Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 17:00 Autor: PAP

Lubuskie/ W Żaganiu obchody 79. rocznicy ucieczki alianckich jeńców z niemieckiego obozu dla lotników

W Żaganiu (Lubuskie) odbędą się w piątek (24 marca br.) obchody 79. rocznicy ucieczki alianckich jeńców z niemieckiego obozu dla lotników Stalag Luft 3. Głównym ich elementem będzie wojskowy apel pamięci z salwą honorową. Zostaną także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze ku czci zamordowanych uciekinierów.

"Ceremonię przy pomniku na terenie Muzeum Obozów Jenieckich tradycyjnie już rozpocznie przelot myśliwców F-16 Polskich Sił Powietrznych z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Maszyny pojawią się nad Żaganiem w samo południe symbolicznie oddając cześć uczestnikom wydarzenia sprzed 79 lat" – powiedział dyr. Muzeum Obozów Jenieckich Marek Łazarz.


W ramach obchodów, od piątku do niedzieli (24 - 26 marca br.), żagańscy harcerze zorganizują Rajd Wielkiej Ucieczki. W grze terenowej wezmą udział skauci z całej Polski. Rajd nawiązuje do wydarzeń związanych z ucieczką jeńców Stalagu Luft 3 w 1944 r. i jest okazją do poznania historii tego wydarzenia.


W sobotę (25 marca br.) na terenie muzeum odbędzie się również 47. edycja Crossu Żagańskiego – biegów przełajowych dla wszystkich grup wiekowych. W biegu głównym na 10 km wezmą udział m.in. żołnierze amerykańscy stacjonujący w Żaganiu i 50 żołnierzy RAF, którzy przylecieli z Wielkiej Brytanii specjalnie na tę okazję. Dodatkową atrakcją będzie Cross Uciekiniera, czyli bieg z przeszkodami.


Zawodom sportowym będzie towarzyszyć w sobotę statyczny pokaz uzbrojenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Goście będą mogli m.in. zwiedzić wnętrze czołgu Leopard 2PL oraz transportera Rosomak.


Historia brawurowej ucieczki, którą upamiętniać mają zaplanowane wydarzenia, miała swój początek wiosną 1943 r. w Stalagu Luft 3 w Żaganiu (wówczas Sagan) - jednym z niemieckich obozów jenieckich na terenie tego miasta. Zawiązał się w nim wówczas "Komitet X", na czele którego stanął mjr RAF Roger J. Bushell. Jego zadaniem było zorganizowanie ucieczki 200 jeńców.


Przygotowania obejmowały m.in. kopanie trzech tuneli, które nazwano "Tom", "Dick" i "Harry". Cały wysiłek skupiono jednak na "Harrym" - tunel znajdował się około 9 m pod ziemią i miał ponad 100 metrów długości. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. podkopem wydostało się 76 jeńców.


W wyniku zarządzonej akcji poszukiwawczej Niemcy złapali 73 uciekinierów. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Byli to Norwegowie Per Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok.


Na rozkaz Hitlera straconych zostało 50 uczestników ucieczki. Pochodzili z Wielkiej Brytanii, Kanady, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Grecji. Na liście rozstrzelanych znalazło się także sześciu Polaków.


Wydarzenie to przeszło do historii jako "Wielka Ucieczka"; w 1963 roku doczekało się ekranizacji w postaci hitu kinowego "The Great Escape" z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem. Powstało także wiele filmów dokumentalnych na ten temat.


W Żaganiu rocznice "Wielkiej ucieczki" są obchodzone od wielu lat. Pamięć o tym wydarzeniu jest szczególnie kultywowana przez Brytyjczyków, gdyż w grupie uciekinierów było najwięcej przedstawicieli tej właśnie nacji.


Na terenie Muzeum Obozów Jenieckich znajduje się replika tunelu ucieczkowego o długości ok. 30 metrów, zrekonstruowano jeden z obozowych baraków i wieżę wartowniczą. W miejscu, gdzie było wyjście z tunelu "Harry" stoi pamiątkowy obelisk. (PAP)


autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ aszw/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 11:30 Abp Skworc: pokój jest właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji (opis) Pokój nie jest stanem relacji między państwami, lecz właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, po najbardziej intymne sfery każdej osoby… » więcej 2023-05-28, godz. 11:30 Ekstraklasa piłkarska – w Lechu czas pożegnań Piłkarze Lecha Poznań zakończyli sezon z brązowymi medalami, a sobotni mecz Jagiellonią Białystok (2:0) był dla sporej grupy pożegnalnym występem w barwach… » więcej 2023-05-28, godz. 11:20 Abp Skworc: uczcie dzieci szacunku dla świata stworzonego i podarowanego przez Boga (krótka 2) Kładę wam na sercu edukację proekologiczną; uczcie dzieci szacunku dla świata stworzonego i podarowanego nam przez Boga, bo to nasz wspólny dom - apelował… » więcej 2023-05-28, godz. 11:20 W Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 58 003 450 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w niedzielę… » więcej 2023-05-28, godz. 11:20 Amerykanin Crouser pobił własny rekord świata w pchnięciu kulą Dwukrotny mistrz olimpijski Ryan Crouser pobił w sobotę własny rekord świata w pchnięciu kulą. Amerykanin pchnął na odległość 23,56 m podczas Grand… » więcej 2023-05-28, godz. 11:20 Małopolskie/ Pożar domu jednorodzinnego w Gdowie – jedna ofiara śmiertelna Ok. 30-letni mężczyzna zginał w wyniku pożaru, który wybuchł w niedzielę wczesnym rankiem w budynku jednorodzinnym w Gdowie (Małopolskie) - przekazał… » więcej 2023-05-28, godz. 11:10 Poznań/ Od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa „Zwierzę przede mną” Od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu można będzie oglądać wystawę pt. „Zwierzę przede mną”. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum z Instytutem… » więcej 2023-05-28, godz. 11:00 9 zakażeń koronawirusem; nie odnotowano zgonów wśród osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 9 zakażeń koronawirusem, w tym 1 ponowne. Żadna osoba z COVID-19 nie zmarła - poinformowano w niedzielę na stronach rządowych… » więcej 2023-05-28, godz. 11:00 W czerwcu na aukcję trafi samochód z filmu „Szybcy i wściekli 5” W pełni odrestaurowany samochód sportowy De Tomaso Pantera z 1972 roku, który 'zagrał' w scenie napadu na pociąg w filmie „Szybcy i wściekli 5”, znalazł… » więcej 2023-05-28, godz. 11:00 Liga MLS - gol Świderskiego Karol Świderski zdobył bramkę dla Charlotte FC w wygranym 1:0 wyjazdowym meczu z Los Angeles Galaxy. To czwarty gol piłkarza reprezentacji Polski w tym sezonie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »