Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 17:20 Autor: PAP

Podkarpackie Centrum Nauki czeka na gości, od piątku można zwiedzać wszystkie wystawy (wideo)

Prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni. Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce otworzyło się dla zwiedzających. Można już do woli eksperymentować, testować, pytać i doświadczać.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” oficjalnie zostało otwarte 15 grudnia 2022 roku. Ale nie od razu zostało udostępnione zwiedzającym, musieli na to czekać ponad trzy miesiące. PCN szkoliło w tym czasie animatorów, szukało pracowników laboratoriów, ale też montowano, uruchamiano i testowano ostatnie eksponaty.


„Łukasiewicza” można regularnie odwiedzać od piątku 31 marca. „Nie jest to muzeum, ani też plac zabaw. Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dającą tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy” – przekonuje Ilona Dusza-Rzeszowska, kierownik zespołu rozwoju i współpracy w PCN.


Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka. „PCN jest dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie oraz sprawność” – dodała Ilona Dusza-Rzeszowska.


Tematyka wystaw została powiązana ze specjalizacjami Podkarpacia: lotnictwem i kosmonautyką, jakością życia, informacją i telekomunikacją. Na parterze jest wystawa dotycząca lotnictwa. Na pierwszym piętrze ekspozycje dotyczące przyrody, laboratoria i pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczno-ekologiczna, informatyczno-robotyczna i warsztatownia z narzędziami do majsterkowania. Drugie piętro przeznaczono na największą wystawę, w całości poświęconą człowiekowi - jak funkcjonuje nasz organizm, jak działają zmysły, układ nerwowy, mózg.


Wystawy można zwiedzać dowolnie, bez ograniczeń i wytyczonej ścieżki. Z eksponatów będzie można korzystać według swoich upodobań i zainteresowań. Samodzielnie je uruchamiać i doświadczać. Zwiedzającym będą pomagać edukatorzy. „Zadbają o to, aby przekazywać wiedzę multisensorycznie, angażując do tego jak najwięcej zmysłów i wzbudzać pozytywne emocje. Emocje towarzyszące podczas poznawania świata i jego tajemnic pozwalają skuteczniej zapamiętywać informacje, a pytania, które w naturalny sposób wynikają z eksperymentów i doświadczeń, budzą większą ciekawość i pasję do nauki” – przekonuje Ilona Dusza-Rzeszowska.


Są też dodatkowe atrakcje, czyli symulator lotu (w trakcie wdrażania) oraz wielozadaniowy samolot An2, który przez 40 lat latał, a do którego będzie można wchodzić w sezonie letnim.


„Łukasiewicz” znajduje się w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i naprzeciwko Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Budynek kształtem przypominający sterowiec, który w najwyższym punkcie ma 19,5 metra, zaprojektował Marcin Furtak, architekt z pracowni projektowej F11. Powierzchnia budynku PCN to ok. 6,5 tys. m kw., przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw.


PCN czynne jest od wtorku do niedzieli. Od wtorku do czwartku w godz. 9:00-15:00, w piątki – 9:00-20:00, w soboty i niedziele – 14:00- 20:00. Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy – 25 zł, grupowy (10+) – 25 zł, rodzinny dla 4 osób – 90 zł. Za udział w warsztatach prowadzonych w pracowniach trzeba zapłacić 25 zł. Konieczna jest rezerwacja, na miesiąc przed planowaną wizytą, na stronie https://pcn.org.pl/kupbilet.


Parking jest bezpłatny, jest 89 miejsc dla samochodów osobowych, 6 dla autokarów i 3 dla osób z niepełnosprawnością.


Budowa „Łukasiewicza” rozpoczęła się latem 2020 roku. Kosztowała 94 mln zł, z czego ponad 76 mln zł to pieniądze unijne. Jest to inwestycja samorządu województwa podkarpackiego. (PAP)


Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/67122/ oraz na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1555569%2C200-interaktywnych-eksponatow-piec-w-pelni-wyposazonych-pracowni


Autorka: Agnieszka Lipska


al/ agt/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 16:10 Bratysława/ Prezydent Duda o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce: to pokazuje, jak okrutnie Rosjanie prowadzą wojnę (k… Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce pokazuje, jak bezwzględnie i okrutnie Rosjanie prowadzą wojnę, chcąc po prostu zniszczyć Ukrainę i jej przyszłość - powiedział… » więcej 2023-06-06, godz. 16:10 Mysłowice/ "Śląsk to wielka rzecz" - piknik z historią w tle 24 czerwca w Mysłowicach w ramach imprezy 'Śląsk to wielka rzecz' odbędzie się piknik, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu. Zapowiedziano… » więcej 2023-06-06, godz. 16:10 OSW: zniszczenie zapory w Nowej Kachowce nastąpiło w okresie intensyfikacji ukraińskich działań zaczepnych Zniszczenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na Ukrainie nastąpiło w okresie intensyfikacji ukraińskich działań zaczepnych na wielu odcinkach frontu -… » więcej 2023-06-06, godz. 16:10 Premier odwiedzi w niedzielę Łochów Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w niedzielę odwiedzi Łochów (woj. mazowieckie). 'Polska jest jedna i zmienia się na lepsze dzięki inwestycjom… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Holandia/ Rząd ukarał koleje grzywną 1,5 mln euro z powodu tłoku w pociągach Holenderskie koleje (NS) zostały ukarane przez rząd grzywną w wysokości 1,5 mln euro z powodu zatłoczonych pociągów - poinformowała we wtorek sekretarz… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Prognoza pogody na 7 i 8 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Firma z branży recyklingu: aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 ustawa musi zostać przyjęta w tym roku Aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 r. ustawa w tej sprawie musi zostać uchwalona jeszcze w tym roku - zwracają uwagę eksperci firmy Tomra. Jak podkreślają… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Estonia/ Prezydent: zniszczenie tamy na Dnieprze to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom ukraińskich cywil… Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom cywilów na Ukrainie - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Estonii Alar… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Straż Graniczna: cudzoziemiec utknął na bagnach w ścisłym rezerwacie Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Białowieży, wspólnie ze strażakami z Hajnówki, pomogli cudzoziemcowi, który utknął na bagnach w Rezerwacie… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Ukraina/ Prezydent Zełenski spotkał się z wysłannikiem papieża Franciszka, rozmawiali m.in. o wysadzonej tamie na… Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka kardynałem Matteo Zuppim - poinformowało biuro… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »