Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:40 Autor: PAP

Częstochowa/ Upamiętniono ratujące Żydów rodziny Brustów i Mielczarków

W Częstochowie upamiętniono w piątek Anielę i Henryka oraz Lucynę i Mariana Brustów, a także Henrykę i Zygmunta Mielczarków – rodziny ratujące Żydów w okresie II wojny światowej. Honorujemy dziś ludzi, którzy swoim życiem i postępowaniem udowodnili nieprzeciętną dobroć – mówił wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak.

Tablicę upamiętniającą Brustów i Mielczarków odsłonięto przy Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego w dzielnicy Raków. Kilkaset metrów dalej, w domu przy ul. Okrzei 68, Henryk i Aniela Brustowie ukrywali Żydów w specjalnej, zastawionej szafą wnęce. Opowiadał o tym podczas uroczystości komendant częstochowskiej Straży Miejskiej Artur Hołubiczko – wnuk Henryka i Anieli.


Henryk Brust brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej 1939 r. Podczas II wojny światowej należał do częstochowskich struktur PPS-WRN; używał pseudonimu Mściwy. Wraz z żoną Anielą ukrywali w domu Żydów, m.in. Itę Dimant, która podczas okupacji niemieckiej posługiwała się nazwiskiem Genowefa Zawadzka.


Marian Brust ps. Janek w 1920 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Był zaangażowany w ratowanie Żydów we współpracy z Żegotą. Organizował ich ucieczki z obozu pracy Hasag na terenie huty w Częstochowie-Rakowie. Działania te wspierała jego żona Lucyna ps. Mila, również zaangażowana w działalność konspiracyjną.


W marcu 1944 r. Marian Brust został zatrzymany przez strażnika na terenie huty i postrzelony podczas próby ucieczki. Zmarł miesiąc później w szpitalu przy ul. św. Barbary. Natomiast siostra Mariana i Henryka Brustów, Henryka Mielczarek z mężem Zygmuntem, ukrywali u siebie w domu Żydówkę Frankę Beatus, która zbiegła z częstochowskiego getta.


Za ratowanie Żydów rodziny Brustów i Mielczarków zostały w latach 1979 i 1983 r. odznaczone medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.


Uroczystość upamiętniająca częstochowskie rodziny odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto ma przypominać osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów, a więc – jak określił to prowadzący piątkową uroczystość Jan Kwaśniewicz z katowickiego IPN – składały największy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi.


„Wiele z tych Polek i Polaków w ogóle nie uważało tego za postawę zasługującą na jakieś szczególne uznanie, co świadczy tylko o ich skromności i szlachetności” – mówił historyk. W ramach obchodów Narodowego Dnia, IPN co roku przypomina ludzi, którzy ukrywali Żydów podczas okupacji, często płacąc za to cenę życia. Imiona tych Polek i Polaków trzeba przywrócić zbiorowej pamięci lokalnych wspólnot – podkreślają przedstawiciele Instytutu.


Wiceprezydent Częstochowy przytoczył słowa mówiące o tym, iż „człowiek pragnie nieprzeciętnej wielkości, a tymczasem świat potrzebuje nieprzeciętnej dobroci (…). Dziś jesteśmy świadkami uhonorowania ludzi, którzy tę nieprzeciętną dobroć swoim życiem, postępowaniem udowodnili” – podkreślił Ryszard Stefaniak, dziękując IPN za przypominanie, „jak ważne jest zachowanie swojej godności, człowieczeństwa w każdej sytuacji”.


„Ta tablica jest też wyrazem szacunku dla Rakowa – dzielnicy tak ważnej dla naszego miasta. Dzielnicy, która zawsze odpowiadała na potrzeby narodu, była w pierwszym szeregu tych, którzy walczyli o niepodległość Polski czy budowali pomyślność naszego państwa” – powiedział wiceprezydent miasta.(PAP)


mab/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Ukraina/ W całym kraju inspekcje schronów po tym, jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia Sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju, 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - powiadomił w sobotę szef MSW Ihor Kłymenko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »