medycynie i farmakologii. Jak podała uczelnia, szacuje się, że odkrycie prof. Kobilki znajduje zastosowanie w ok. 40 proc. produkowanych współcześnie leków.


Właśnie za prace nad receptorami sprzężonymi z białkami G prof. Brian Kobilka wraz z prof. Robertem Lefkowitzem w 2012 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.


W ocenie rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka, wizyta noblisty i wtorkowe wydarzenie jest ważnie nie tylko dla samej uczelni, ale i dla całego świata nauki w regionie. „Prof. Kobilka jest wybitnym naukowcem, a do tego osobą bardzo przyjazną i kontaktową” – powiedział rektor.


Uhonorowany tytułem doktora h.c. prof. Brian Kobilka przyznał, że czuje się bardzo wyróżniony. „To dla mnie wielki zaszczyt” – powiedział podczas konferencji prasowej. W czasie wtorkowej uroczystości wygłosił wykład pt. „Structural insights into G protein coupled receptor signaling”.


Prof. Brian K. Kobilka urodził się 30 maja 1955 w Little Falls w stanie Minnesota w USA. W 1977 roku ukończył studia z biologii i chemii na University of Minnesota Duluth, a w 1988 roku medycynę na Yale University w New Haven. Trzy lata później, po ukończeniu rezydentury z zakresu medycyny wewnętrznej, dołączył do laboratorium prof. R. Lefkowitza (z którym później otrzymał Nagrodę Nobla) w Duke University Medical Center w Durham w Północnej Karolinie. W latach 1989-90 założył własne laboratorium na Stanford University, gdzie otrzymał profesurę w dziedzinie medycyny oraz fizjologii molekularnej i komórkowej.


Prowadził badania nad związkami pomiędzy strukturą i funkcją GPCR, wykorzystując receptory adrenergiczne jako systemy modelowe. Stał się znany z zastosowania innowacyjnych technik biofizycznych, zwłaszcza krystalografii rentgenowskiej.


W 2011 roku opublikował pierwszy wysokiej rozdzielczości widok sygnalizacji transmembranowej przez receptor beta2. Opracowanie to zostało uznane za kamień milowy w biologii i umożliwiło produkcję kryształów innych receptorów GPCR. Szczególne znaczenie miała możliwość zbadania struktur GPCR o znaczeniu farmakologicznym, co otworzyło ścieżkę do opracowania leków ukierunkowanych na konkretne receptory, zwiększając w ten sposób korzyści terapeutyczne przy jednoczesnej minimalizacji skutków ubocznych.


Założył firmę biotechnologiczną ConfometRx, która skupia się na rozwoju technologii odkrywania leków opartych na GPCR, a także Kobilka Institute of Innovative Drug Discovery w Hong-Kongu. Organizuje GPCR Workshop poświęcony współpracy nauki z przemysłem, wspierając opracowywanie terapii dla receptorów sprzężonych z białkami G.


Za swoje prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2011 r. został członkiem prestiżowej Amerykańskiej Akademii Nauk (National Academy of Science).


„W działalności naukowej i życiu prof. Kobilki szczególnie widoczna jest troska o człowieka, nie tylko w sensie medycznym. Spotyka się z naukowcami, ze studentami, inspiruje, zachęca, doradza, lecz nie narzuca, przestrzega przed wątpieniem we własną intuicję, zachęca do niestandardowego myślenia i wykorzystania wszelkich możliwości współpracy” – podkreślił w laudacji prof. Pawełczyk.


Prof. Kobilka również angażuje się społecznie m.in. w ostatnim czasie założył fundusz Children of the Ukraine War Fund. W ramach organizowanego przez siebie międzynarodowego wydarzenia GPCR Workshop 2023, przeprowadził zbiórkę i zgromadził środki finansowe, które przekazał Politechnice Śląskiej z przeznaczeniem dla szpitala w Łucku w Ukrainie, gdzie przebywają dzieci – ofiary wojny.


W kilkudniowej wizycie na Politechnice Śląskiej profesorowi Kobilce towarzyszy żona Tong Sun Kobilka, z którą noblista dzieli pasję do biologii i chemii organicznej. Naukowcy m.in. spotkali się ze społecznością akademicką Politechniki Śląskiej oraz wzięli udział w seminarium naukowym.


Prof. Brian Kobilka jest 54. doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej i jednocześnie pierwszym noblistą, który otrzymał ten honorowy tytuł.(PAP)


Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik


akp/ bar/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 14:10 Kraków/ Prof. Jerzy Lis ponownie rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej Prof. Jerzy Lis został w piątek ponownie wybrany na stanowisko rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W swojej drugiej kadencji na lata 2024-2028 za… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Ministerstwo Finansów: Podsumowanie audytu KSeF (komunikat) - Ministerstwo Finansów informuje: - W Ministerstwie Finansów zakończył się zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał krytyczne… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarska – w Poznaniu szykuje się komplet kibiców na meczu przyjaźni W Poznaniu szykuje się rekord frekwencji i pierwszy w tym sezonie komplet kibiców na Enea Stadionie. W niedzielę piłkarze Lecha podejmować będą Cracovię… » więcej 2024-04-26, godz. 14:10 Śląskie/ Termin ogłoszenia wyroku w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku - 10 maja (opis) Na 10 maja bielski sąd okręgowy wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Węgry/ Trump na CPAC: jako prezydent USA będę kontynuował współpracę z Orbanem Po ponownym wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych będę blisko współpracował z premierem Węgier Viktorem Orbanem - zapowiedział w piątek kandydat… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Szwecja/ Raport parlamentu: 2,6 proc. PKB na obronę do 2030 roku, cztery brygady i większy pobór Do 2030 roku wydatki na obronność muszą wzrosnąć w Szwecji do 2,61 proc. PKB, armia powinna posiadać cztery brygady oraz należy zwiększyć obowiązkowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Gliwice/ Studenckie Centrum Kreatywności w konkursie na modernizację roku Studenckie Centrum Kreatywności Politechniki Śląskiej, które mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnych stajni, zostało nominowane w konkursie 'Modernizacja… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Ministerstwo finansów przypomina: PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. - przypomniało w piątek Ministerstwo Finansów. Według resortu najprostszą formą… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Kraków/ 17. Festiwal Mastercard Off Camera pod hasłem "Kino to twoja historia" - od piątku Europejską premierą filmu 'Treasure' w reżyserii Julii von Heinz rozpocznie się w piątek w Krakowie 17. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki dla pojazdów elektrycznych (MediaRoom) ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki pojazdów elektrycznych o mocy do 720 kW, zaprojektowane przez polski startup EUROLOOP, z którym Fundusz ORLEN VC podpisał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »